14 Temmuz 2018 Cumartesi

Model 3 Tesla'yı gerçek bir otomobil şirketi yapacak mı?

Model 3 Tesla'yı gerçek bir otomobil şirketi yapacak mı?1 Temmuz'da Elon Musk uyumaya gitti. Tesla'nın CEO'su geçtiğimiz hafta boyunca Fremont, California'daki elektrikli otomobil fabrikasında kamp kuruyordu. Bir haftada en az 5.000 Tesla’nın yeni Model 3 sedanı üreterek “üretim cehennem” olarak adlandırdığı şeyden kurtulmak için şirket çapında bir girişimin parçası olarak bir kanepede ya da bir masanın altında yatıyordu. Musk, Bloomberg Businessweek ile yaptığı röportajda “Beş gün aynı kıyafetleri giyiyordum” diyor. “Benim güvenilirliğim, tüm ekibin güvenilirliği” söz konusuydu.

Musk, başlangıçta 2017 yılı sonunda 200.000 Model 3'e varan söz verdi. Oraya ulaşmak için fabrika robotlarına daha önce benzeri görülmemiş bir yatırım yapmayı planladı ve üretim hattını “makineyi oluşturan makine” diye çağırdı. Dreadnought ”- üretim süreci, dünya dışı görünecek kadar fütüristik, durdurulamaz ve düşük maliyetli.

Bu şekilde işe yaramadı. Tesla, 2017'de sona eren 2.700 model 3'lük modeli tamamladı. Haziran ayının sonlarından itibaren yaklaşık 41.000 kişi çıktı ve bazı analistler, otomobilde bir kâr gösterip gösteremeyeceği konusunda şüpheler dile getirdiler ve Tesla, 35.000 $ 'lık taban modelini satmaya bile başlamadı.

Daha da kötüsü yapmak, Tesla'nın 10 milyar dolar borcu var ve Mart ayında bir kredi düşüşü yaşadı. Geçtiğimiz yıl içinde ortalama olarak çeyrek başına bir milyar dolar daha harcadı ve Çin'de yeni duyurulan bir fabrikanın maliyeti hala bilinmiyor. Tesla, yarışın ısındığı bir zamanda nakit para tükeniyor - Volkswagen, BMW, Daimler ve diğerleri onlarca elektrikli otomobil modelini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Haziran ayı başlarında Tesla'nın yıllık toplantısında, Musk sakin bir şekilde projelendirmeye çalıştı ancak zaman zaman gözyaşlarına yakın görünüyordu. “Bu gibi - size söylüyorum - şimdiye kadar sahip olduğum en zorlu cehennem ayları,” dedi, Tesla'nın montaj hatlarının daha da yükseltildiğini fark etmeden önce, şirketin “büyük olasılıkla” haftalık 5.000 hedefine ulaşmasını sağladı. . Ayrıca, çalışanlardan “1. ve 2. satırlardan önemli ölçüde daha iyi” olacak üçüncü bir genel montaj hattı kurmasını istediğini açıkladı. Bu, daha da fazla yabancı-korkusuzluk hissi uyandırdı.

Bir hafta sonra Musk, Twitter'daki yeni tesisin resmini yayınladı. Fantezi robotik sistemler ya da sabit duvarlar bile yoktu - fabrika dışında, diğer hatlardan hurdadan yapılmış büyük bir çadır. Otomotiv dünyası kazandı. “İnsanlık” diyor, Sanford C. Bernstein & Co.'nun analistlerinden biri olan Max Warburton, Bloomberg News'e gönderilen bir e-postada. “Birinin savaş alanında hizmet vermeye çalışan ordunun dışında böyle bir şey görmediğini sanmıyorum.”

Çadır yeterliydi. Musk, 1 Temmuz tarihli bir e-postada, Tesla'nın bir önceki hafta 5.031 Model 3s yaptığını bildiren çalışanlarına “gerçek bir araba şirketi olduk” diye yazdı. Yine de, Musk'un Tesla'yı kalıcı büyüklüğe giden bir yolda mı yoksa sadece çöküşün önüne geçtiğini mi belirlediği açık değil. Şirket en kısa vadeli ABD hisse senedidir ve Wall Street analistlerinin daha yüksek bir yüzdesi, TSLA'ya S & P 500'teki bir hisse senetinden daha fazla bir satış derecesi verir. Tesla'nın Sprint'in 20 üyeyle yapılan görüşmelere dayanarak Model 3'ü serbest bırakması hikayesi Tesla'nın tasarım ve mühendislik ekipleri, tedarikçileri ve mevcut ve eski işçilerin düzinelerce, parlak tasarım ve inanılmaz kibir durum çalışmasıdır.

Musk için ödül çok büyük: Model 3'ü haklı çıkarırsa, trilyon dolarlık bir endüstriyi yeniden üretecek ve karbon emisyonlarını azaltmak için gezegendeki herhangi bir insana göre daha fazlasını yapacak. Ancak kitlesel üreten otomobillerin, ona meydan okuyan tek zorluk olduğu ortaya çıkabilir.

2015 yılının başlarında, Musk, üst düzey mühendislerinden oluşan bir toplantıyı fabrikanın penceresiz bir konferans salonunda topladı. Aküler, tasarım, şasi, iç mekan, vücut, tahrik sistemleri, güvenlik ve termodinamik gibi uzmanlar da dahil 12 kişi vardı. Kendisine katılmayan Musk, Model 3'ün ne olacağını anlamak için onları topladı.

Toplantı sırasında mühendisler, en az 200 mil ve uygun bir fiyat aralığı dahil olmak üzere düzinelerce zorunlulukla bir beyaz tahta doldurdular. Bu kriterlerin sonuncusu, projeyi özellikle göz korkuttu. Daha da korkutucu olan Tesla, 2017 ortalarında satmaya başlayacak ve şirkete 2 yıl boyunca, geleneksel otomobil üreticisinde yaklaşık beş yıl ile kıyaslandığında yeni bir araç tasarlama, test etme ve inşa etme fırsatı verdi.

Düşük maliyetli bir elektrikli otomobil oluşturmak, menzili mümkün olan her yolla maksimize etmektir. Örneğin, Tesla’nın tasarımcıları, bir krikonun gittiği arabanın alt kısmındaki dört yastığı gizlemek için her biri 1,50 dolar maliyetle plastik kapaklar ekledi. Karar rüzgar direncini düşürdü ve otomobilin menzilini 3 mil artırdı. Ayrıca daha pahalı otomobiller için ayrılan dört pistonlu monoblok kumpas frenlerini tercih ettiler. Ancak, frenler hafif olduğundan, aracın akü gereksinimlerini ve genel maliyeti düşürürler. Doug Field şöyle diyor: “Bunun gibi her karar bir elektrikli otomobilin içeriğine geri döndü” diyor.