12 Temmuz 2018 Perşembe

Paulo Coelho’nun Simyacı Kitabından Hayallerinize Koşturacak 15 Alıntı

lj501r - Paulo Coelho'nun Simyacı Kitabından Hayallerinize Koşturacak 15 Alıntı

Paulo coelho’nun simyacı eserinden hayallerinize koşturacak 15 alıntı

Paulo coelho’nun kaleminden çıkan, altını bulma yolunda hayatını adayan simyacı’nın konusunda kendimizden bir parça bulabiliyoruz. Vazgeçmemek ismina attığı adımları bizim için hem yol gösterici aynı zamanda esin kaynağı olmuştur. Edebiyat dünyasında da kendinden çokça laf ettiren paulo coelho’nun bu romanından öğrenebileceğimiz çok şey var!


1) ben de herkes gibiyim. Dünya gerçeklerine oldukları şeklinde değil de olmalarını istediğim gibi bakıyorum.
2) kim olursan ol, ne yaparsan yap, tüm yüreğinle harbiden bir şey istediğin zaman, kainat’in ruhu’nda bu arzu doğar. Bu senin yeryüzündeki özel görevindir.
3) kimse bilinmezden korkmamalı, çünkü hepimiz istediği ve ihtiyaç duyduğu şeyi ele geçirebilir.
4) bir şeyi harbiden istediğin vakit, arzunu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar.
5) kendi yüreğini dinle. Yüreğin her şeyi anımsar, çünkü evrenin ruhu’ndan gelmektedir ve bir gün oraya geri dönecektir.
6) hemen hemen haiz olmadığın bir şeyi vaat ederek gidecek olursan, onu ele aktarma arzusunu yitirirsin.

7) ben ne geçmişte, ne de gelecekte oturuyorum. Benim yalnızca şimdim var ve beni sadece o ilgilendirir. Her zaman şimdide yaşamayı başarabilirsen sevinçli bir insan olursun.
8) düşümü gerçekleştirmekten korkuyorum, çünkü o zaman yaşamak için bir sebebim olmayacak.
9) çobanların da, tıpkı denizciler ve seyyah satıcılar gibi, kendilerini yeryüzünde başıboş dolaşmaktan vazgeçirtecek birinin yaşadığı bir kente uğrayabileceklerini biliyordu.
10) bizleri görmek istedikleri benzer biçimde değilsek hoşnut olmazlar, canları sıkılır. çünkü, efendim, hepimiz bizim iyi mi yaşamamız icap ettiğini elifi elifine bildiğine inanır.
11) hayatımızın belli bir anında, yaşamımızın denetimini elimizden kaçırırız ve bunun kararı olarak yaşamımızın denetimi alınyazısının eline geçer. Dünyanın en efsunk yalanı budur.
12) koyunlar kitaplardan daha öğreticidir.

13) her şey sadece ve aynı şeydir.
14) rüzgarın özgürlüğünü kıskandı delikanlı ve onun gibi olabileceğini anladı. Kendisinden başka hiçbir şey engel değildi buna.
15) bir şeye karar vermek başlangıçtan başka bir şey değildir. Insan bir şeye karar verilmiş olduğu vakit, karar verdiği sırada hiç öngörmediği, düşünde bile aklına gelmeyen bir yöne doğru, şiddetli bir akıntıya kapılıp gidiyordu.