6 Temmuz 2018 Cuma

Sol Kasık Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Sol kasık ağrısı
Sol Kasık AğrısıSol kasık ağrısı, sol bacağın bitiminde ve karnın başlangıç noktasında oluşan bir ağrıdır. Kasık dediğimiz bölgemiz karnın bitim bacakların başlangıç noktasıdır ve burada oluşan ağrılar bir çok sebebe bağlı gelişmektedir. Kadın ve erkekler sol kasık ağrısı sebepleri birbiri ile üreme organlarına ve yumurtalıklara yakın olma nedeni ile farklılıklar göstermektedir. Sol kasık ağrısı sebepleri o denli çoktur ki  ancak doktorunuzun neden kaynaklı bulunduğunu tespiti ile mümkündür. çok ciddi bir durum olan kasık ağrısı bir çok hastalığın belirtisi olarak kendini göstermektedir. Ağrılar vücudumuzun verdiği imdat sinyalleridir ve burada acele bir vaziyet var anlama gelir. Vücudumuzun verdiği sinyalleri, imdat çağrılarını göz ardı etmeden süreklilık yayınlayan, geçmeyen kasık ağrılarında doktora gitmeniz dirimsel örutubet taşımaktadır. 

Sol kasık ağrısı sebeplerinden en basiti ve en çok rastlananı  genel anlamda yapılan sporlarda  zorluk çeken kasların kasılması neticesinde oluşur. Bacakların çalışmasını elde eden 5 adet kas, kasık gölgesinden geçtiği için spor zorlanmalarından en fazlaca kasık gölgesi etkilenmektedir. 
Sol kasık bölgesi özellikle üreme organlarına yakın olma sebebi ile burada gerçekleşen ağrı bir başka hastalığın belirtisi olarak hissedilir. Bu şekilde bir ağrı hissedildiğinde bayanlar kadın hastalıkları uzmanına, erkekler ise üroloji doktoruna giderek muayene olmalıdırlar. Ihmale gelmeyecek kadar ciddi olan bu ağrılar şayet bir kaç gün içerisinde geçmez ise kas kaynaklı değildir ve ne olursa olsun doktora gidilmelidir. özellikle geçmeyen ve şiddetini arttıran ağrılar çok örutubet verilmesi gereken ağrılardır.

Ergenlikte sol kasık ağrısı nedenleri
Sol Kasık Ağrısı NedenleriBüyüme çağında olan çocuklarda ergenliğe geçişle beraber bir çok değişim olmaktadır. çocuklar bu dönemde oldukça hızlı gelişme göstermektedirler. özellikle bu yaşlarda hızla boy atarlar ve bacaklarda, dizlerde, kollarda boyun hızla uzamasından dolayı ağrılar gerçekleşir. Kasık ağrıları da bu ağrılardan biridir. Gelişim aşamasındaki çocukların bu ağrıları çok hareketli olmalarından da kaynaklı olabilir. özellikle bu yaşlardaki çocuklar spor aktivitelerine çok vakit ayırmaktadır ve hoplayarak, koşarak ve zıplayarak yaptıkları spor aktiviteleri şiddetli kasık ağrılarına niçin olmaktadır. çocuklarda bu tür ağrılar normal de olsa geçmeyen ve çocuğumuzu rahatsız eden bir ağrı olduğunda mutlaka doktora gidilmelidir. çocuğumuzda böbrek, idrar yolu enfeksiyonu şeklinde bir çok hastalık da olabilmektedir. Aşağıda da belirteceğimiz bir çok rahatsızlık sol kasık ağrsıcaklıkna yada sağ kasık ağrısına neden olmaktadır. Kesinlikle geçmeyen veya çocuğunuzu zorlayan ağrılarda doktora gidilmelidir.

Sol kasık ağrısı nedenleri
Sol kasık ağrısı sebepleri
Sol kasık ağrısı nedenleri çoğu sebebe bağlı büyüme göstermekte olduğundan öncelikle kasıklarda ağrı niçin olur ve hangi rahatsızlıkların emaresidir? Hanımlarda ve erkeklerde ürolojik sebeplerden dolayı değişiklıklar yayınlayan bu ağrılar nelerdir ve hangi hastalıklardan dolayı gerçekleşir? öncelikle sağ yada sol ayırt etmeden kasık ağrılarının sebeplerini ve hangi hastalıklardan dolayı gerçekleştiğine bakılır.

Kas gerilmesi nedenli ağrılar
Bacakların hareket etmesini sağlayan 5 adet kas kasık bölgesinden geçmektedir ve aşırı aktivite veya zorlayıcı hareketler kasık bölgesinde ağrıya niçin olmaktadır. Hoplama, zıplama yada koşma gerektiren spor aktiviteleri yani basketbol, futbol, voleybol şeklinde sporlarda aşırı zorlanma kasık ağrsıcaklıkna niçin olmaktadır. Bu tür ağrılar zorlama sonrası bir kaç gün içinde geçen geçici ağrılardır. Kas gevşetici kremlerle kaslar bir kaç gün ovularak tedavi edildiğinde ağrıda kendiliğinden geçer.

Kasık fıtığı nedenli ağrılar
Bağlarırsakların kasığa kaçması diye bildiğimiz hastalığın adı kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı hangi kasıkta oluşmuş ise o kasıkta şiddetli ağrı yapar. Sol kasık ağrısı sebeplerinden biri olan kasık fıtığı sol taraftaki bağırsağın kasığa kaçması sonucu olmaktadır. Tedavisi sadece ameliyatla olası olan bu rahatsızlık çok ağrılı olabilir.

Lenf bezi iltihaplanması
Lenf bezleri enfeksiyon kararı şişerek kasık bölgesinde ağrıya niçin olabilirler. Bir enfeksiyon, bakteri lenf bezlerinin şişmesine yol açtığı için sadece enfeksiyon tedavi edildiğinde bu hastalık geçerek düzelme göstermektedir. Lenf bezlerinin şişmesine yakın bölgelerde oluşan bir kanser bütünörünün sıçraması da niçin olabilir. Lenf bezlerine sıçrayan kanser hücreleri sol kasık ağrsıcaklıkna veya sağ kasıkta ağrıya ve şişmeye neden olabilirler.


Sinir sıkışması nedenli ağrılar
Sinir sıkışması kasık bölgesinde ve bel bölgesinde şiddetli ağrıya niçin olabilen bir durumdur. Geçmeyen ağrılarda kesinlikle zaman kaybetmeden doktora gidilmesi bu gibi durumlar için çok önemlidir.

Siyatik ağrısı nedenli 
Siyatik ağrısı kasık bölgesine, bele, ve sırta çoğun şekilde ağrı meydana getiren bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi ile ancak ağrılar geçeceği için bu rahatsızlık sebepli olan ağrılarda sadece öyleki giderilebilirler.

Iskelet sistemi ağrıları
Iskelet sisteminde oluşan ağrılar kasıklarda da hissedilen ağrılar olabileceği benzer biçimde özellikle kalça kemiğinin ağrısı kasık bölgesine vurmaktadır. Kalça kemiği ağrısı romatizma, kemik ödemi benzer biçimde rahatsızlıklarla oluşabilen bir durumdur ve ancak bu ağrılar hastalığın iyileşmesi ile geçmektedir.

Böbrek ağrıları nedenli oluşan kasık ağrıları
Her iki böbrekte oluşabilen bir vaziyet veya tek taraflı olan böbrek hastalıklarında hangi böbrek rahatsızsa o tarafta oluşan yoğun ağrılar hissedilir. Böbrek taşı düşürürken özellikle ağrı çok şiddetli hissedilir ve bu ağrı dayanılmaz boyutlarda olduğundan acele doktora gidilir. Taş idrar yoluna düştüğü anda başlayan şiddetli ağrılar sadece taşın düşürülmesi ile geçmektedir. Böbreklerde oluşan kum yada böbrek iltihapları da kasık ağrısı nedenlerindendir.

Idrar yolu enfeksiyonu
Idrar yolu enfeksiyonları üşütme, iltihaplanma ve bir bakteri cevabında kaynaklanır ve ilerleyen idrar yolu enfeksiyonları başta mesane iltihaplanması ve böbrek iltihaplanmaları gibi pek çok hastalığa da niçin olurlar. Idrar yolu enfeksiyonları kasık ağrısı sebeplerinin en başlarında gelen ciddi bir durumdur. özellikle hanımlarda daha fazla görülen bu durumun tedavisi antibiyotik ilaçlarla
mümkündür.

Bağlarırsak iltihaplanmaları, bağlarırsak kurtları ve ishal
Bağırsak iltihaplanması şiddetli kasık ağrılarına niçin olan ciddi bir durumdur. Bu ağrılar her iki kask veya tek taraflı da görülebileceği şeklinde şiddetli kasık ağrılarına niçin olurlar. Ishal de bağırsak enfeksiyonu sonucu oluşabilen bir hastalıktır ve o da bu tür ağrılara neden olabilir. özellikle bağlarırsak içerisinde bulunan bağlarırsak kurtları kasıklarda ağrılara niçin olurlar ve genelde çocuklarda ve ergenlerde görülen bağlarırsak kurtları önemsenmesi gereken ciddi durumlardır.

Gaz sancıları
Sol kasık ağrısı veya her iki tarafta kasık ağrısı sebepleri arasında en fazlaca rastlanan ağrı çeşididir. Gaz sancıları ara sıra o kadar yoğun olur ki hastaneye bile gitmek gerektirebilir. Gaz gidericiler ile tedavisi mümkün olan bu hastalık bir bağırsak problemidir ve kasık ağrılarına en çok gaz sancıları neden olabilir.


Sol kasık ağrısı neden olur
Sol kasık ağrısı niçin olur?
Kadınlarda ve erkeklerde farklı sebeplerden olan sol kasık ağrısı üreme organları kaynaklı ağrılar olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu ağrıların değişiklıkları iki farklı cinsin üreme organlarının farklı olmasıdır. Bundan dolayı de konuların ayrı ayrı ele alınması, iki farklı yapıda olan kadın ve adam hastaların, rahatsızlıklarının incelenmesi gereklidir. 

Kadınlarda kasık ağrısı neden olur
Yumurtalık kistleri
Yumurtalık kisti emareleri kasıklardaki ağrılardır ve eğer sol yumurtalığınızda bir kist var ise sol kasık ağrısı olarak kendini göstermektedir.  Genel anlamda zararsız bir şekilde olan bu kistlerin birtakımları efsunr hatta bazı kistler çoklu olarak bulunurlar. Bu tür büyüme sırasında yumurtalığa ve çaşama organlara bası yaparlar ve bu sebeple de  kasık ağrısı ile belirti verirler. Bazı kistler patlarlar ve şiddetli ağrılara niçin oldukları benzer biçimde bir çok belirti ile kendilerini gösterirler. Kasıklarda şiddetli ağrı, bulantı, kusma şeklinde çoğu alemet veren kist patlaması çok tehlikeli bir durumdur.

Miyom
Miyomlar rahim içerisinde efsunyen et parçalarıdır ve bu anormal oluşumlara rahat bütünörlerde denmektedir. çoğu kadında bulunan miyomlar sessiz sedasız hayatlarını sürdürürken bazı miyomlar büyüyerek ağrı yaparlar. Bu tür miyomlar belirti olarak kasıklarda ağrı, gayri muntazam adet kanaması, ara lekelenmeler şeklinde belirti vermektedirler.

Dış gebelik
Dış gebelik denen şey aslına bakarsak döllenmenin rahim içinde değil haricinde olması durumudur. Burada efsunmeye çalışan yumurta büyüyemez ve çok ciddi kasık ağrılarına neden olur. Dış gebelikte tek çare gebeliğin sona erdirılmasıdır.

Kanser
Kanser hanımlarda yumurtalık ve rahimde gerçekleşen ve günümüzde çok yaygın olan bir rahatsızlık şeklidir. Yumurtalıklarda ve rahimde oluşan bu anormal bütünörler çok kısa sürede çaşama organları da sarabileceği için çok tehlikelidir. Kanser hücreleri gelişme gösterirken sessiz sedasız efsunrler ve sadece çaşama organlara baskı kurduğunda ağrılar adım atar. Bu ağrılar genel anlamda kasık ağrıları olarak kendini göstermektedir. Sol kasık ağrısı sol tarafa baskı meydana getiren kanser tümörü sebebi ile yaşanabilmektedir.

Mantarlar
Mantar hastalığı genelde kadınlarda olan ve çok kaşıntı ile kendini gösteren bir durumdur. Iltihaplanma ve enfeksiyona da neden olan bu hastalık sol kasık ağrısı yada sağ kasık ağrısı olarak kendini göstermektedir. Tedavisi ancak fitil ve ilaçla olan bu hastalık tedavi edilmeden ağrıların geçmesi çok zor olsa gerek.

Bulaşıcı hastalıklar
Bazı hastalıklar vardır ki kadınlara beraberlik yolu ile bulaşır ve hastalık ilerlediğinde yoğun kasık ağrıları ile kendini göstermektedir. Ciddi bir durum olan kasık ağrıları, bu tür hastalıklarda göz ardı edinilemeyecek kadar tehlikelidir. Gün geçtikçe hastalık ilerlediği için mümkün olan en yakın zamanda doktora gidilmelidir.

Tane sancıları
Tane döneminde çok yoğun kasık ağrıları yaşanması bazı hanımlarda çok sık görülen durumlardandır. Kasıklarda oluşan ağrının sebebi ise rahimin kasılması sonucunda gerçekleşmektedir.

Gebelikte sol kasık ağrısı sebepleri
Kadınlarda hamileliğin başlangıcında kasık ağrısı olması son aşama normal rakamlmaktadır. Hatta hamilelik emarelerinden olan kasık ağrıları sol kasık ağrısı veya sağ kasık ağrısı olarak ara sıra de iki taraflı birden oluşmaktadır. Kasık ağrıları ilk aylarda genel anlamda bıçak sağlaması şeklinde ani gelişen ağrılar olarak kendini göstermektedir. Genel anlamda bayanlar bu tür ağrılardan çok korkarak ilk aylarda hemen doktorlarına giderler. Bebeğe bir şey mi oldu diye düşünülen ağrılar son derece normal ağrılardır. özellikle gebeliğin son aylarında yaşanmış olan kasık ağrılarına yalancı doğum sancıları da denmektedir. Son aylarda doğum sancısı şeklinde gelişen ağrılar ani ve şiddetlidir. Doğum sancısı gibi sık sık değil bazen oluşurlar. Bebeğin efsunmesi ve aşağıya doğru baskı yapması cevabında da gelişen sol kasık ağrısı veya sağ kasık ağrısı görülmektedir. Bebek hangi tarafa doğru baskı yapar ise o kasıkta ağrı yaşanmaktadır.

Erkeklerde kasık ağrısı niçin olur
Erkeklerde de hanımlarda olduğu şeklinde üreme organlı kasık ağrıları oluşmaktadır ve bu ağrılar olduğunda erkeklerin kesinlikle bir üroloji doktoruna giderek görülmeleri gereklidir. Erkeklerde kasık ağrıları çok ciddiye alınması ihtiyaç duyulan durumlardandır ve çoğu hastalığın emaresidir. Ilerleyen hastalıklar çok ciddi boyutlara ulaşarak kısırlıkla bile neticelanmaktadır.


Su fıtığı
Hidrosel veya su fıtığı olarak bilinen bu rahatsızlık testisleri çevreleyen zarın normalden fazla su toplaması hastalığıdır. Sol kasık ağrısı nedenlerinden  olan bu konum ise testisin büyümesi, şişmesi ve sola vuran ağrıdır.

Testis zedelenmesi
Testisin zedelenmesi, dönmesi, burkulması ile oluşan bu durum erkeklerde çok yoğun kasık ağrılarına niçin olur. Bu zedelenmeye bir darbe ve dışarıdan bir müdahale neden olmaktadır.

Testis orşiti
Testis orşiti denen hastalık buluğluk çağlarında geç geçirilen kabakulaktır. Adam çocuklarının geç kabakulak hastalığını geçirmesi bazı erkeklerde ilerleyen yaşında testis orjiti yaşanmasına niçin olmaktadır. Tehlikeli ve ciddi bir konum olan bu hastalıkta geçmeyen kasık ağrısı yaşandığında hemen doktora gidilmelidir.

Testis bütünörü
Tümörün her türlüsü tehlikeli ve önemli bir durumdur. özellikle bu bölgede oluşan bütünörler acele ameliyatla alınarak tedavi edilirler. Kötü huylu ise mutlaka kemoterapi ve radyo terapi tedavisi de alınmalıdır.


Testis iltihabı
Genel anlamda mesaneden kaynaklı ve beraberlik yolu ile geçebilen bir iltihaplanma şekli olan testis iltihaplanması sadece ilaç tedavisi ile geçen bir durumdur. Belirtileri sol kasık ağrısı veya sağ kasık ağrısı olarak kendini göstermektedir.


Prostat
Prostat bezlerinin iltihaplanması ciddi bir durumdur ve bunun yanında idrar yapmada kuvvetlikte yaşanıyor ise ne olursa olsun üroloji doktoruna gidilerek muayene şarttır. çoğu erkekte yaşanmış olan bu rahatsızlık şiddetli kasık ağrılarına niçin olur.

Testis torbasındaki damarların şişmesi
Sol kasık ağrısı sebeplerinden en önemlilerinden olan bu hastalık toplar damarların genişleyip efsunyerek şişmesi sonucu gerçekleşmektedir. özellikle sol kasık ağrısı şeklinde görülen bu rahatsızlık cevabında erkeklerde ksıcaklıkrlığa varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Utangaç testis 
Yukarı kaçan testiste denen bu hastalıkta testisler yukarı karına doğru kaçarlar ve yoğun kasık ağrısına neden olurlar. Genelde erişkinlik çağında görülen bu hastalık ilerleyen yaşlarda testislerin yerine oturması soncunda geçer fakat bir çok yetişkinde de görülen çok tehlikesi olmayan ama kasıklarda yoğun ağrıya neden olan bir durumdur.

Erkeklerde yada kadınlarda oluşan sol kasık ağrısı veya her iki taraflı kasık ağrılarında 2-3 günü geçen, devamlılık gösteren zaman zaman de yoğunlaşan durumlar olduğunda zaman kaybetmeden doktora gitmek bazı hastalıklarda hayati örutubet taşımaktadır. Bu yüzden de hanımlarda görülen durumlarda bir hanım hastalıkları uzmanına, erkeklerde ise bir üroloji doktoruna giderek muayene olunması ve kasık ağrısı nedenlerinin iyice araştırılması gerekmektedir. çoğu sebeple olabilen ağrılar kendi başına bir hastalık değil bir çok hastalığın emaresi olarak kendini göstermektedir. Ağrılar vücudumuzun bizlere verdiği bir sinyaldir ve bu sinyal burada bir şeyler oluyor dikkat et anlamına gelmektedir. özellikle vücudumuzun dikkat çağrısına uymak, onu dinlemek ve kendimize baktırmamız gereklidir.