BT Blog v5.0


İnternetten para kazananlara vergi uyarısı

internet.jpgMaliye bakanı naci ağbal, elektronik tecim ve sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere ilişik değerlendirmede bulundu.

Vergi kanunlarında, internet üzerinden elde edilmiş hasılatlarla ilgili bir boşluk bulunmadığını vurgulayan ağbal, "talep eder gerçek isterse sanal ortamda tecim yapın, bugünkü kanunlarımıza nazaran vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar şayet süreklilık arz ediyorsa ortada bir kazanç var anlama gelir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiç bir boşluk yok, bunun adına 'internet fenomeni' deyin, ne derseniz deyin, 'bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum' diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek" diye mevzuştu.

"web siteleri taraniyor"

Ağbal, gelir idaresi başkanlığının, elektronik ticaret platformları başta olmak üzere bütün web sitelerini taradığına dikkati çekerek, yeni kurulacak risk analiz merkezi'nde de internet üzerinden yürütülen ticaretin ve dijital hizmetlerin izlenmesi için özel bir ünite kurulacağını söyledi.

Ağbal, "kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin tüm bunlar ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak yahut onları hepimiz tespit edeceğiz ve resen kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz yani onlardan kazanmıştırkları bu paranın vergisi isteyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Video paylaşım siteleri şeklinde platformlardan gelir elde edenlerin de bu kapsamda bulunduğunu vurgulayan ağbal, "vergi kanunlarına nazaran vergi mükellefi olmanın yaşı yok. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun, 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi onun ismina beyanname verecek. Nereden kazanırsan kazan, ister internetten video yayınlayarak talep eder tekrar sanal ortamda mal veya hizmet satarak kazan, hepsinde vergi var" ifadesini kullandı.

"gelip vergi ödemek istediler"

Bu konudaki çalışmaların yurt içiyle sınırlı olmadığının altını çizen ağbal, yurt dışından faaliyet yayınlayan elektronik tecim platformlarının da kapsamda bulunduğunu söylemiş oldu. Ağbal, türkiye'den para kazanan elektronik tecim platformlarının da vergi vermek zorunda bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"kredi kartıyla kişi ödemeyi yapıyor, para yurt dışındaki bir banka hesabına gidiyor. O şirket de Türkiye'de sürekli internet üzerinden hizmet sunup para kazanıyor. Bu tarz şeylerin her biriyle ilgili vergi incelemelerini başlattık. Bunları resen vergi mükellefi yaptık ve elde ettikleri bu hasılatın vergisini istek ediyoruz. Ticaretin yürütüldüğü ortama bakılmaksızın tüm hasılatlar üzerinden verginin tam ve doğru alınması konusunda kararlıyız. özellikle e-tecim alanında şu anda yürüttüğümüz çalışmalar var. Bizler bu çalışmalara başlayınca gördük ki yurt dışındaki büyük firmalar da dahil gelip vergi ödemek istedi. Hükümet olarak kararlılığımızı gördüler. Vergisini ödemeyene de devlet olarak gerekeni yapıyoruz."

Ağbal, yükümlü olmak isteyen bu firmaların, belge düzenlenmesi ve beyanname verilmesi mevzularında kolaylık talep ettiğini, firmaların işlerini kolaylaştırmak amacıyla istanbul'da bir vergi dairesi belirlediklerini anlattı. Yurt dışındaki elektronik tecim platformlarının ya Türkiye'de daimi bir temsilci belirleyeceğini yahut şirket kuracağını ifade eden ağbal, türkiye'deki vergi kanunlarının, uluslararası düzenlemelerle ahenkli olduğunu bildirdi.

Yorumlar

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam