11 Temmuz 2018 Çarşamba

Meral Akşener kimdir?

Günümüzde yeni kurulan iyi parti’nin genel başkanlık görevini yürüten ve 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyan meral akşener; türkiye’deki eski ve tecrübeli politikaçilerden biridir.

Onu hep milliyetçi hareket partisi‘nin önde gelen isimlerinden olarak bilsek de son birkaç yılda meydana gelen çeşitli fikir değişiklıkları ve yeni kararlar sebebiyle mhp ve devlet bahçeli ile yollarının ayrıldığı zamanlardan bugün iyi parti’nin genel başkanı olduğu zamana kadar medya önünde daha çok tanıdık.

Peki; özellikle kadınların az olduğu bir sahada özgür bir hanımefendi olarak türk siyasetinden önemli bir yere haiz olan meral akşener kimdir? Hayatının ilk yılları iyi mi şekillenmiştir? Kariyeri ve siyasete atılması nasıl olmuştur? Hiç merak ettiniz mi? Işte meral akşener’in kim olduğuna ve biyografisine dair kısa ve öz tüm soruların cevapı.

Meral akşener; 18 temmuz 1956 tarihinde izmit ilinin gündoğdu köyünde doğmuştur.
1974 yılında bursa kız öğretmen lisesinden mezun olmuştur.
1979 yılında ise istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi tarih bölümünden mezun olmuştur. şu demek oluyor ki meral akşener diplomalı mesleki köken olarak bir tarihçidir.
1980 senesinde makine mühendisi tuncer akşener ile evliliğe ilk adımını atmıştır.
1979-1982 yılları arasındaki üç yıllık öğretmenlik kariyerinden sonra meral akşener; 1982 yılında star teknik üniversitesi’nin o zamanlar kocaeli’de bulunan mühendislik fakültesinde inceleme görevlisi olmuştur.
1984 senesinde oğlu fatih akşener dünyaya gelmiştir.
Marmara üniversitesi toplumsal bilimler enstitüsü’nde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayan meral akşener, doktor olduktan sonra kocaeli üniversitesi’nin inkılap zamanı bölüm başkanlığını yapmıştır.
Kendi kariyeri haricinde hem de zübeyde hanım şehit aileleri derneğini kurmuş ve başkanlığını yapmıştır.      meral akşener wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Meral akşener siyasete nasıl atıldı?
Meral akşener’in siyasi arenada net bir halde duyulması 1995 yılında olmuştur.
1995 yılında doğru yol partisi’nin kadın kolları başkanı olan meral akşener; aynı sene yapılan genel seçimler ondan sonra dyp kocaeli mebus olarak meclise girmiştir.
1996 senesinde rahatlık partisi ile dyp’nin koalisyonundan oluşan hükümet döneminde iç içerli bakanlığı yapan akşener; böylece kabinede önemli bir bakanlık görevini de gerçekleştirerek siyasal kariyerine önemli bir tecrübe eklemiştir. Bununla beraber meral akşener; türkiye’nin ilk hanım içişleri bakanı’dır.

1999 senesinde dyp’nin istanbul milletvekili olarak yine meclise girmiştir.
2001 yılında mhp’ye katılan akşener; 2007 yılında mhp istanbul mebus olarak görev yapmıştır. Bu dehemmiyet süresince tbmm başkanvekilliği yapmış olduktan sonra 2011 ve 2015 seçimlerinde yeniden mhp istanbul milletvekili olmuş fakat bundan sonrası mhp ve devlet bahçeli ile soğuk rüzgarlar estiği zamanlar olmuştur.
2015 yılında mhp’nin oylarının düşmesi üzerine olağanüstü kongre talebinde bulunmuş ve mhp genel başkanlığına aday olmuştur. Ama mhp genel kurulu bu talebi ve kararı tanımadığını bildirip 8 eylül 2016’da meral akşener’i partiden ihraç etmiştir.
Mhp’den ihraç edilmiş olduğu dönemden günümüze kadar geçen sürede olanak ve şartlar onu iyi parti’nin kurulmasına götürmüş ve günümüzde genel seçimlere ve cumhurbaşkanlığına aday olmuştur.