6 Temmuz 2018 Cuma

Windows Bilgisayarlar İçin Tavsiyeler

Windows Bilgisayarlar İçin Tavsiyeler
Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarını yaşama döndürecek 8 Windows aracı sizlere yani değerli okuyucularımız şu şekilde derlenmiştir;Sorun Giderme :
Kullanıcılar bilgisayarlarındaki rastgele bir bileşenin düzgün çalışmaması halinde buna sebep olan bozukluğun kaynağını bulmak ve çözüme ulaştırmak amacıyla Windows’un problem giderme aracını kullanabilmektedirler. Bu adıma kontrol masası – Sorun giderme adımları izlenerek ulaşılabilir. Açılan sayfada problem yaşanılan bileşene ait seksiyon seçilebilir ve problem giderme arası çalıştırılabilir .

Disk Birleştirici :
Disk birleştirici, sabit disk üstünde parçalanmış olarak tespit edilen dosyaların tekrardan düzenlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu durumda dağınık durumda tespit edilen dosya parçaları sıraya yerleştirilerek dosya erişiminin daha süratli olması sağlanmaktadır. Bu yol amacıyla kontrol masası yönetimsel araçlar- sürücüleri birleştir ve iyileştir adımları izlenmelidir .

Sistem Geri Yükleme :
Bilgisayarlarda sistemsel problemlerin çözümü amacıyla en etkili yöntemlerden bir tanesi de sistem geri yükleme yöntemidir. Sistem geri yükleme adımına kontrol masası sekmesi- sistem- ilerlemiş sistem ayarları- sistem koruması- sistem geri yükleme adımları izlenerek ulaşılabilir.

Dosya Geçmişi Yedekleme :
Dosya geçmişi yedekleme ile bilgisayar kullanıcıları amacıyla mühim olan dosyaların koruma altına alınması sağlanmaktadır. Bu yol amacıyla Windows ayarları- güncelleştirme ve güvenlik- yedekleme adımları izlenmelidir.

Windows Güvenirlilik İzleyicisi :
Windows, kullanıcı fark etmese de bütün donanım ve program değişikliklerini otomatik olarak kaydetmektedir. Eğer ki kullanıcı sisteminde rastgele bir performans bozukluğu ile karşılaşırsa bu bozukluğu gidermek hedefiyle kontrol masası- bütün kontrol masası öğeleri- eylem merkezi- güvenirlilik izleyicisi adımlarını izlemeleri gerekmektedir.

Windows Sistem Görüntüsü :
Bu uygulama, Windows ortamında tespit edilen bütün programlar, dosyalar ve sistem ayarlarının kopyasını içermektedir . Bu sistem yardımıyla mühim belgeler DVD’ye depolanabilmektedir.

Windows Bellek Tanımlama Aracı :
Ram’da meydana gelen bir problem bilgisayarın yavaşlamasına sebebiyle olabilir. Bu bozukluğu çözüme ulaştırmak amacıyla Başlat-çalıştır seksiyonuna mdsched.exe yazdıktan sonra enter tuşuna basılmalıdır.

Kaynak İzleyicisi :
Yazımızın son Windows aracı ise kaynak izleyicisi. Kaynak izleyicisini aktif duruma getirmek amacıyla yönet- performans- kaynak izleyicisini aç adımları izlenmelidir.