6 Temmuz 2018 Cuma

Komik İnsanlar Daha mı Zeki?

Avusturyalı uzmanlar ince esprilerden ve mizah biçimından hoşlananların daha az zevk alanlara oranla daha akıllı olduklarını iddia etmişler ve ispatlamışlar, teoriye göre espriyi oluşturmak ve kurmak kişide ilmi ve duygusal yeteneklerin fazlasıyla olduğu anlamına gelmektedir.

Vardıkları sonuçlarda esprili kişilerin shususi ya da shususi olmayan bir beyin yapısında olduklarını, şiddet ve saldırgan özelliklerinin çok düşük ölçüde bulunduğunu iddia etmişlerdir.


Einstein, kendi fikir enerjisinin çocukça espri anlayışına kontekstıştır. Bazı projeleri de zeka ile gülmece birleşiminden meydana gelmiştir.

Bu insanlar ancak zeki değil insanoğluın çevresinde olmasından zevk aldıkları kişilerdir, komiklik kabiliyeti gelişmiş bu kişiler romantik bir zeka yapısına sahip oldukları için bir partnerde olması en fazla aranan özelliklerin başlangıcında gelmektedir.

Uzmanlar gülmece için güzel ve kalıcı arkadaşlıklara zinde zihinler ve hızlı zekaya denk gelen genetik bir özellik şeklinde tanımlamışlardır.

Karizmatik insanlar ile alakalı araştırmalarda hanım ve erkeklerde iyi bir espri anlayışının etkili özellik bulunduğunu söylemişlerdir.

Gülmece yapısı
Fakat her gülmece tarzı ilişkilerde aynı etkiyi göstermez. Psikolojide olumlu ve olumsuz olmak üzere gülmece yapısını ikiye ayırmaktadır, dostlıkları sağlamlaştırmak ve tartışmaları azaltmak için meydana getirilen mizah olumlu olarak adlandırılır, bu ferdin toplumsal ilişkilerindeki başarı ve özgüveni ile değerlendirilir. Insan yaşamındaki stres ve zorluklara karşı sağlam duruş ve yönetmelerinde en etken yöntemdir.

Alaycı mizah şekli ise aynı sonuçları getirmez, insanları ötekileştirmeye yöneliktir ve genellikle depresyon hali saldırgan ve bozuk ruhi konum diye tanımlandırılır.

Nörobiyoloji uzmanları gülmenin öteki saadet hallerinde olduğu şeklinde insan beynindeki dopamin oluşumunu yükselttiğini kanıtlamıştır. Bu madde insanoğluı iyi hissettirmenin yanında beyin sinirlerindeki öğrenme sistemini geliştirir. Beyindeki bellek nispetını da arttırdığı kanıtlanmıştır.

Başarılı liderlerin karakteristik özelliği mizahtan geçiyor
Gülmece insanoğluı dinlemeyi, ileti iletmeye ve öğrenmeye yardımcı olmaya destek sağlar. Birçok başarılı liderin öbek birlikteliğini ve örgütsel kültürü geliştirmek için kullandıkları güçlü bir vasıtatır.

Mizahın eğitimde kullanımı üzerine meydana getirilen araştırmalar, mizahın öğrenmede etkili bir yardım bulunduğunu da desteklemektedir.  Biroldukça çalışma , mizahla sunulan derslerin öğrenciler için daha zevkli bulunduğunu ve öğrencilerin okuduğunu ve mevzuyu hatırlattığını göstermiştir.

Gülünç olmanın yararları göz önüne alındığında, belki hepimizin beraber bir stand-up gösterisine gitmesi gerekiyor ne dersiniz?