12 Temmuz 2018 Perşembe

Microsoft Ekipleri’nin yeni ücretsiz planı Slack’ten daha iyi bir anlaşma gibi görünüyor

Microsoft Teams’ new free plan looks like a better deal than Slack’s

Gizli değil Slack, son birkaç yıldır teknoloji şirketleri arasında işyeri iletişimine hakim oldu, ancak Microsoft, 2016'da Ekipleri tekrar tanıttığında savaşmaya başladı. Tek bir sorun vardı: Ekiplerin ücretsiz bir seçeneği yoktu. Bu bugün değişir.

Küçük işletmeler ve şirketler için ücretsiz bir katman oldukça önemlidir. Slack, bir müşteriye sahiptir ve müşterilerin daha sonra yeni sürüme geçirecekleri umuduyla, müşterilere katmanın kolay bir yoludur. Bir kerelik Slack için açık bir girişimde, Microsoft’un Takımları aslında şaşırtıcı derecede sağlamdır. En küçük işletmeleri kapsayan 300 kişiye kadar destek içerir ve aşağıdaki özellikleri içerir:

Sınırsız sohbet mesajları ve arama.
Bireyler, gruplar ve tam takım buluşmaları için dahili ses ve görüntülü arama.
Kişisel depolama için 10 GB'lık takım dosyası depolama alanı ve kişi başına 2 GB ek ücret.
Yerleşik Word, Excel, PowerPoint ve OneNote dahil, Office Online uygulamalarıyla entegre, gerçek zamanlı içerik oluşturma.
Adobe, Evernote ve Trello dahil olmak üzere 140'dan fazla iş uygulamasıyla sınırsız uygulama entegrasyonu.
Microsoft’un güvenli, küresel altyapısı tarafından desteklenen, kuruluşunuz içinde veya dışında herhangi biriyle iletişim kurma ve ortak çalışma yeteneği.

Karşılaştırma olarak, Slack’in serbest planı oldukça basit görünüyor. Sadece birkaç yıl sonra veya daha büyük bir ekiple yetersiz kalabilen son 10.000 iletiyi arayabilirsiniz. Yalnızca 5 GB depolama alanı, 10 entegrasyon, misafir hesabı yok ve videolar 1'e 1 oturumla sınırlı.

Nokta, Microsoft’un sunduğu teklif, küçük bir işletmenin ücretli bir plana geçmeye ihtiyaç duymadan çok daha uzun süre kullanabileceği bir şeye benziyor. Slack, her zaman için Slack'in Microsoft'a karşı ücretsiz teklifini geliştirebilme şansı var, ancak henüz böyle bir planın olmadığını duyduk. Belki de Slack'in başka bir gazete ilanı almasının zamanı gelmiştir.

Tabii ki Microsoft, 300'den fazla takım üyesini geçmenin ötesinde, Microsoft 365'e abone olan kişiler için bazı güzelliklerden ayrılıyor. Aboneler ayrıca ekstra depolama, planlama ve kayıt toplantıları, güvenlik uyumluluğu ve daha fazlası gibi özellikleri de kullanabilecektir.Microsoft aynı zamanda, bu yılın başlarında Build konferansı sırasında ilk kez bir dizi fütüristik yeni toplantı özelliğini de içeriyor. Yapay zekanın büyüsünü kullanarak, kimin ne zaman konuştuğunu ve her ses için eşlenmiş ses transkripsiyonunu algılamak için yüz tanıma işlevini kullanan bir konuşmacı zaman çizelgesiyle video toplantılarını yeniden yaşayabilirsiniz. Ayrıca, özelliklerin herkes tarafından erişilebilir olduğundan emin olmak için yakın altyazılar da vardır.

Bunların hepsi düzgün, ancak ücretsiz sürümün çoğu takım için yeterince iyi temelleri kapsadığını savunuyorum. Microsoft'un Slack'in sahip olduğu bir tür boşluk oluşturmak için uzun bir yol var ve özel kanallar gibi önemli özelliklerin hala eksik olmasına karşın, ücretsiz bir katman doğru yönde büyük bir adımdır. Bugünden başlayarak kullanılabilir ve daha önce olduğu gibi, ücretli bir plan, kullanıcı başına 5 ABD dolarına mal olacaktır.