9 Temmuz 2018 Pazartesi

İnternetten Para Kazanma Yolları

Mikro İşler Yaparak Para Kazanmak


Internetten para kazanmak günümüzün en popüler konularından bir tanesi. Hele ki günümüzün büyük bir kısmını internette harcıyorsak yada internete çok ilgiliysek internetten para kazanmak da mümkün hale geliyor.

Bu imlaız "internetten para kazanmak isterim" diyenler için hazırlandı. Sermayesiz, öğrenci işi olarak yapabileceğiniz pek çok iş var. Bir internet bir de bilgisayar size ehil. Ister evden, ister kafeden, dilerseniz kütüphaneden çalışın. Iş tamamen size kalmış. "rahat para kazanmak" çok basit değil tabiki ama olası olduğunca yalın bir şekilde söylemeye çalıştım. Internetten para kazanma yollarını sıralama halinde sunuyorum.

Tüik'in 2017 araştırmasına bakılırsa türk hane halkının %78,3'ü genişbant web bağlantısına sahip. ülke nüfusuna oranladığımızda bu sayı ortalama 64 milyon. Bu internet üzerinden ulaşabileceğimiz kitlenin efsunklüğünü göz önüne seriyor.

Tüik'in genişbant internete erişimi olan hanelerle ilgili inceleme verileri.
Tüik'in genişbant internete erişimi olan hanelerle alakalı inceleme verileri.
Görüldüğü şeklinde yıldan yıla bir artış söz mevzusu. Tüik'in bulguları arasında dikkat çeken bir diğer detay ise 2017'de her 4 kişiden 1'i internetten alışveriş yapmış olması.


1. Mikro işler yaparak para kazanmak
Mikro işler yaparak para kazanmak
Mikro işler yaparak aylık düzeyde harçlık çıkarmak yada belirli bir giderinizi karşılamak üzere internetten para kazanabilirsiniz. Mikro işler derken tanımını birazcık açalım. Yurtdışında çok popüler olan bu işler belirli siteler üzerinden yapılıyor. Aleni bir pazar yeri olarak düşünebilirsiniz. Grafik kurmacam yeteneğiniz var ise amblem imalı, banner imalı, içerik yazabiliyorsanız(dil çok ayrım etmiyor, hepsinin bir alıcısı oluyor genelde) ürettiğiniz makalelarla, animasyon videolarla, seslendirme yaparak, işletmeler için rapor hazırlayarak, araştırma yaparak mikro işler almanız ve para kazanmanız mümkün. Freelance çalışmak olarak kıyısından köşesinden bir tanımlama yapabiliriz. Bunun için yurtdışında fiverr, upwork; bizim ülkemizde ise bionluk, sadeceon, uzmankirala bulunuyor. Bizim ülkemizde yine basit erişebileceğiniz, iş kütlesi olan diğer platformlar ise webmaster forumları. R10, wmaracı, donanımhaber gibi forumlar üzerinden de mikro işler alıp para kazanabilirsiniz.

2. Stok resim satarak para kazanmak
Yığın resim satarak para kazanmak
Web geliştikçe ve efsundükçe telif mevzusundaki hassasiyet de arttı. Reklam ajansları, dijital pazarlama ajansları, internet yayıncıları, gazeteler, orta ve efsunk ölçekli şirketler telif ile alakalı sıkıntı yaşamamak için yada aradığı müsait görselleri bulmak için yığın resim satın alıyorlar. Işte tam da bu aşamada yığın resim çeken ve bunları satışa sunan kişilerin bundan para kazanma olanakı doğuyor. Stok resim satabilmek için bazı şartlar var doğal olarak. Yeni bu işe giriyor ve bir portfolyonuz yoksa 100 fotoğraflık bir portfolyo ile aylık ortalama 15 ile 30 dolar arasında kazanabilirsiniz. Bunun üst sınırı ise fotoğraflarınızın ne kadar popüler olduğu ile alakalı. Shutterstock, photodune, alamy, 123rf, gettyimages, fotolia bunun için üye olabileceğiniz popüler siteler.


3. Web sitesi açarak para kazanmak
Web sitesi açarak para kazanmak
Bizim ülkemizde mobil cihazların rakamlarının artması ile birlikte internete erişim nispetı artmaya devam ediyor. Tüik'in verilerine bağlı olarak ortalama 64 milyon bireyin internete erişimi olduğunu söylemiştik. şayet makalelım bilginiz var ise yada yoksa bile muayyen ücretsiz/ücretli servisleri kullanarak web siteniz üzerinden para kazanabilirsiniz. Bu maddeyi aslına bakarsak blog yazarak para kazanma maddesine de bağlayabiliriz ancak internet sitesi kapsamında yapabileceğiniz şeylerin sayısı bir fazlaca fazla. Web sitesi kurmak için wix, godaddy, squarespace, webs, tr.Gg benzer biçimde servisler mevcut. ücretsiz ve ücretli seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

Internet sitenizi bir çok farklı alanda oluşturabilirsiniz. Yiyecek tarifleri, haber sitesi, içerik sitesi, oyun inceleme sitesi, vb. Benzer biçimde.

4. Blog yazarak para kazanmak
Blog yazarak para kazanmak
Blog yazmak webin en başlangıcında bu yana oldukça popüler bir konu ve para kazanma yöntemi. Bilginiz olan bir konuyu seçerek onun üzerine blog yazmak ve bunu tertipli yapmak size muayyen bir kitle sağlayacaktır. Blogunuzu ziyaret eden kişilerin rakamsı arttıkça da blogunuzda ücretli olarak tanıtım içerik yayınlayabilir(yayıncılar sizinle bildirişime geçebilir veya siz reklam için yazışma çalışmaları yapabilirsiniz.) para kazanabilirsiniz.

ücretsiz blog açmak için wordpress, blogspot, blogcu şeklinde ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz. ücretli olarak kendi alan isminiza haiz olarak ve kendi sitenizi kendi barındırma servisinde barındırarak da blog açmanız mümkün.

Bununla beraber blog yazarak para kazanmanın bir öteki yolu ise blogunuza reklam alanları açarak reklam veren platformlar üzerinden düzenli reklam vizyonu ile para kazanmak. Bunun için adsense, yllix, infolinks, media.Net gibi platformları kullanabilirsiniz.

5. Içerik üreterek ve satarak para kazanmak
Içerik üreterek ve satarak para kazanmak
Içerik üreterek ve satarak para kazanmak, blog yazarak para kazanmaktan farklı bir alan. Içerik şu demek oluyor ki yazı üretmenin çok farklı alanlar mevcut. Başkalarının bloglarına içerik üretebilir, e-tecim siteleri için açıklama yazabilir, içerik girişi yapabilir hatta sosyal medya için paylaşım metinleri bile hazırlayabilirsiniz. Bunun satışını yaparak da para kazanmanız olası. Internette araştırma yapmış olduğunız 100 kelimesi için 1.5 tl'den başlayan fiyatlarla satış yapan kişileri görebilirsiniz. Içerikbulutu, wordapp, makale.Net, icerik.Net, makalemarket, r10 benzer biçimde pazar yerlerini inceleyebilirsiniz.

6. Mobil uygulama ile para kazanmak
Mobil uygulama ile para kazanmak
Her yıl google play ve ios app store üzerinden milyonlarca tatbik indiriliyor. Hepimiz de mobil kullanıcılar olarak onlarca farklı uygulamayı, oyunu indiriyor ve kullanıyoruz. Internet üzerinden para kazanmak için orta ve ileri düzen olan bu ismimda hazır indirip, reklam alanlarını kullanarak para kazanabileceğiniz sistemler mevcut. Hazır mobil uygulama, oyun satın almak için chupamobile, flippa, codecanyon'u inceleyebilirsiniz.

Mobil uygulamanızdan reklam yayınlayarak para kazanmak için de admob, wingoads, mopub, tapjoy benzer biçimde platformları kullanabilirsiniz. Eğer bir geliştirici iseniz ve reklam yayınlıyorsanız admost kullanarak da reklam gelirlerinizi artırabilirsiniz.


7. Toplumsal medya fenomeni olarak para kazanmak
Toplumsal medya fenomeni olarak para kazanmak
Toplumsal medya fenomenlerini hepimiz takip ediyoruz. Yurtdışında "influencer" olarak adlandırılan bu kişiler, sponsorlu reklamlar ve paylaşımlar ile çok güzel gelir elde edebiliyorlar. Facebook, twitter ve instagram fenomenlerin en çok etken olduğu platformlar. Bununla birlikte scorp'u da bu listeye dahil edebiliriz.

Bilginiz olan bir konuda düzenli paylaşımlar ile kendi kitlenizi oluşturmanız durumunda bu kitleniz sayesinde çok güzel hasılatlar elde edebilirsiniz.

8. Ikinci el eşya satışı ile para kazanmak
Ikinci el eşya satışı ile para kazanmak
Kullanmadığınız ürünleri internet üzerinden satmak da gelir elde etmek için güzel bir yol olabilir. özellikle elektronik eşyaların ve ev eşyalarının internet üzerindeki ikinci el pazarı fazlaca aktiftir. Ikinci el eşya satılmasında internetten para kazanmak için facebook gruplarını, sahibinden'i yada letgo'yu kullanabilirsiniz.

9. Youtuber olarak para kazanmak
Youtuber olarak para kazanmak
Youtuber olmak oldukça zahmetli bir iş arkadaşlar. Devamlı olarak "lütfen kanalıma abone olmayı ihmal etmeyin" demek istiyorsanız ve hala bir kanalınız yoksa bu yol sizin için işleyebilir. Youtuber olmak için öncelikle youtube üzerinde bir kanal açmalsıcaklıknız ve para kazanma şartlarını sağlamalısınız;

16 ocak 2018'de youtube iş ortağı programı için yeni uygunluk koşullarını duyurduk. Bir kanal, son 12 ayda 4.000 saatlik gösterim süresine ve 1.000 abone saysıcaklıkna ulaştığında programa katılım için incelenir.

10. Instagram butiği/dükkanı açarak para kazanmak
Instagram butiği/dükkanı açarak para kazanmak
Instagram üzerinden satış yaparak para kazanmak ülkemizde oldukça popüler. Instagram üzerinden para kazanmak için yapmanız gereken, yapmış olduğunız el işlerini, satışını yapmak istediğiniz ürünleri güzel bir halde fotoğraflamak ve düzenli olarak hesabı canlı tutmak. Hashtag kullanmasını da etken bir halde yaparsanız daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.


İnternetten Para Kazanmak: http://www.blogun50tonu.net/2018/07/internetten-para-kazanmak-ayrntl-rehber.html

Geniş ve ayrıntılı anlatım için tıklayın.