12 Temmuz 2018 Perşembe

Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata

vu4sj6 - İnsanların Çoğu Burada Eleniyor: Mülakatlarda Yapılmaması Gereken 15 Hata

Insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Bir iş görüşmesinin ana hatlarını ve yapmamız gerekenleri rahatçe biliyoruz. Vakitında orada olmak, uygun giyinmek vb. Fakat işi alma şansınızı ciddi anlamda azaltabilecek daha biroldukça şey var. şu demek oluyor ki yanlışlar…
1) mülakat zamanından çok önce orada olmak
Ey6zt5 - insanların çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Geç kalmayın, sadece çok erken de gitmeyin. Kolayçe, görüşmeden 30 dakika önce orada olmaya çalışın. Doğru yerde olduğunuzu anladığınızda bir kahve alın ve 20 dakikalığına rahatlayın. Görüşmeye ise 10 dakika kala gidin.
2) kendiniz olmamak
Za3rc5 - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
Olmanızı istedikleri şahıs olmaya çalışmayın. Insanlar kendinizi olmadığınız biri gibi görünmeye çalıştığınızı anlayacaklardır ve bu her vakit kırmızı kart gösterilecek bir harekettir.
3) ödevinizi yapmamak
Bc5p5s - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
Görüşmeden önce şirketi ve iş tanımını araştırın.
Işe girmek dilediğiniz şirketle ilgili hiçbir şey bilmeden mülakata gitmeyin. Ancak internet sitelerini okusanız bile olur. şayet anlamadığınız şeyler var ise müzakere sırasında sormaktan çekinmeyin.
4) oyala(n)mak
Sc4mjr - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
çoğu aday, vakitı tüketip zor kısma geçmemek için bazı şeyleri uzatmayı dener. Bir bakıma haklılar, zor ksıcaklıkmla uğraşmaları gerekmez. Sadece işe alınmak için asıl o ksıcaklıkmları yapmak icap eder. Sıkıntılı sorulardan kaçmayın.
5) rağmenızdaki kişinin lafünü kesmek
N52nbd - insanların çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Konuşma sıranızın gelmesini bekleyin.
Görüşmeyi yaptığınız bireyin cümlelerini tamamlamaya yahut lafünü kesmeye çalışmayın.
6) sual sormamak
4c9dpc - insanların çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
Ilginizi gösterin.
Mülakatlara sorguya çekiliyormuş benzer biçimde yaklaşmayın. Aslında mülakatlar, işin size uyup uymayacağını görmek için harika birer fırsattır. Ekibinizin hangi zorluklarla karşılaşacağını, önümüzdeki 12 ay için planlanan stratejiyi, ortalama bir iş gününün iyi mi bulunduğunu sorun. Böylece işe olan ilginiz ön plana çıkacak ve müzakere resmiyetten çıkıp birazcık söyleşi havasına bürünerek gerginliğinizi azaltacaktır.
7) ne bildiğiniz hakkındaki asılsız söylemek
Yr87ie - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Blöf yapmayın.
Hiç deneyiminiz olmadığı bir alanda gelen sorulara yanıltıcı cevaplar vermektense dürüst olup deneyimsiz fakat alakalı olduğunuzu söylemek çok daha iyidir. Mümkünse kolayca üstesinden geldiğiniz benzer bir vakadan bahsedin.
8) önceki işinizi kötü bahsetmek
703ft7 - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
Kimse devamlı şikayet eden birini işe almak istemez.
Sürekli şikayet eden birinin karşısında olmayı kesinlikle istemezsiniz. Herkes arada sırada işi hakkında sızlanır ve bu oldukca normaldir. Sadece bunun, iş görüşmesi sırasında yapılmaması icap eder. Işverenler negatif ve devamlı şikayet eden kişileri işe almak istemez.
9) takım oyuncusu değil de ‘rock starı’ymış şeklinde davranmak
Lgn4gy - insanların çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Genellikle yeni mezunlar ‘rock starı’ tavrının onlara puan kazanmıştırracağını düşünüyor. Gerçekten kazandırmıyor. Hırsınız, başarılarınız ve zekanız birer artı olsa da günün sonunda sizi bir takımın parçası olmanız için işe alıyoruz. şayet ofisin sorunlu çocuğu olacaksanız ne kadar akıllı olduğunuz fark etmeyecektir. Başka bir deyişle, bir grup çalışmasına katkılarınız sorulduğunda her zaman bütün işi sizin yapmanızla ve gruptaki diğer kişilerin işe yaramazlığı ile övünmek kimseyi etkilemeyecektir.
10) kendinizi parfüme boyamak
O5fvvc - insanların çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
Tümün kutsallığı aşkına, kendinizi kolonya ya da parfüme bulamayın. şüpheye düşmüş olduğunüzde daha azcaını kullanın. Hala şüphe duyuyorsanız hiç kullanmayın.
11) bu iş için çok iyiymişsiniz gibi davranmak
I72hba - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Iş tanımından çok daha iyisini yapabilirmiş benzer biçimde davranmaktan kaçının.
Fazla kalifiye olsanız bile yapmış olduğunız müzakere sizin için zaman kaybıymış benzer biçimde de görünmeyin. Iş arıyor olmanızın bir sebebi var ve bu bir ihtimal de bu davranışınız.
12) asıl soru yerine sorulmasını arzu ettiğiniz soruya yanıt vermek
Dvcbms - insanların çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
Size sorulanı cevaplayın
. Böyle denilince kulağa çok rahat geliyor olabilir. Fakat adayların çoğu sorulanı değil sorulmasını umdukları soruları cevaplıyor. Bu da sadece adayın ortaya dercetmek istediği lüzumsuz detaylar hakkındaki gevezeliğe yol açıyor.
13) çok kişiselleştirmek
Pjmi2s - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Profesyonel çizgiden ayrılmayın. Eğer yaşamış olduğunız olumsuz bir durumu anlatmaya istekliyseniz bilmeniz ihtiyaç duyulan şeyler var. öncelikle mülakatınızı yapanların bunu bilmesine gerek yok, ek olarak, sizlerin de bu bilgiyi yaymaya ihtiyacınız yok. Size bu mevzularda soru sormaları yasal değildir ama bu bilgiyi onlara verdiğinizde size karşı kullanılacağından şüpheniz olmasın.
14) görüşmeyi test altına almaya çalışmak
Pvv6gh - insanların çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması gereken 15 hata
Sual sormalarına izin verin.
Görüşmeyi testünüz altına almayın. Soruları hızlı ve tanımlayıcı örnekler ile cevaplandırın ve sürecin üzerindeymişsiniz benzer biçimde davranmayın.
15) mülakatın iyi mi geçtiğini sormak
Vu4sj6 - insanoğluın çoğu burada eleniyor: mülakatlarda yapılmaması ihtiyaç duyulan 15 hata
Kişisel olarak rahatsız ve garip hissettiren şeylerden biri ‘ee, nasıldım?’ diye sorulmasıdır. Bu şekilde durumlarda ne diyeceğimi bilemem. Bu, ‘işi aldım mı?’ diye sormaya benziyor. Bu şekilde durumlarda genelde cevapları gözden geçirmemiz icap ettiğini söylerim.