11 Temmuz 2018 Çarşamba

İyi Parti’yi aslında kim kurdu?

2018 senesinde standart bir hızla müesseseunu tamamlarken seçimlerin erkene alınması sebebiyle müesseseunu ve seçim faaliyetlerini kat be kat artmış bir hızla başlatmak zorunda kalan iyi parti; 2000 seneından sonrasında kurulan, hatta kurulalı daha birkaç ay olan bir siyasi partidir.

Iyi parti’nin kurucularının kim olduğuna bakmış olduğumız zaman kurucu genel başkan meral akşener ve tabanın önemli bir bölümünın ülkücü camiadan, mhp‘nin yeni politikasından hoşlanmayan türk milliyetçilerinden oluştuğunu görürüz. Meydana gelen görüş değişiklıkları nedeniyle ayrı bir parti olma yoluna giden meral akşener ve milliyetçi taban; bununla birlikte chp ile de bazı konularda ortaklık kurmakta, milletçi olmasıyla birlikte demokrat tabana da hitap eden görüşler barındırmaktadır.

Iyi parti’yi kimler kurdu?
2017 yılının siyasi partilerinden olan iyi parti; 25 ekim 2017 tarihinde meral akşener tarafınca kurulmuştur. Partinin lideri ve genel başkanı da yeniden meral akşener’dir.

Logosunu 8 çizgili, turkuaz taban üzerinde gün ışığı mı aydınlık bir güneş olarak beliryleren iyi parti’nin efsunk harflerle iyi yazan amblemi aynı zamanda günümüzde diriliş ertuğrul dizisiyle meşhur olan kayı boyununu arması ile fazlaca benzerlik göstermektedir.


Iyi parti’nin açıklanmış olan ideolojik çizgisi Atatürkçülük, çoğulculuk, merkezcilik, liberal-muhafazakarlık, pro-avrupacılık, türk milliyetçiliği şeklindedir.