6 Temmuz 2018 Cuma

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri
türkiyenin-en-iyi-üniversiteleriHer sene dünyanın çeşitli merkezlerinde ve türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamaları yapılıyor. Her liste farklı kriterleri baz aldığı için kimi zaman bu vaziyet tartışmalara yol açıyor. Ama yine de yapılan sıralamalar birfazlaca konuya ışık tutuyor. En iyi üniversite denilince akla gelen birfazlaca kalıplaşmış türk üniversitesi mevcut. Bu sene tercih yaparken hangi üniversiteyi tercih etmeliyim diye kendinize soruyorsanız makalemizi okumaya devam edin.Türkiye’nin en iyi üniversiteleri
1)odtü (orta şark teknik üniversitesi) / ankara
Odtüyakın zamanda odtü bünyesinde yapılan bir araştırmada türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralandı. Inceleme, üniversitelerin bilimsel niteliği olan düzeylerine nazaran bir mukayese ortaya koydu. Buna bakılırsa en üst sırada orta doğu teknik üniversitesi yer alıyor. Merkezi ankara’da olan üniversite 62 yıldır eğitim veriyor. Geniş yerleşke alanı öğrenci için bir ömür alanı durumunda. Bilindiği üzere yabancı dil öğrenimi konusunda da öğrenci için avantaj oluşturuyor.

2)hacettepe üniversitesi / ankara
Hacettepeakademik kadroların üretkenliği ve niteliğine gore ikinci sırayı hacettepe üniversitesi alıyor. Hacettepe de ankara merkezli devlet üniversitelerinden biri. Birçok geniş yerleşkeye haiz üniversitenin merkezi sıhhiye yerleşkesi rakamlıyor. Bu alanda daha çok tıp, hemşirelik, diş hekimliği gibi bölümler bulunuyor. Hacettepe adını daha çok sıhhat alanında duyursa da bünyesinde hukuk, eğitim, mühendislik, güzel sanatlar şeklinde fakülteleri de barındırıyor. Bu fakülteler beytepe yerleşkesinde bulunuyor. Yerleşke içinde öğrenci yurtları, kütüphane ve çeşitli aktiviteler için özel alanlar öğrenciye sunuluyor.

3) itü (istanbul teknik üniversitesi) / istanbul
 itüistanbul teknik üniversitesi ise türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Okul beş farklı yerleşkede tahsil veriyor. Merkez yerleşke ayazağa yerleşkesi. öteki yerleşkelerden maçka, taşkışla, gümüşsuyu ise tarihi bir doku arasında tahsil veriyor. Okul dünyada kurulan ilk teknik üniversitelerin içinde yer ediniyor. özellikle mühendislik bölümlerindeki başarılarla öne çıkıyor.4)istanbul üniversitesi / istanbul
Istanbul-universitesi
Listenin dördüncü sırasında istanbul üniversitesi var. Zamanı çok eskilere dayanan okul, 12 farklı yerleşkede öğrenim veriyor. Istanbul üniversitesi ile özdeşleşen tarihi kapı merkez yerleşkede bulunuyor. üniversite, ancak türkiye’de değil uluslararası camiada da adından söz ettiriyor ve öğrencilerin yurt haricinde yapacakları çalışmalara destek sunuyor. üniversite bünyesinde bulunan varlıklı kütüphaneler, teknolojik altyapıya da haiz.

5)bilkent üniversitesi / ankara
Bilkentlisteye beşinci bayağı bilkent üniversitesi dâhil oluyor. Bilkent üniversitesi, ankara’daki özel üniversitelerden biri, hatta ilk özel üniversitemiz. öğrenciye sunmuş olduğu fiziki imkânlar ve verdiği eğitimin kalitesiyle ismindan laf ettiriyor. özellikle uluslar arası başarıları, öğrencilere sunduğu yurt dışı imkânları, nitelikli bilimsel niteliği olan kadrosu ile tercih sebebi oluyor.

6)ankara üniversitesi / ankara
Ankara-üniversitesiankara üniversitesi, akademik üretkenlik ve vasıf açısından altıncı sırada yer alıyor. Türkiye’nin tarihi üniversitelerinden önde gelen okul, geleneğiyle de öne çıkıyor. Türkiye’nin ilk hukuk fakültesini bünyesinde barındırıyor. Mektebi mülkiye ismiyla anılan siyasi bilgiler fakültesi hala alanında en iyiler içinde yer alıyor. Ankara üniversitesi tıp, psikoloji, hukuk gibi pek çok alanda tahsil veriyor.7)gebze teknik üniversitesi / gebze
Gebze teknik üniversitesitürkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında gebze teknik üniversitesi yedinci sırada yer ediniyor. 22 yıllık geçmişe sahip enstitü temelleri üzerine 2014’te kurulan üniversite, genç rakamlabilecek tarihine karşın oldukca başarılı. Teknolojik alt yapısı ve nitelikli bilimsel niteliği olan ekibiyle ismindan söz ettiriyor. özellikle konumu açısından avantajlı olan üniversite organize sanayi bölgesine, tübitak’a kolay ulaşılabilecek uzaklıkta. çeşitli projelerde yer almayı hedefleyen öğrenciler için üniversite, eşi olmayan bir fırsat sunuyor.

8)ege üniversitesi / izmir
Ege üniversitesilistenin sekizinci sırasında ege üniversitesi yer ediniyor. Izmir’in köklü üniversitelerinden kabul edilen okul 62 yıldır bölgesini ileri taşıyan çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda türkiye’deki en efsunk yerleşkeye sahiplik ediyor. Bünyesinde rasathane, su ürünleri tesisleri, üretme çiftliği şeklinde öğrenciyi ergonomik anlamda geliştirecek birçok tesis bulunuyor. Aynı şekilde günümüz gelişmelerine müsait, nitelikli kütüphanesi, sergi alanları, spor tesisleri gibi öğrenciyi her anlamda geliştirecek imkânları da tercih sebepleri arasında yer ediniyor.

9)gazi üniversitesi / ankara
Gazi üniversitesitürkiye’nin en köklü okullarından gazi üniversitesi türkiye’nin en iyi üniversiteleri içinde dokuzuncu sırada bulunuyor. Ankara’da konumlanan üniversite beş yerleşkede öğrenim veriyor. Başarılarıyla öne çıkan tıp, tahsil, tutumsal ve idari bilimler, hukuk fakülteleri köklü ve nitelikli bir tahsil sunuyor. Aynı şekilde sanat eğitimi mevzusunda da türkiye’nin öncü üniversitelerinden biri sayılıyor. özellikle kendi alanlarında ses getiren başarılara sahip mezunları, üniversitenin eğitimi hakkındaki ışık tutuyor.

10)boğaziçi üniversitesi / istanbul
Boğaziçi üniversitesionuncu sırada ise boğaziçi üniversitesi yer ediniyor. Istanbul’da bulunan okul, köklü bir tarihe haiz ve uluslar arası mecrada da başarılarından söz ettiriyor. üniversitenin nitelikli bilimsel niteliği olan kadrosu özellikle dikkat çekiyor. Avrupa üniversiteler donanması tarafınca bilimsel nitelikli ve yönetimsel yetkinliği onaylanmış durumda. Beş yerleşkede öğrenim veren okul, öğrencilerin iş yaşamına hazırlanmasında etkin rol oynuyor. öğrenim dili olarak ingilizceyi kullanan okul, öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmesine de katkı sunuyor.

üniversiteye giriş imtihanlarının geçmesiyle öğrenciler, doğru tercih yapabilmek için araştırmalarına başladı. Odtü bünyesinde yer alan urap inceleme merkezi’nin sıralaması bu şekilde olsa da öğrencilerin tercih yaparken daha incelikli düşünmeleri ve kendi hayallerine en uygun tercihi yapmaları gerekiyor. Bir üniversiteden beklentinin ne olduğu hakkında düşünmek önem taşıyor. Türkiye’de birfazlaca kalifiye okul öğrenciye bir gelecek taktim etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca eğitiminizi türkiye’de değil de yurt dışında alma hayaliniz varsa fakat maddi imkanlarınız yetmiyorsa yurt haricinde ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz 8 ülke makalemizi okumanızı öneririm.