11 Temmuz 2018 Çarşamba

RSS NEDİR
Rss nelerdir, ne işe yarar, iyi mi kullanılır?
  
Rss her ne kadar uzun yıllardır bizlerle birlikte olan bir içerik takip organizasyonu sistemi olsa da pek çok kullanıcının hala ne olduğu için haberi olmaması da bir o denli üzücü. Bu sebeple web sitelerini ziyaret etmeden ve zaman kaybetmeden takip edilen sitelerde yer edinen bütün içerikleri hemen okumanızı sağlayabilen rss sistemi, internette karşılaşılan içeriklerin kullanıcılar tarafınca çok daha basit bir halde organize edilebilmesine yardımcı oluyor.

Rss, bir site üzerinde yayınlanan içeriklerin, uygun servis ve programlar kullanılarak kullanıcı tarafınca okunabilmesini sağlayan bir sistem diyebiliriz. Bu sistemin en büyük avantajı, sadece tek bir internet servisi veya programı kullanarak bilgisayarınızdan takip ettiğiniz bütün web sitelerinde gösterilen makaleları dilediğiniz filtrelerden geçirerek organize bir şekilde okuyabilmeniz.

Bu sistemi uygulamalı olarak görürseniz çok daha basit bir halde kavrayacağınıza inanırım. Peki rss'yi nereden ve nasıl bulacağız diyorsanız hemen aşağıdaki resime bakmanız ehil. Bir internet sitesinde aşağıdakine benzer bir ikon görürseniz, bu ikon sizi o sitenin rss akışına götürecektir. Dolayısıyla bir dahaki sefere takip ettiğimiz sitelere girdiğimizde hemen bu ikonu arayacağız.örneğimizi tamindir.Com üzerinden geçindirmek gerekirse, sitemizin en alt kısmına geldiğinizde rss ikonunu göreceğinize inanırım. Bu rss ikonuna tıklayarak devam ediyoruz.Rss sayfamızda çeşitli kategori ve bölümlerimize dair hazırlanmış farklı rss akışlarını görebilir ve böylece ilgilendiğiniz içeriklerin rss'ini takip etme fırsatı bulabilirsiniz. Istediğimiz rss'in üzerine sağ tıklıyor ve "bağlantı adresini kopyala" seçeneğini kullanıyoruz.şimdi sıra geldi feedly servisini kullanmaya. Feedly hem chrome eklentisi olarak, hem mobil uygulamalar olarak bununla birlikte bir internet servisi olarak kullanılabiliyor. Blogumuzda web servisi üzerinden gideceğiz sadece siz aşağıdaki bağlantıları kullanarak öteki versiyonları da kullanabilirsiniz.

Feedly
Feedly
Bir firefox eklentisi olan feedly, rss'leri magazin dergi arayüzünde listeleyen ve bu arayüzü kişiselleştirme imkanı sunan bir rss okuyucudur.
Feedly'e üye olduktan sonra servisin ana sayfası hemen rağmenıza çıkacaktır ve ortada bir yerlerde "read more, know more" başlığı görünecektir. Bu başlığın altında yer alan adres girme kısmına, daha önce kopyaladığımız rss adresini yapıştırıyoruz. Yapıştırdıktan sonrasında altta oluşturulan rss'in üzerine tıklıyoruz.üstteki adımı tamamladığımızda rss karşımıza çıkacaktır. Başlığın hemen yanında yer alan "+feedly" butonu yardımıyla bu rss'i takip listemize ekleyebiliyoruz."+feedly" butonuna bastıktan sonrasında sitenin hemen sol kısmında yeni bir bölüm açılacaktır. Burada takip listenizin isminı düzenleyebilir, kategorilendirebilir ve ardından "add" butonuna basarak akışı takibe alabilirsiniz.Takibi tamamladığınızda artık feedly ana sayfanızda yayınlanan tüm yeni yazılar belirecektir. Böylece birden fazla akışı takip ettiğinizde hiçbir site değişikliği yapmadan sadece feedly içerisinden tüm içerikleri görebileceksiniz.Herhangi bir yazı başlığına tıkladığınızda, o makalenin sosyal ağlar üzerinden paylaşılabilmesini sağlayan butonları da görmüş olacaksınız ve yazının devamını okumak da yeniden bu ekran üzerinde olası. Isterseniz etiketlendirme yahut makaleyı sonrasında okumak üzere saklama şeklinde seçeneklerden de faydalanabilirsiniz.Rss'ye alışma döneminde biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz ancak feedly'i kullanarak bu işi en kolay şekilde çözmeniz mümkün. Başka rss servislerini kullanmak dilerseniz aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu servisleri de denemeyi ihmal etmeyin.