9 Temmuz 2018 Pazartesi

Kimliksiz saplantılı olmak

Kimliksiz saplantılı olmakGünümüzde popülizm ciddi anlamda artış gösterdi bu artışlar bir çok adamın istek ve kültürel değerlerini es geçerek farklı bir eğilime girmesini sağladı.

Verilecek olan kararlar arz istek dengesini bozarak görsel çılgınlığa dönüşmüş durumda. özellikle bu tür durumlara da sosyal medya çığ açarak kullanım amacının dışına çıkıp farklı çılgınlıkların sergilenmesine neden olabiliyor.

Bunların başlangıcında instagram popülizm’i baş çekebilir. Evet yanlış duymadınız fotoğraflar, resimler, çekimler, mekanlar, gösterimler, bildirimler…

Hatta boş zamanlar da parmaklarımızı meşgul eden bu popülizm insanların kimliksiz bir şahıs hale gelmesini sağlıyor.

Kimliksiz saplantılı olmak

Nelerdir bu kimliksizlik?
Kimliksiz kişiler sürekli kendi mutluluklarını odaklanabileceği bir boşluğa isim takmak isterler. Sonra onu ihtiras haline getiriler. O tutkuyu içlerinde o kadar efsunterek onu o kadar  benimserler ki adeta ona kendilerinden daha fazla kıymet vermeyi hak görürler. Bir hayalin gerçek olma muhtemellığının arttırılmasına inanmak şeklinde. Bu kişilerin oluşturduğu bu fikir çoğu vakit narsizim olarak adlandırılabilir.

Bir daire düşünün; bu dairenin döndüğünün bilincinde olarak arasında olduğunuzu hayal edin.  Sürekli döndüğünüzü fark eder fakat aynı yerde döndüğünüzü anlayamazsınız. Günümüz insanlar ise bu çemberin katmanını oluşturuyor.

Döngü ise vakitı temsil ediyor, siz ise bu iki birleşimin isteklerine bakılırsa cevap veren etkileşimi temsil ediyorsunuz.

Kimliksiz saplantılı olmak
Bu ne anlama geliyor?
Ilgilenecek hiç bir şeyin yok yada ilgilenecek çoğu şeyin var.  Işte bu iki parametre için de zaman faktörü vardır.

Biri vakitınızı nasıl geçirdiğinizle ilgili diğer vakitınızı nasıl harcadığınızla ilgili.

Ilgilenecek hiç bir şeyiniz yok ise vakitınızı alaka duyabileceğiniz şeylere harcamak istersiniz.

örneğin resim çekmek, koşmak, aktivite kurmak gibi.

Bunu yapmak için mecbursunuz çünkü sevinçli olmaya kendinizi zorunlu kılıyorsunuz. O boşluğa düşerseniz kötü bir zaman geçirerek, üzgün bir insan profili çizersiniz.

 

Kimliksiz saplantılı olmak

Ne yapıyorsunuz?
Diyelim ki bir köpek aldınız, ona bakıyorsunuz. Ondan sonra ilgileniyorsunuz vakit geçiriyorsunuz.

Bu alaka düzeyini arttırdıkça değer vermiş olduğumuz parametrelerin birisinden daha fazla kendinizi üstün tutuyorsunuz

Ne demiştik ? Nasıl zaman geçiriyorsunuz ve nasıl vakit harcıyorsunuz?

Işte bu ikisinin arasında dengeyi kuramazsınız, kimliksiz duruma düşme ihtimaliniz artıyor demektir.

 

 

Kimliksiz saplantılı olmak

Nelerdir bu kimliksizlik?
Bir şeye değerinden, ederinden daha fazla kıymet verip onu bir kalıba sokmaktır. (bakınız sanat harici heykellere duyulan alaka yada sevgi gibi)

Sonrasında ona inanmak, onu hayal etmek şeklinde bir derde düşüyorsunuz.

örnek köpekten yola çıktık. Köpek sevilesi bir hayvan yeniden de onunla ilgilenmek diğerlerine göre daha iyi fakat onun sevgisinin de bir kalıbı var. Eğer ki ona çok değer verirseniz verdiğiniz kıymet karşılığında harcamış olduğunız vakit çok daha çok üzülmenize neden olabilir. Ne demiştik? Gelen zaman var ise giden vakit da vardır.

Bu dengeyi iyi oluşturmak gerekiyor. örneğin bu kimliksizlik insan olmak adamın kendisini cani duruma dönüştürmesine sebebiyet veriyor. Hele ki bu canilik hırs ile birleştiği zaman ciddi kişilik problemlerına yol açabiliyor.

örneğin: tuttuğunuz ekipı ölümüne sevmeniz şeklinde.

Hayır bu yanlış. Insanoğlu birbirlerini ekip yüzünden öldürüyor. Kendi aralarında rekabet oluşturuyorlar. Hatta daha da ilerisi eşlerinden bile boşanıyorlar.

Insanlar nelerle sevinçli olduğunu veya nelerle üzüleceğini zaman unsurüne dişlisine bağlayamıyor. çark boş dönüyor…

çoğu adamın yaşadığı mutluluklar kadar gibi boşa geçirdiği zamanlar da karşılıksız  olabiliyor.

Birine sevgi beslerseniz, bu karşılıksızdır. Birini dilerseniz bu hayalinizdir, birine ulaşmak isterseniz bu bir tutkudur.
Ama elde edemeyeceğiniz süreç içerisinde bu üç temel kelimeyi hayallerinizin içinde çok fazla kullanırsanız kendi düşüncelerinizin saplantısı, kendi hayallerinizin katili olabilirsiniz.
Bir şeye onlarca kere inanmak, inandığınız şeyin saplantı haline dönüşmesine sebebiyet verebilir.

Bir köpeği ancak onun varlığının farkında olacak şekilde sevmeli. şayet ki bir yerlerden tamamlamanız ihtiyaç duyulan eksikliği köpeğe karşı göstereceğiniz sevgiyle kıyaslarsanız, köpeğin ölmesi niteliğinde ki  üzüntünün sizi hayli yıpratacağını da ön görü olarak tahmin etmelisiniz. Kıymet verilen bir şeyi kaybetme üzüntüsü farklı bir şey, bir şeye beslediğiniz duyguların tekrar karşılık bulamayacağı yönündeki inancınız yada tutumunuz bambaşka bir şey.

O yüzden bu tür tehlikeli durumlardan kaçınmamız gerekiyor.

örneğin bir köpeği öleceği güne kadar sevmenin bilincinde olun. Zaman akıp gidiyor. Giden zaman her vakit bir şeyler alıp sürükler ve kaybettirir. Aslen giden vakit her zaman bir krizdir. Ama siz krizi iyi mi fırsata çevireceğinizi düşünmelisiniz.

 

Kimliksiz saplantılı olmak

Kimliksiz saplantılı olmak ve bu durumdan çıkmak
Yukarıda saymış olduğumuz bir kaç özelliklerden betimleme deneyelim ve yineleyelim.

öncelikle kimliksiz olmak nedir?

Kimliksiz olmak; bir adamın düşmüş olduğu boşlukta kendisini aşırı çaresiz yada aşırı mutlu hissetme durumudur. Bu durum, bir şahıs de ileriye dönük hal ve hareketlerinde anormallik emaresi sergileyecektir.

çünkü boşlukta olan bir adamın kendisini dışarıya atması için bir ekip yönelimler bularak eğilimler sergileyecektir.

örnek: bir futbol takımını aşırı sevmek, bütün maçlarını hiç kaçırmadan sevmek, eşine, ailesine, sevdiklerinden daha çok kıymet vermek ve bunu devamlı bulundurduğu ortamda yinelemek.

Gerekirse bu durumlarda bütün varlığını ortaya koyarak maddi yada tinsel feragat edeceği şeyleri öne süre gelir. Bu adamın kimliksiz bulunduğunun  bir kanıtıdır.

Bazılarına gore; hayır canım olur mu öyle şey. Bu göreceli bir kavram siz karışamazsınız. Siz bu heyecanı veya hazzı almadığınız için anlayamazsınız gibi söylemlerde bulunabilir.

Hatta bu iki yada üç kişi içinde geçen münakaşa konusu ise şayet: haklılık veya haksızlık parametreleri değerlendirme penceresinde açılarak o kişinin doğru bir şey yaptığına inandırılır.

örnek: iki holigan yandaşın arasına girerek bu durumun karşıtı olan biri olduğunuz varsayalım.  Iki ferdin birbirine hak vermesini sağlayarak doğru yaptığı bir şeyin inanmasını sağladığınızda haksız olan taraf siz olmuş olursunuz.

Aslına bakarsak sizin burada haksız olduğunuz en haklı taraf kişiden kişiye göre değişen tutumdur.

Nedir o söylem?  örnek: iki yandaşın arasına girdiniz ve şunu söylediniz. ”abi ya ailene daha çok vakit ayırmalısın. Maç biletlerine çok fazla para veriyorsun. çok uykusuz kalıyorsun ve işe geç gidiyorsun. Iş yerinde izlediğin maçlardan dolayı verim veremiyorsun. Eşinden  ve çocuklarından ayrı kalıyorsun. çok fazla küfür ediyorsun” benzer biçimde.

Bu savunmayı meydana getiren hiç kimse haksız olamaz öyle değil mi?  Işte kimliksiz kişilerin bu söylemlere inanmasını bekleyemezsiniz normal olarak. çünkü saplantı insanların kendi içlerindeki en efsunk hapis hücresidir. Bu durumda normal davranan siz, anormal davranan karşı taraftır.

 

Kimliksiz saplantılı olmak

Kimliksiz saplantılı olmak
Saplantılı olmak başka bir vaziyet kimliksiz olmak başka bir şey. Bu ikisinin arasındaki ayrım nedir diye sorsalar birinin hiç bir şeyi kaybedecek yokmuş gibi davranması olur.

Doğrusu yalnızca kimliksiz olan hiç yargılanmayacak şeklinde davranır, sonunu düşünmez. Ruh ehliyetinde resmi kaydı yok. Saplantılı olmak ise farkındalık açısından ruhsal anlamda değerlendirmeye alınabilir bir şey.

Ama bütün anlamıyla kimliksiz saplantılı olmak gerçekten kişinin kendisini kabul edemeyeceği bir şey. Aslına bakarsak var ile yok olmuş arasında kalan bir bireysiniz.
Ve düşünün ki sizi bu hastalığınızla ciddi anlamda kabul eden bir güruha sahipsiniz. (iyi günde kötü günde ) cümlesini muaf tutuyorum. Bir insan tuttuğu bir takımdan dolayı eşine ve ailesine zarar verecek bir potansiyelde ise eğer bu durumun ciddi anlamda eşler yada aileler tarafınca bir psikolog aracılığı ile değerlendirmeye alınması gerekir ki bu düzelmeyecek bir hastalık değil. Tabi önce hastalık olduğunu bireyin kendi bilinciyle kabul etmesi gerekir.

Kimliksiz saplantılı olmak konusunu okuyorsunuz…

Saplantı nelerdir

Kimliksiz saplantılı olmak ile sadece saplantılı olmak aynı şey mi?
Değil, yukarıdaki metinde belirttiğimiz şeklinde birisinin tesiri diğerinden çok daha çok. Birinin kendi halini kabul etme durumu çok daha yüksek. Diğerinin ise bu durumu kabul etmeyeceği gibi bunu hakaret sayarak farklı idraklama metodu oluşturabilir davranış olarak farklı manevi meselelerle yaklaşım sergileyebilir.

Kimliksiz saplantılı olmak konusunu okuyorsunuz…

 

Kimliksiz saplantılı olmak ve bu durumdan çıkmak

Kimliği olanların durumu nedir peki?
Hiç kimse kendisinin normal bir insan olduğuna inanmamalı. Iyi veya kötü tüm benliğimizle mutlak eksikliklerimiz var. Ama; bizi ilgilendiren konu ise eksikliklerimizi neler ile tamamlayacağımız olmamızdır.

örneğin: her düzgüsel insanın gündelik olarak elektriği üzerinden atması gerekliliği vardır.  Bu iyi mi olur peki kabul edebilirsiniz. Aslen rahat en basitinden bir hayvanın tüylerine dokunabilirsiniz.

Ayağınızı toprağa götürebilirsiniz. Her kimliği olan adamın da kendisini boşalım etmesi icap eder.

Kimliksiz saplantılı olmak konusunu okuyorsunuz…

Kimlik

B planı
Gittiğiniz her yolda, gittiğiniz her yerde, varacağınız her noktada mutlaka bir çukur vardır. Siz yolu iyi mi seçerseniz seçin orada kesinlikle o çukur vardır.

Mutlak olan görüp görmediğiniz, fark edip fark etmediğiniz. çoğu şeyle karşı karşıya kalabileceğinin bilince olmalı, ona gore hareket etmeli. Buna istinaden; mantıklı adamın her vakit b planı vardır.  Ve bu insan her vakit ihtimalleri düşünerek hareket eder.

B planı nelerdir

Kimliksiz bir insan olmak istemiyorum derseniz…
Ne olursa olsun bir inancınız olmalı. Inanç yaşamınızdaki var olmanızın en efsunk kanıtıdır. Nereden geldiğinizi, nasıl var olduğunuzu, iyilik ve fenalük kavramı, davranış bilimleri benzer biçimde konuları bilmeniz gerekiyor. Bunun için öğrenim almanız gerekiyor. Iç güdüleriniz siz yanlışa sürükleyebilir. Bu noktada inandığınız ile iç güdü tabularını yıkabilirsiniz.

Hedef belirleyin ve kararsız kalmayın.

örneğin: taksime gideceksiniz daha önce bunu belirlediniz  diyelim ve aniden aklınız size oyun oynamak istedi, karar değiştirdiniz ve  hiçbir sebep yokken vazgeçip mecidiyeköy’e gittiniz.  Işte mümkün olduğunca bu tür huylardan uzak durun. Kararsızlık en efsunk eylemdir. Bunun en kötü yanı bu davranışı aklın, değişim olarak değerlendiremeye almamasıdır.

Oysa bu çoğu zaman değişimden daha fazla kararsızlık eylemi isminı taşır.

Kimliksiz saplantılı olmak

En son
Ayrımında msıcaklıknız? Nelerin, neylerin, hangilerin, varlıkların, yaşamların, zamanların, yasakların, doğruların, hataların. Evet ayrımında mısınız?

Sizden daha kötü durumda olanların, iyiliklerin, kötülüklerin, kimliklerin?

Evet kendinize sorun nelerin ayrımındasınız? Farkında olduğunuz şeyler ne derece iyi ne aşama kötü yada ne derece ikilem de kalan konular. şayet ki kendinize bu soruları soruyorsanız yavaş yavaş kimliğinizi oluşturuyorsunuz anlama gelir. Ondan sonrası nasıl bir kimliğe haiz olacaksınız? Ile ilgilidir.  Bu sizin yaşamınızdaki farkların ne derece de alaka çektiğine bakılırsa de değişir.

Kötü biriyseniz kötü birisi de olsa bir insanın ölmesinden haz alabilirsiniz.
Iyi bir insansanız o adamın ölmeden önce iyi bir insan olacağına razı gelen birisi de olabilirdiniz.