6 Temmuz 2018 Cuma

Kayıp Çocuklar Gündemden Düşmüyor, Çözümü Yok Mu?

Kayıp çocuklar gündemden düşmüyor, çözümü yok mu?


Türkiye ortalama 1.5 aydır kayıp çocuklar haberleriyle çalkalanıyor. önce leyla, arkasından eylül, ufuk ve belki de daha ismini bile bilmediğimiz polis dosyalarında  yer alan binlerce çocuk… bir annenin, bir babanın geleceğini çalmak hangi ruh halinin getirisi, nasıl bir vicdan, nasıl bir cesaret veya neyin kafası bu? Sorularının cevapları yok. Aslına bakarsak var ama yok… bin bir zorluk ve emekle efsuntülen, daha hayatlarına doyamadan insan suretleri tarafınca kaçırılan, darp edilen, saldırı edilen, öldürülen minnacık bedenler melek olup aramızdan ayrılırken, cani ruhlu, insanlıktan nasibini almamış insan suretleri ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaşıyor.

Yitik dosyalarında korkunç rakamlar bu insanlar nerede?
Tüik’in verilerine gore 2008 – 2016 senelerı içinde kayıp olduğu bildirilen çocuk rakamsı 104.531. Bu sayıın sadece yüzde biri sağ salim bulunup ailelerine teslim edilmiş. Yüzde 99’unun ise akibetleri bilinmiyor. Bu veriler sonrası 2017 yılında erişkin ve çocuk toplam 10 binin üzerinde kayıp kişinin eklendiği bu rakama 2018 yılının ilk 6 ayında da bir o denli kişinin ve çocuğun eklendiğini düşünürsek toplamda korkunç bir rakama ulaşılıyor.

Sadece emniyet birimleri özellikle çocuk ve hanım kayıpların daha çabuk bulunabilmesi için oldukca titiz çalışmalarına karşın özellikle hanım kayıpların evlenip soyadı değişikliği ile kayıp dosyalarının kapanmasını zorlaştırdığını da belirtiyorlar. Yitik çocuklar dosyaları ise oldukça zor dosyalar, titizlikle ve bununla beraber koordineli çalışmayı gerektirdiği için, bulunmaları da uzun zaman alabiliyor. Sadece vakit uzadıkça umutlar da tükenmesine niçin oluyor.


Niçin önlenemiyor? 
Türkiye’nin en büyük sorunlarından kabul edilen yitik çocuklar ile alakalı çalışmalar var sadece daha kapsamlı ve daha somut hareket istiyor.  Aile ve toplumsal politikalar bakanlığı başta olmak üzere, güvenlik müdürlüğü ve sivil toplum kurumlarının, icap ettiğinde tıp ve sosyoloji  alanınında uzman kişilerin desteğini alınması ortak çalışma ile toplumu daha efsunk bir şuurlendirme kampanyası yürüterek bu sorunun çözülmesini sağlaması gerekiyor. çünkü her geçen gün sosyo –ekonomik açıdan sorunlara gömülen ülkemiz,  geleceğini emanet edeceği çocuklarını daha küçücük yaşında insan suretlerinin ellerinde heba edilmesi  vicdanlarımızı kanatıyor. Kimse artık bu tarz sapkın kişiler tarafından kaçırılan minik masum yitik çocukların haberlerini okumak istemiyor.