17 Temmuz 2018 Salı

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri


Hızlı okuma teknikleri
Hızlı okumak demek belli bir sürede okunan kelime sayısının artırılması anlamına gelir. Hızlı okuma ancak kelimeleri okumak değil, anlam ve hafıza diyaloğunu hızlandırıp hem daha fazla kelime okumak hem daha iyi algılamak anlamına gelir. Toparlayacak olursak; idrak etme oranını ve kelime saysıcaklıknı basit insanoğluın ortalaması üzerine çıkarmaya “hızlı okuma” denir.

Hızlı okuma teknikleri

Hızlı okuma teknikleri nedir?
Hızlı okuma tekniklerine geçmeden önce okurken yaptığımız bazı alışkanlıklar bulunmakta bu alışkanlıkları bırakmak okuma hızınızı artıracaktır. çünkü aşağıda saydıklarımız sizin okuma hızınızı düşüren alışkanlıklar yada davranışlardır.

Okuma hızını düşüren davranışlar
Okurken daha iyi anlayayım diye başa dönüyorsanız,
Cümleleri değil de kelimeleri takip ediyorsanız,
Ana düşünceyi yakalayayım derken yan düşünceleri kaçırıyorsanız
Okuduğunuz metnin ne söylemeye çalıştığını okuma sonuna bırakıyorsanız,
Dikkatiniz devamlı dağılıyorsa,
Konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız,
Devamlı kısa metinlere yöneliyorsanız,
Okuma hızınız oldukca yavaş anlamına gelir. Bu huyları bırakmanız gerekmektedir. Bu yazı nihayetinde "daha hızlı nasıl okunur?" mevzusunda bazı ipuçlarına sahip olacaksınız.

Hızlı okuma şekilleri
Göz ile hızlı okuma arasındaki ilişki
Hızlı okumanın altın kuralı gözlerimizi geliştirmemizdir. çünkü okuma işini gözlerimiz sayesinde yaparız. Gözler tıpkı bir kamera benzer biçimde görmüş olduklerini kayda alır. Odaklandığında ise resim makinesi gibi belli bir noktayı seçer o nokta üzerine netleme yapar. Fotoğrafı çektiğinizde odaklanılan nokta net, öteki yerler daha flu çıkar.

Gözümüzü bir resim makinesi gibi düşünürsek, odaklama meydana getirilen alanı efsuntmek, çok daha hızlı okumamıza ve çok daha iyi hatırlamamıza destek verir. Bunun için de hızlı okuma eğitimi gerekir.

çünkü resim makinesinden farklı olarak, insanda bir başka ebat devreye girer. Bu da zihindir! Bundan dolayı hızlı düşünüp hafızaya sağlam bilgiler geçirmek ve göz hareketlerimizle hızlıca cümleleri, satırları görmek okuma hızımızı artıracaktır.

Metin okurken odaklandığımız bölgeye “etken görme alanı” adı verilir. Bu alan ortalama 4 santimetre yöreındadır. Metni soldan sağa okurken gözlerimiz düz bir çizgi üzerinde kayar. Bu kayma esnasında beyin, aktif görme alanına giren kelimeleri anlamlandırabilir. Eğitilmiş bir göz, etken görme alanını genişletir ve sonraki etken görme alanı ile kaynaştırır. şimdi bir örnekle bunu izah edelim. Aşağıdaki örneği okuyun!

örnek:

Hızlı okumak için biroldukça nedeniniz bulunmakta!

Gündemi en hızlı sen takip edersin

Yukarıdaki örnekte ikinci cümleyi daha hızlı okudunuz değil mi! Bunun nedeni ilk cümlede kelime kelime okuma yapmış oldunız, aktif görme alanınızı kullanmadınız. Ikinci cümlede ise aktif görme alanınızı kullanmanızı kolaylaştırmak için kelimelerin toplu halde altını çizdik ve aralarını biraz açtık.

Iki cümle de 6 kelime olmasına karşın ikincisini daha hızlı okumanız etken görme alanınızı genişletilebileceğinizi kanıtlar! Etken görme alanınızı genişleterek daha hızlı okuyabilirsiniz.

Hızlı okuma teknikleri

ücretsiz hızlı okuma teknikleri
Hızlı kitap okuma teknikleri ile kitaplarınızı daha çabuk bitirecek, ödevlerinizi daha hızlı hazırlayacak, gündemi çok daha hızlı takip edeceksiniz. Bireysel gelişiminiz hızlanacak etken ve hızlı düşünme yetileriniz kuvvetlenecektir. Bu okuma tekniklerine bir bakalım

Hızlı okumak için 10 ipucu
Hızlı okuma tekniği 1
Görsel idraklama kapasitesini yükseltmek: kelime çalışmaları yaparak kelimeleri daha hızlı tanımaya çalışınız. Bir a4 kağıdında 2 harfli 3 harfli, dört harfli 5 harfli, 6 harfli, 7 harfli kelimeleri alt alta ve yan yana yazınız arkasından gözlerinizi bu kelimeler üzerinde süratle gezdirerek kelimeleri okumaya ve anlamını düşünmeye çalışınız.

10 saniyede ne kadar çok kelime hatırladığınıza bakınız ve bu sayıı devamlı geliştirmeye çalışınız.

Hızlı okuma tekniği 2
Kelime hazinesini geliştirmek: ne kadar çok kelime bilirseniz o denli çok hızlı okursunuz. Bilmediğiniz kelimeler bildiğiniz kelimelerin en az 3 katı kadar vaktinizi alır.

Dilimize yerleşmiş yabancı kelimelerin türkçe karşılıklarını şu demek oluyor ki anlamlarını kesinlikle öğreniniz.

Hızlı okuma tekniği 3
Eski alışkanlıklardan kurtulmak: dışından okuma, bekleme, başa alma benzer biçimde davranışlardan uzak durup daha hızlı okumak için çaba etmeli gözü ileriyi okumak için zorlamalsıcaklıknız.

Hızlı okuma tekniği 4
Konsatrasyon: ne iş yapıyorsanız onunla ilgilenmelisiniz. Kitap okurken çöp kamyonunu, evin kirasını, yarın yapacaklarınızı, duvardaki resmi düşünmek sizi yavaşlatır. Kitap okurken sadece kitap okuyun.

Hızlı okuma tekniği 5
Gözle okuma: içten okuma yahut dıştan okuma ikisi de yanlıştır. Kitaplar içten veya dıştan okunmaz ancak gözler okur. Okuma organımız ağız değil gözdür. O yüzden doğru organınızı kullanmalısınız. Okuduğunuzda metni anlamadım deyip hiç başa dönmemelisiniz.

Hızlı okuma tekniği 6:

5n 1k tekniği: okuma hızını arttırmanın başka bir yolu da metne kim, ne, iyi mi, ne vakit, neden, nerede gibi soruları sormanızdır. Kısacası metinde bu soruların cevaplarını bulmanızdır.

Hızlı okuma tekniği 7
Göz atma tekniği: bu teknikte metine başlamadan önce bütün sayfalara göz atılır. Başlıklar, ana başlıklar paragraf adım atarı ve sonları okunur. Elde edilenler, zihinde birleştirilmeye çalışılır.

önemli kelimelere önemli hükümlara bakılır, ana fikri beyan eden cümleler bulunmaya çalışılır.

Hızlı okuma tekniği 8
Bol miktarda kitap okumak: aslen en büyük müessir bol miktarda kitap okumaktır kitap okudukça naturel olarak görme alanınız genişler, kelime hazineniz artar, geçişleri, deyimleri atasözlerinizi daha okumanda kafanızda tamamlarsınız.

Cümlenin gelişinden hangi noktaya varacağını tahmin edersiniz. Kısacası çok okumak okumadan okumayı sağlar. Bizi makinelerden ayıran şey de tam olarak budur. Tamamlama, eksiltme, inisiyatif kullanma gelecek hakkındaki karar verebilme, öngörü yürütme…

Hızlı okuma tekniği 9
Kendine güven: hızlı okumak istiyorsanız kendinize güvenmelisiniz. Okuduğunuzu unutmak veya anlamamak endişesı ile metnin başına dönmemelisiniz. Kendinize bir hedef ve amaç belirleyip o çizgide azimle hareket etmelisiniz.

Hızlı okuma tekniği 10
Sütun tarama tekniği: bu teknikte gözlerinizi metnin üzerinde soldan sağa, sağdan sola her satır boyunca kaydırırsanız metni hızlı okumanız imkansızdır. Başlangıç için göz kaydırırken daha fazla satır atlamanız ve odak noktalarınızı ona nazaran belirlemeniz hızlı okumanızı sağlayabilir.

Hızlı okuma eğitimlerinin ilerleyen aşamalarında zigzaglar çizmek yerine menderesler çizerek kısaca gözlerinizi s harfindeki benzer biçimde metin üzerinde yukarıdan aşağı doğru gezdirerek okumanız gerekecek! Bu sizi hızlı okumada doruk noktasına çıkaracaktır. Sütun tarama tekniğiyle alakalı aşağıdaki örneğimizi inceleyebilirsiniz

Hızlı okuma teknikleri

Hızlı okuma teknikleri öğrenmek kaynaklar nelerdir?
Sütun tarama tekniğini daha iyi öğrenmek için hızlı okuma teknikleri pdf formatında yayınlayan sitelere göz atabilirsiniz.

Hızlı okuma teknikleri video izleyerek de geliştirilebilir. Hızlı okuma teknikleri kitabı alabilirsiniz. Yahut hızlı okuma teknikleri slaytı seyredebilirsiniz. Sitemizde, hızlı okuma yöntemlerinden bol oranda mevcuttur.

Yabancı dilleri hızlı okuma teknikleri
Yabancı dilleri hızlı okumakla türkçe metni hızlı okumak arasında teknik olarak fark yoktur en önemli arapça şeklinde dillerde, ayrım sütun tarama tekniğinde soldan sağa değil de sağdan sola doğru gitmeniz gerekir.

çünkü arap alfabesi soldan sağa değil sağdan sola makalelır. Arapça'da geçen kelimeleri öğrenmeniz arapça okumanızı hızlandırır.

Aynı fontlarla basılmış arapça metinleri okumanız da hızlı okumanıza bir parça müspet katkı sağlar. Sadece en önemli etken daha fazla okumak daha fazla çalışmaktır.

Okumanızı geliştirmek istiyor sadece nereden başlamış olacağınızı bilemiyorsanız limit hızlı okuma ile hızlı okuma eğitimleri almanız size kısa sürede maksimum fayda sağlar.Hızlı kitap okuma teknikleri


Hızlı okuma teknikleri kitabı indir

Hızlı okuma ünite zamanda okunan kelime sayısını artırmak olarak bilinse de bu tanım noksan bir tanımdır. Hızlı okuma, birim zamanda okunan kelime sayısını artırmak ve okunan kelimelerin, idrak etme nispetını artırmak anlamına gelir.

Hızlı okuma, hem gözle hem de zihinle meydana getirilen bir işlemdir. Başarılı bir hızlı okumacı hem gözlerini bununla beraber zihnini geliştirmelidir. Ortalama bir okuyucu iseniz dakikada 150 ila 300 kelime okuyabilirsiniz. Ancak faal okuma teknikleri bilgisi ve hızlı okuma kursu ile bu rakamı çok daha yukarılara çıkarmanız mümkündür.

Hızlı kitap okumanız için birtakım tekniklere ihtiyacınız olacak. Bu makalemizde size hızlı okuma teknikleri nedir onlardan bahsedeceğiz.

Hızlı kitap okuma teknikleri

Hızlı okuma teknikleri nedir
çabuk okuma teknikleri olarak da malum bu yöntemler aslına bakarsak son derece rahat yöntemlerdir. Yöntemler basit olmasına karşın bu şekilleri ciddiyetle icra etmek zor olsa gerek. Kısaca hızlı okumak için biraz çaba göstermeniz gerekiyor. Bu kolay yöntemleri sıralayalım.

çok hızlı okuma teknikleri
1989 senesinde muhsin kadıoğlu tarafınca makalelan bir kitaba da isminı veren çok hızlı okuma teknikleri kavramı, hızlı kitap okumak, okuduğunu algılamak üzerine bir takım tekniği içermektedir.

1-hatırlama tekniği
Hızlı okuma teknikleri eğitiminin çok önemli bir parçası olan hatırlama tekniğinde, okuduklarınızı algılamak için yapmanız gereken şey, yazılanları zihninizde canlandırmanızdır.

Bir okuma metninin ne kadar çok içine girersek o denli iyi öğreniriz. çünkü insanlar 5 duyu organını öğrenmeye ne kadar çok katarsa o denli sağlıklı öğrenir. Hatta bunun eğitimdeki adı “yaşayarak öğrenme”dir.

Hatırlama çalışması okunan her bölüm daha sonra yahut okunan her sayfa nihayetinde yapılabilir. Zor metinlerde ise paragraf sonlarında duraklama yapılarak metin hazmedilmeye çalışılır. Sadece üst seviye okuyucular duraklama yapmazlar okurken metni hafızlarında canlandırırlar.

Hatırlamanın iki önemli etkinliği işaret taşları ve hatırlama duraklarıdır. Okuma yapılırken önemli noktalara ve bağlantılara işaret konur. Böylece hemen sonra tek bakışta bütün işaret taşları görülecek ve metin hızlı bir halde kalıcı olarak hatırlanacaktır.

2- bilgiyi sistemli bir şekilde tekrar etme
Bilgiyi okumak demek ona sahip olmak demek değildir. Ona sahip olmak için bol bol yine etmemiz şarttır.

Diyelim ki bir sınava hazırlanıyoruz ve kaynak için bize verilen kitabı okuyoruz. 60 dakika boyunca okuduk diyelim. Bu zamanın en az 10 dakikasını ilk tekrara ayırmalsıcaklıknız. 1 saat boyunca ne okudunuz? Hangi mevzular aklınızda kaldı? Hangi bilgiler içinde bağ kurabiliyorsunuz?

Bu soruların cevaplarını verin ve kendinizi sınayın! Eğer yeteri kadar öğrenemediyseniz yeniden etmeye devam etmelisiniz.

Peki yeniden nasıl yapılmalı
Yine: 10 dakika sonra 10 dakika boyunca
Yine: 24 saat sonra 5 dakika süresince
Yine: 1 hafta sonra 3 dakika süresince
Yine. 1 ay sonra 3 dakika süresince
Yeniden: 6 ay sonra 3 dakika boyunca
Yine 1 yıl sonra 3 dakika süresince
3- beynin hem sağ hem sol kısmınü çalıştırmak!
Beynimizin sağ ve sol lobları faklı görevler için çalışırlar. Sağ taraf şekiller, müzik kabiliyetleri shususi imgelerde aktif olurken, sol taraf zihinsel işlemler, matematik, soyut problemler şeklinde mevzularda etken olurlar. Eğer her iki lobu aynı anda çalıştırabilirsek öğrenme gücümüz iki kat artar.

Bunu yapabilmek için de iki metot vardır. Birincisi bu işi tamamen zihnimizde oluşturmaktır. Bunun için de zihnimizde bir harita oluşturup şekiller çizerek, rabıtaları, önemli anahtar kelimeleri o haritaya kodlamaktır.

Ikinci yöntem ise reel bir kâğıda söylediğimiz kavram haritasını çizmektir. Birinci yol profesyoneller için uygundur. Ikinci yolu herkes yapabilir. Bu şekilde soyut ve somut kavramları, sözle ve sayısal imgelerle harmanlayıp bir yol haritası çıkardığımızda, beynin her iki küresi birlikte çalıştığından, algılama oranımız tavan yapmış olacaktır.

Hızlı kitap okuma teknikleri

4- anahtar kelimeler oluşturma kodlama yapma
Hızlı okuma ve bellek teknikleri arasında en çok işe yarayan yöntemlerden birisi budur. Bu yöntemde bilgilerimizi kodlara dökerek daha önceden bildiğimiz şeyleri bilmediklerimize gore kodluyoruz. Derhal bir örnek verelim.

örnek tarih sorusu:

Sual: fatih sultan mehmet’in padişahlığı döneminde ege denizi’nde aldığı adalar hangileridir?

Cevap: taşöz, eğriboz, semadirek, limni, imroz, bozcada ve midilli

Bunu kendimize gore kodlayabiliriz!

Taşöz
Eğriboz
Limni
Semadirek
Imroz
Midilli
Bozcaada


Yukarıdaki kodlamada eski bir cep telefonu operatörü olan telsim kullanılmıştır. Artan bir ada da b harfi olarak eklenmiştir. Baş harfleri bildiğimiz bir imgeyle kodladığımızda bilgimiz kalıcı hale gelir. Aradan seneler geçse de bu bilgiyi unutma riskiniz yoktur.

Benzer bir örnek de kimya dersinden verebiliriz. Sülfürik asit’in biçimülü h2 so4 =hasan iki sevimli osman dört şeklinde kodlanabilir.

Siz de aşağıdaki örneklerden yola çıkarak, öğrenmeniz gerekenleri bildiklerinizle kodlayınız.

Aşağıda kodlama yaparken eğer mantıklı kodlamalar kurarsanız sol lobu mantıksız kodlamalar yapmış olursanız sağ lobu kullanmış olmuş olursunuz. Ne kadar mantıksız kodlarsanız o kadar akılda kalıcı olur

örnekler:

Erken/ fırça/ ekmek

Sakin/ nota/ ıslak/ lazım

Vahşi/ güney/ hızlı /narin

5- bilgiyi abartma
Bilgiler yapıları itibari ile soyut ve tekdüzedirler. Tarih dersinde hep tarihler matematik dersinde hep rakamlar, kimya dersinde hep formüller vardır. Ancak detayları abartıp olduğu için başka bir şeye çevirirseniz, çok daha iyi akılda bırakılırlar!

örnek:

Amasya antlaşması, 1555 senesinde ,osmanlı devleti ile safeviler (iran) arasında meydana getirilen ilk antlaşmadır.

Kodlama ve abartma: “155555555 beş beş beş yılında iranlılar amasya’dan ilk elmayı toplamışlar”

Yukarıdaki örnek tamamen saçma ama istenen bütün bilgilerin bellenmesini sağlıyor.

Hedefimiz nedir amasya anlaşmasının önemini öğrenmek!

“1555” “amasya” “iran” ve “ilk” kelimeleri bizim anahtar kelimelerimiz…

Saçma cümlemiz, bu anahtar kelimeleri bizlere hatırlatmayı başarıyorsa sonuca ulaştık demektir. Bu arada siz bu satırları dikkatli bir halde okuyorsanız, 1555 senesinde amasya anlaşması’nın iran ile osmanlı devleti içinde yapılan ilk antak kalma olduğunu öğrendiniz anlamına gelir. Hatta şimdi de yine etmiş oldunuz.

6- duygularını katma - oyun yazma – reanimasyon
Bu yöntemde yapak yaşayarak öğrenmenin bir parçasıdır. Okuduğumuz metinleri ne kadar duyumuzla anlatım edebilirsek o kadar iyi öğreniriz. O yüzden saçma da olsa bir şarkı yazmak, ya da bilgilerle bir tiyatro yapmak, okuduklarımızın hafızamızda tam kalmasını elde edecektir.

Hızlı kitap okuma teknikleri nelerdir?
Hızlı kitap okuma teknikleri kitabı edinerek daha detaylı malumat alabilirsiniz.

Ama çok önemli birkaç husus ile alakalı sizi bilgilendirmek istiyoruz. çapraz okuma tekniği doğrusu sütunlar arasında gezinerek, gözü, aşağı yukarı hareket ettirerek okumak, göz alanını genişletmek, tekrar etmek, kelime hazinesini genişletmek, en önemli hızlı kitap okuma teknikleri arasındadır.

Hızlı kitap okuma teknikleri youtube üzerinden video olarak izlenebilir.

Hızlı kitap okuma teknikleri programı indirerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Siz yeter ki isteyin disiplinli bir çalışma ile kısa zamanda kendinizi geliştirmeye başlayacaksınız.

Bu esnada hızlı kitap okuma teknikleri videoları izlemeyi, hızlı okuma teknikleri kitapları okumayı, hızlı okuma teknikleri slaytları izlemeyi ve hızlı okuma teknikleri pdf olarak indirmeyi unutmayın.

Son olarak hızlı okuma eğitimi ile okuma ve algılama hızınızı kısa sürede en az 2 kat artırabileceğinizi de unutmayın.


Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?


Sesli okuma: ilköğretim çağlarında daha iyi anlamamıza yardımcı olacağını zannederek geliştirdiğimiz ve okuma hızını önemli derecede yavaşlatan bir unsurdur. Ortalama konuşma hızı 200 kelime kadardır. Sesli okuduğumuz zaman kendimizi bu limite sınırlandırmış olur ve bu hızın üstüne çıkamayız. Halbuki okuduğumuzu algılamak için kelimeleri dil ve kulak yollarından geçirerek beyine göndermemize gerek kalmamıştır. Göz çektiği fotoğrafları dilimizden yüzlerce kere hızlı olarak beyine göndermekte ve beyin almaktadır. Sesli okuduğumuz zaman 200 kelime 1 dakikayla sınırlandığı için okuma hızımız çok daha hızlı olan beyin kapasitemize yetişememekte, arta kalan beyin kapasetimiz, boşluğu başka düşüncelerle doldurmaya çalıştığından konsantrasyonumuz ve okuma etkinliğimiz azalmaktadır.

Içerisinden sesli okumakda bir okuma türüdür. Her ne kadar bunda dudaklarımız kelimeleri bir bir söyleniş etmiyor ise de , ses tellerimiz kımıldıyor ve okuma hızımız 500 kelime 1 dakikayla sınırı olanyoruz. Bunu önlemek için uzmanlar okurken çiklet çiğnemeyi öneriyorlar.(gözle görme alışkanlığı edinene kadar) okurken çiklet çiğneme temponuz hiç değişmezse bu yanlış alışkanlığı yenebilir ve gözle okumaya başlayabilirsiniz.
Her kelimeyi okumak da okumayı yavaşlatan nedenlerden biridir. Başka dillerde de, türkçe´de de cümle yapılarında anlam bir kaç kelimede toplanmıştır. Diğer kelimeler onları tertipli bir cümle halinde birleştirmek için kullanılmıştır. Ve, gibi, ile için v.S. şeklinde sıksık tekrarlanan ve okuduğumuzu anlamamamıza efsunk katkısı olmayan bu kelimeleri her seferinde okumak, bizlere büyük vakit kaybettirir. Başlarda hangi kelimelerin gereksiz bulunduğunu doğru tespit ederek, okumadan atlamakta büyük kuvvetlik çekecek, ama zamanla bu konuda da beceri ğeliştirerek 300 kelimelik bir yazının 100 kelimesini okuyarak anlayabilirsiniz.

Hızlı okursak anlayamayacağımızı zannetmek,okumamızı en fazlaca yavaşlatan en önemli psikolojik müessir ve yaygın olan yanlış bir kanıdır. Kağnı otomobillerı satte 3-5 kilometreden hızlı gidemezdi. Araba bu hızı 100- 200 kilometreye çıkardı. Eskiden insanlar bu hızlara ulaşılabileceğini düşünmezlerdi. Biz de bu gün, yarın kabulleneceğimiz gelişmelere inanmıyor ve direnç gösteriyoruz. Dakikada 6000 kelime okuyarak 13 yaşlarında üniversiteye giren mariel aragon, dakikada 2500 kelime okuyarak a.B. D.´yi yöneten john kennedy, hızlı okuyarak da daha iyi anlanabileceğinin kanıtlarıdır.
öyleyse bu şartlanmayı bir kenara bırakarak okuma hızınızı arttırın. Algılama hızınız başlarda düşecek, ama hızınız arttıkça eski derecenizi yakalayıp geçecek, daha iyi anlayacaksınız.

Geri dönmek; bize en fazlaca vakit kaybettiren alışkanlık. Konsantrasyon eksikliğinden olur. Geri dönme olanakımız olduğu sürece de konsantrasyonumuz azalır. öncelikle kendinize geri dönmeyi yasaklamalısınız. Geri dönme şansınızın olmaması konsantrasyonunuzu arttırır. Başlarda bazı paragrafları anlayamadığınızı hissedeceksiniz. Endişelenmeyin ve geri dönmeyin. Kendinize "bugüne kadar geri dönüp okuduğum her paragrafı anlamış oldum mı? şimdi hatırlıyor muyum?" diye sıkıntı . çareız cevabınız endişelerinizi yatıştırır.
Göz eğitimsizliği; gaslın satırlar üzerinde düzenli hareket edememesidir. Okuma eğitimini yetirence alamayan bir göz, satırlar üzerinde gezinir, durur. Sıçramalar ve duraklamalar düzenli olmaz. şahıs sık sık geri dönüşler yapar. Bundan dolayı de satırdaki düşünceleri birbirlerine bağlayarak bütünleştirip anlamlandırmada zorlanır. Bunun için gözü, sürat ve çabukluk kazandırıcı bazı yardımcılarla eğitmek gerekir. örneğin bir vasıtada giderken ilanları okuyarak ve varsa videoda 2-3 kat hızlandırılmış alt yazılı filimleri seyrederek minik göz egzersizleri yapabilirsiniz. Başlangıçta yoğun kontrasyon nedeni ile başınız ağrıyacak , fakat bir müddet sonra alışacaksınız. Alt yazılı bir filmi normal hızında seyrettiğinizde size çok yavaş gelecek ve canınız sıkılacaktır.
Edilgen okumak; okuyacağınız makaleya zihninizi yönlendirmeden, anafikri, yazarın düşünce ve olaylara bakış biçimini, üslubunu anlamadan meydana getirilen okumadır. Yazıyı ne amaçla okuduğunuzu bilmeden yapılan okumalar, okuma hızını düşürür. Dikkat yoğunlaşması olmadığı için de idrak etme olayı oluşmaz. O nedenle önce okunacak mevzuyu neden okuyacağınızı belirlemeniz icap eder. Sonra bir ön okuma yaparak sorular belirlemek, soruları yanıtlamak için yine dikkatinizi yoğunlaştırarak tekrar okumak, etken okumayı sağlar.

Malumat ve kültür düzeyi eksikliği; okuma hızınızı yavaşlatan en önemil nedenlerden biridir. Yeni edinilmek istenen bilgilerin iyi kavranabilmesi, daha önce o konu ile ilgili kavramların kazanılmış olmasına bağlıdır. Hiç temel bilgimizin olmadığı bir mevzuyu anlamak çok zordur. Temel olmadan inşaat yapılmaz. Kısaca bilgi ve kültür eksikliği, okunacak mevzunun anlaşılmasını zorlaştırdığı için,okuma hızı da düşer. Bunun için parçada geçen, anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrendikten sonra dikkatle okumanız anlamanızı kolaylaştırır.

Okumanın ne anlama geldiğini iyi bilin; okumak yalnızca sözcük kümeleri görmek değildir. Okumak yazarla etken bir söyleşi şeklinde sürdürülen zihinsel bir müddetçtir. Bu anlamda okuyabilmek için görmenin ötesinde zihinsel beceriler gereklidir. Bu zihinsel beceriler de öğrenme yolu ile gerçekleştirilebilir.

örneğin bir metne bir bakışta en fazlaca iki- üç sözcük idraklayabilen bir okuyucu belirli bir eğitim programı sonucunda bir bakışta cümlenin ya da paragrafın bütününü idraklayabilir hale gelir. Yeniden öğrenme sonucunda, sürekli olarak her okuma çabasında yazarla etken bir söyeşi içinde yazarın görüşlerini açığa çıkarmayı öğrenerek etkin bir okuyucu olabilir.

Okumanın gerçek amacı, anlamı çabuk ve doğru kavramaktır. Bu okumanın geliştirilmesi için, müessir okumanın temeli olan hız, kavrama ve bellek arasında bağ kurulmasını gerektirir. Okumada kavrama ile hız içinde yakın bir birlikteliğin varlığı kabul edilmekte, kavramaya ait becerilerin arttırılması hızlı okuma ile olası görülmektedir.

Hizli okuma
Hızlı okuma için , okuma hatalarımızı düzelterek kendimizi hazırladık. şimdi de hızlı okuma yöntemlerine geçmeden önce, düşünce olarak atmamız gereken ismimlar var.
A- gözlerimizle aklımızı birlikte çalışmaya alıştırmak
B- bir metinde her sözcüğü okumak zorunda olmadığımıza inanmak
C- her metinin ya da kitabın aynı değerde olmadığını kabul etmek. şu demek oluyor ki bazılarının zor, kimilerinin kolay olduğunu bilmek
D- okuyacağınız her metin ve kitapta gayelarınızın farklı bulunduğunu kabul etmek okuma hızınızı da buna göre ayarlamak icap ettiğini bilmek.

Hizli okuma yöntemleri

Göz devinimlerimiz: daha hızlı okumak, müessir bir okuyucu olabilmek için gözlerimizle aklımızı beraber çalıştırmaya alıştırmamız gerekiyor. Okuma esnasında, gözümüz satırlar üzerinde soldan sağa, sağdan sola, yukarıdan aşağıya (zaman zaman aşağıdan yukarıya) göz sıçramaları ile ilerler. Okuma olayı, işte bu sıçramadaki duraklamalar (saplama) sırasında, yakalayabileceğimiz sözcük kümesini idraklayarak , gerçekleştirilir. Bu yüzden hızlı ve usta bir okuyucu olabilmek için, göz sıçramalarını hızlandırmak, duraklama süresini kısaltmak, duraklama boyunca çok sayıda sözcük görebilmek (4-5sözcük) doğrusu görme yelpazemizi genişletmemiz gerekiyor. Bu üç özelliği test etmek beynin işidir. Zihnimizin kotrolü haricinde gerçekleşen sıçrama ve duraklamalardan görüş alanına girenleri idraklamak olanaksızdır. öyleyse aklımız sürekli emir veren, kontrol eden ve gönderilenleri idraklayacak halde hazırlıkta ve işlerlikte olmalıdır.

Sapmalar: daha fazla sayıda sözcük kümesini algılamak için; sözcük kelimelerinde gaslın önce belli bir noktaya sapması, sonra bu saptığı noktanın sağından ve solundan mümkün olduğunca çok sayıda sözcüğü algılaması gerekir.

Lezzetli ve temiz yemekler yapan bir aşcıdır.

Kolon okuma: günümüzde metinler gittikçe daha dar kolonlar halinde basılmaktadır. Gazetelerde dergilerde ve büyük magazinlerde bu kolonlara daha sık rastlanmaktadır. Bu kolonlar, yaklaşık 5-7 cm den oluşan sıfatlardan meydana gelmektedir. Dar kolanlar büyük bir gidiş- gelişi mecbur kılan geniş satırlardan daha rahat gözden geçirilmektedir. Diğer yandan yukarıdan aşağıya doğru okuma dikkati daha çok uyarmaktadır. Dar kolonlar çoğu zaman her satırda bir ya da iki sapmayı gerektirdiğinden, ritim konusunda efsunk fayda sağlamaktadır.

Göz dolaştırma: görme yelpazemiz genişledikçe, metnin bütününü dikkatli bir şekilde görme, düşünceleri yakalama hızına da ulaşırsınız.

Etkili okuyucu, metnin özelliklerine göre hızını ayarlayabildiği gibi, her metinle alakalı ihtiyaç ve gayelarının farkı olacağını kabul eder. Amacını belirledikten sonra metnin tümüne yönelik yaptığı "göz gezdirme" tekniği ile dikkatli bir okuma yapabilir.

Göz gezdirme ile çok yüksek hızlar elde edersiniz. Neye ve nasıl göz gezdireceğimizi iyi belirlersek bu, hız kavrayışımızı düşürmez.

Göz gezdirme, bir metni okumaya başlamadan önce yapılan "göz atma" dan farklıdır. Göz dolaştırma de hedefimiz muayyen olduğundan daha dikkatli bir araştırma yaparız. Okunan metin çok kolay ve okuyucunun bildiği konuyu içeriyorsa göz gezdirme de yeterli malumat edinilebilir.

Etkili bir göz gezdirme davranışında; metin başlığı alt bakşlıkları, giriş ve ilk paragrafı, sonraki paragrafların ilk ve son cümleleri numaraları, efsunk harfle veya italik makalelmış yerleri son paragraf ve var ise özeti okumalıdır.

Esnek okuma: okuma yöntemimizi ve hızımızı atama okuma amacımız ve metnin özellikleri önemli rol oynamaktadır. Etkili okumada okuyucu, her durumda müsait okuma tutumunu alabilmelidir. Müsait okuma tutumunu alabilmek, elastiki okumayı gerektirir.

Eğer gmeşhurk yaşamda karşımızı çıkan yeni bilgilerden gereğince ve müsait bir halde yararlanmasını bilmezsek, bir çok şeyi kaçırır, önemli bilğileri edinemeyiz . Ek olarak daha azca zaman ayırarak yapacağımız okumayı, hem daha çok zaman harcayarak yapar, hem de okuduğumuz metinden yeterince doyum alamayız. Oysa okuma hızını ve yöntemini, okuma amacına ve metnin özelliklerine gore ayarlayabilen, şu demek oluyor ki "elastik okuma" yapabilen bir okuyucu en yakın zamanda, en fazla bilgiyi alabilir.
Her gün karşılaşmış olduğumız yeni okuma durumlarını incelediğimizde, elastiki okumayı daha iyi anlayabiliriz. Okunacak şeyler farklı türde olduğu için , bunları okuma gayemiz da değişir. Farklı teknikler kullanırız. örneğin güne gazete okuyarak başadığınızı düşünelim. Sadece zamanınız sınırlı, derse yetişmek durumundasınız. O vakit ancak başlıklara bakar ilginizi çeken haberlere de şöyle göz atarsınız. Okula gittinizde, derse girmeden önce eğer mevzu anlatacak iseniz, bildiğiniz şeyleri eleyebilmek için göz gezdirirsiniz. Bildiklerinizi atlar yeni detayları okursunuz. öğleden sonra arkadaşınız size bir dergiyi verdi diyelim. Ilginç bir yazı var mı diye dergiyi tararsınız. Ilginizi çeken bir makale bulduğunuzda, yeni bir bilgiye rastlamak için göz atarsınız. Akşam iyi bir film yahut program bulabilmek için gazetelerden programları tararsınız. Uçurumınki dersinizi hazırlama durumunda ise, metindeki herşeyi okumanız gerekmediği düşüncesinden hareketle kitabınızın o kısmına göz atar, elde etmek istediğiniz bilgilere nazaran önemli antet ve alt başlıkları belirlerseniz. Konusunu ana fikir ve detayını araştırır, önemli ksıcaklıkmlar üzerinde daha çok vakit harcayarak, teferruat üzerinde daha hızlı geçerek yahut atlayarak okumanızı sürdürürsünüz. Gördüğünüz gibi, okuduğunuz bu çeşitli türden malzemelerin her birine gore okuma amacınız da farklı olacaktır. Tekrar malzemenin türüne gore yöntem ve hızınızıda değiştirmeniz gerekecektir. Eğer bunu müsait bir şekilde yapmayı başarırsanız elastiki bir okuyucusunuz demektir.

Esnek okuyucu, iyi mi okuyacağına karar verirken, metinin türünü de dikkate alarak bazen teknik değiştirebilir. Metin , açık bir dille yazılmış ve izlenmesi basit bir ifadeı olduğunda, hızlı bir okuma yapılabilir. Sadece metin aleni bir dille makalelmamış, anlatımı kolayca özlemeye elverişli olmadığında daha yavaş ve dikkatli bir okuma yapılabilir. şayet bu şekilde esnek davranamazsak, gayemıza ulaşamadığımız şeklinde zamanımızı da boşa harcamış oluruz.

Esnek okuyucu, okuma yöntemini kararlaştırırken zamanını dikkate alır. örneğin bir metni ne kadar dikkatli okuması gerekirse gereksin, eğer ehil vakitı yoksa, ya bir kısmı okur, bir bölümüne göz atar veya baştan sona dikkatle göz gezdirir. Ayrıca, eğer o anda fizyolojik bir rahatsızlığı varsa, genel düşünceyi anlamak için ancak göz atar. özetle elastik okuyucu, durumuna göre hızlarını bilen ve uygulayan kişidir.

Kavrama ve sezme: görme, her sözcüğü anlamanız için ehil değildir. Görme kabiliyeti, algılama, görme ve zihin yeteneklerinin bir sentezi cevabında ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucu, makalelı bir sözcüğü görür görmez tahmin ediliyor, taman olmadan profilini ve öteki özelliklerini tamamlıyor, böylece görüşünüzü kontrol etmiş oluyorsunuz.

Okuma sürecinde, sözcükleri ancak görmek yeterli değildir. Hem de bir sözcüğü diğerinden ayırmak gerekir. Yazmada ise , dil bilgisi ve sözcükleri birleştirmede kullanılan bağlama kuralları müessir olmaktadır. Sonuç olarak okumak, soyut ve göze dayalı anlamlar üretmektir. Bu üretimi sözcüklerin doğru seçimi, sözcüklerin anlamları, tipleri, türleri ve yaptıkları belirlemektedir.

Iyi bir okuyucu olmak, sizin müessir okumanızı sağlayacak çeşitli teknikler uygulamanız gerekmektedir. şimdi yapacağınız alıştırmalarda, okurken noksan bırakılan sözcüğü izleyen sözcüklerden tahmin etmeye çalışın. Böylelikle idrak etme ve sezme yeteneğinizi ğeliştirebelersiniz.

Tatbik: aşağıdaki kısa metinde boş bırakılan yerlerde konuşulması ihtiyaç duyulan sözcükleri düşünerek, kavrayarak bulup makalenız. Bu tür çalışmaları sık sık yaparsanız kavrama ve sezme gücünüz artar.

Oğlumuz
Karlı b.... şubat g..... Dünyaya gelentu. Babanın k.... Verirken b.... Tuhaftım. Isim a....., kamus b...... Ne kadar b ..... Gelmişti . O...... ışıl ı..... , kainat g..... Manalı b..... Kelime b..... Isterim. S...... ömer d....... Bu da o.....Yakışmıştı. O...... Tarihe girme b...... ömer´in ikbaline layık, g......
Ilk g...., i..... Diş, i..... Kelime, annesine doğru genç, g...... Ve mes´ut a..... Doğru i..... Adım.

Seçici okuma: bir önceki bölümlerde etken ve hızlı okumayı geliştirmek, okuma verimini arttırmak için bir takım stratejiler geliştirdik. Bu aşamadan sonra amacımız, okumaya, ayırdığımız zamanı daha verimli kullanabilmek, kısa zamanda daha fazla bilği edinebilmek. Bu hedefe erişebilmek, hızlı ve seçici olmayı gerektiriyor. Aslen her okuma da seçici olunmalı. Sadece hızlı okurken buna daha çok ihtiyacımız var.

Okumada önemli olan, yazarın iletmek istediği mesajı, okuyucunun yazılı sözcükler arasından bulup çıkarmasıdır. Daha önceki bölümlerde, yazarın düşüncesini kavramada müessir olan bir takım etken okuma tekniklerinden bahsetmiştik. Bu tekniklerde hız , çabukluk, esneklik derecelerine iyi mi ulaşacağımız, okumamızı iyi mi düzelteceğimiz konularında yoğunlaştık. Sadece bu tür okumalarımızda gözümüz temel olan noktayı, çoğu tafsilatlarla birlikte kavrama durumunada kalabiliyordu. " seçici okuma" adı altında şimdi açıklayacağımız teknikte ise, bütün ayrıntıya girmeden, daha az sözcük okuyarak, yazarın düşünce bütünlüğünü yoklamamız hedeflenir.

Burada önemli olan her hangi bir metni mikroskopla incelemek değil, genel hatlarıyla bilmektir. Bu teknik, ergonomik okumamıza efsunk fayda sağlamakta, bize zamandan kazandırmaktadır. örneğin, 15 dakikada günlük gazeteyi okuyabelmek, üç saatte 500 sayfalık bir yapıtta bulunan detayları yakalamak benzer biçimde

Buraya kadar yapılan açıklamaları özetlemek gerekirse:
1. Gözümüzle ve beyninizle okuyunuz.(dudaklarınız ve ses telleriniz kımıldamasın)
2. Gaslınüzle kelime gurupları görmeye çalışın ( birden fazla kelime)
3. Okurken makaleya konsantre olmaya çalışın. (geri dönüş yapmayı kendinize yasaklayın)
4. Her kelimeyi okumak yerine, asıl anlamı veren kelimeler üzerinde durarak lüzumsuz kelimeler üzerinde durarak lüzumsuz kelimeleri atmaya çalışın.
5. Kendinizi hızlı okumaya zorlayın.
6. Kendinize okurken belli bir süre vererek, okumuş olduğuğunuzu o zaman arasında bitirmeye çalışın.
7. Fırsat buldukça farklı tipte yazılar okuyunuz.
(kendinize kesinlikle okumak için vakit ayırın)
8. Lüzumsuz detay yerine ana fikir için okuyunuz.

Anafikri bulmak için;

A) birinci paragrafta yazarın biçimını/üslubunu çıkarmaya çalışın
B) anafikri nereye yazmış olabileceğini düşünün her paragrafta bunu bulmaya çalışın.
C) anafikrin her paragrafta bulunabileceğine dikkat edin.

Başlangıçta bunları teknisyenız ve hatta başarmanız size çok güç gelebilir. Fakat unutmayın ki bunları başarıp bilginin özüne çok daha pratik, çok daha kısa müddette ulaşabilen insanoğlu çok fazla. Neden bizde onlardan biri olmayalım? Yapılması ihtiyaç duyulan tek şey ümidimizi yitirmemek. Inatla uygulama yapın. Sonucun ismim ismim geldiğini göreceksin


5 dakikada 300 sayfalık bir kitabı iyi mi hızlı okursunuz ?
Sizde yapabilirsiniz, derhal uygulayın !

Hızlı okuma tekniğinde, temel amaç anlama ve hatırlama yeteneklerinizi koruyarak, hızınızı 3-4 kat daha arttırırken, bilgiyi de etken uygulayabilme ve içselleştirebilme yetisini geliştirmektir. Sadece amacınız ancak şov yapmak ise bir hızlı okuma kursuna gitmenden de sizde çevrenizi etkileyebilirsiniz. Garanti ediyorum, hızlı okuma tekniklerin de anlattığımız rahat bir strateji ile hızlı okuma kursuna katılmadan siz de 200 sayfalık bir kitabı 10 dakika içerisinde bitirebilirsiniz ve iddia ediyorum yazının sonunda, hızlı okumanın gerçekte ne olduğunu fakat zihinlerde iyi mi çarpıtıldığını da anlamış olacaksınız.

Hızlı okuma tekniği, okuma hızınızı 2-3-4 hatta istikrarlı uygulamaları yaparsanız  5 katına çıkartabileceğiniz bir sistemdir. Hızlı okuma kurslarımızda, yapmış olduğumız çalışmalarda hızlı okuma tekniğinin temel iskeleti zihinlere yerleştikten sonrasında bir stratejiden bahsederiz, sadece bu strateji destekleyici mevcut gücün tesirini arttıran bir stratejidir. Bu strateji hızlı okuma kursumuzun temeli değildir, sadece etki arttıran stratejilerden birisidir.

Hızlı okumada, pareto ilkesi olarak açıklamış olduğumız bu strateji aslına bakarsak çoğu alan için geçerlidir. Pareto ilkesi kaideı basitçe şudur “etkilerin kabaca yüzde 80’i etkenlerin yüzde 20’sinden doğar. Hatta pareto ilkesi öteki önemsiz konular arasında geçerlidir,düşünün ki giysilerimizin % 20’tepsi vakitın % 80’inde giymekteyiz,hatta vakitımızın % 80’ini tanıdıklarımızın % 20’siyle geçirmekteyiz.

Hızlı okuma tekniklerinde ise kaide şöyle işler okuyacağınız bilginin yüzde 80’nine yüzde 20 lik bölümündan ulaşabilirsiniz” şayet metinde yüzde 20 lik kısımda nerelere bakacağınızı bilirseniz metnin yüzde 80’lik içeriği hakkındaki fikir sahibi olabilirsiniz.

Sonuç olarak 10 dakika içinde 250 sayfa tamamladığini iddia edenler, kitaptaki tüm kelimeleri okumamaktadırlar ancak belli noktalara hızlı okumanın pareto kriterleri çerçevesinde göz gezdirmektedirler. Hızlı okuma kurslarımızda bu aşama ancak zihinsel malumat dizaynından önce kullandığımız  stratejilerden birisidir, zihinsel olarak hızlı okuma öncesinde bilgiye bir alt yapı hazırlar. Peki pareto ilkesini okuma sırasında nasıl kullanabiliriz ? Göz gözdireceğimiz o %20’lik ksıcaklıkm nedir ?

Hızlı okuma tekniğinde pareto stratejisi

1-metnin  başlığı, alt ve yan başlıkları

2-metnin ilk ve son paragrafları

3-paragrafların ilk ve son cümleleri

4-bold,italik,altı çizili, “tırnak içinde”, efsunk harfle makalelmış kelimeler

5-resimler, şemalar,tablolar ve altlarındaki yazılar

6-iki nokta üst üste “:”, ünlem “!”, parantez

7-özel isimler(edison, fatih sultan mehmet, Atatürk ) özel terimler (atom, kuantum, linguistik, secret), özel kısaltmalar ( nlp, eft)

8- sonuç bildiren ksıcaklıkmları yakalamak için : özet olarak, sonuç olarak, genel olarak, özetle şeklinde kelime öbeklerinin peşinden gelen cümleler.

9-yeni fikirleri yakalamak için : bunun haricinde, ayrıca, bundan farklı olarak, aksine, tam aksine, tam bilakis, ama, ama benzer biçimde kelimelerden sonra gelen cümleler.

10-örutubet bildiren ksıcaklıkmları görmek için : en önemlisi, özellikle.

11-yer ve zamanları yakalamak için : güneş batıca, batının ilmi, doğunun öğretileri, 19. Asır şeklinde.

özetle ;

Bir kitabı sizde böyle göz gezdirerek kitabın %80’ni hakkında genel bir düşünce edinebilirsiniz  ve artık dostlarınıza şov için kitabı hızlı okudum bitirdim demeyeceğiniz tahmin ediyorum, çünkü artık şunu öğrendik ki , 200-300 sayfalık bir kitabı 5-10 dakika bitirip, kelimelerin hepsini okuyamazsınız ancak belli kısımlara göz atarsınız bunun adı hızlı okuma değildir. Bu çalışmayı hızlı okuma diye çarpıtmak kişilere etik bir yaklaşım olmaz. Beynimiz 800 ve en üst limitte ise 1000 kelimeyi degizyazı edebilmektedir.

Beynimiz yaratılış itibariyle kapasitesi yüksek bir organ, doğal olarak ki hızlı okuma teknikleri ile okuma hızınızı 3-4-6 kat artırabilirsiniz, bunun anlamı dakikada 150 -200 kelime okuyan bir okur 600-800 kelimeye okuma hızını çıkartabilir en iyi ihtimal ilede 1000 kelimeye çıkabilir ve bunun nihayetinde 200-300 sayfalık bir kitabı 2,5-3 saatte anlayarak ve hatırlayarak bitirebilirsiniz bu realist ve bilimsel iddiadır. Beynin gerçeklerini bildiğimizde, ütopik hayali çarpıtmaların oluşturacağı yanılgılardan uyanabiliriz.

Ideal bir hızlı okuma eğitimi için  idraklama, bilgi örgütleme, hipnotik fenomenler, sq4r, koşullanma, hipnotik telkin şeklinde ilave mevzuların detaylı olarak işlenmesi gerekir. Hızlı okuma kurslarını objektif bir halde nasıl eleştiri ederek, ihtiyaçlarınıza en uygun kursu iyi mi seçebileceğinizi açıklayan, hızlı okuma kurs rehberi makalemizden, konu ile ilgili aydınlatıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. şayet bir öğrenciyseniz yada öğrenci velisiyseniz salt bir hızlı okuma eğitiminden ziyade, hızlı okuma, hafıza teknikleri, imtihan endişesı kontrolü, motivasyon ve başarı benzer biçimde mevzuların bir tüm olarak hepisinin birarada işlendiği, öğrenmeyi öğrenme kursu daha faydalı olacaktır. Içeriklerdeki bilgilerden bir öğrenci için önemini inceleyebilirsiniz.

Buraya kadar, sabırla açıklamalarımı okuduysanız şimdi sırada bir uygulamamız var; pareto ilkesine nazaran bu makaleyi baştan okuyunuz doğrusu koyu,italik, sonuç bildiren, özel işaretler ile belirlenmiş 11 kuralda bahsettiğimi bölgelere sadece göz atın. Ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.
Iyi mi hızlı okunması mümkün;
Belirli egzersizler neticesinde göze yeni alışkanlıklar kazandırılarak, gaslın, beyne veri gönderme hızı arttırılır, dolayısıyla şahıs eskisine oranla daha kısa sürede daha fazla kelime okuma olanakı bulur. Bu yeni okuma alışkanlığında şahıs zihin sesinden bağımsız, kelimeleri bir bir değil de bloklar halinde görmeye adım atar, gözleri satırlar üzerinde durmadan ve sekmeden ilerler. Eskisine gore daha hızlı, dışardaki etkenlerden daha az etkilenerek ve daha iyi anlayarak okuma gerçekleştirilmiş olur.

Beynimizin kelime işleme ve idrak etme kapasitesi aslında çok yüksektir, hızlı okumada ki maharet beyne olabildiğince çok veri gönderebilmektir, beynimiz yaklaşık dakikada 1000 kelimeyi idraklayıp anlayabilmektedir, ama hızlı okumamızı engellemiş olan faktörler vardır, bunlara okuma frenleri diyoruz, okuma frenleri bireyin okuma hızını, kapasitesinin altında çok yavaşlatmaktadır, okuma frenlerinden egzersizler yaparak kurtulabiliriz ve okuma hızımızı 1 ay gibi bir müddette 5- 6 katına çıkartabiliriz. Hızlı okuma tekniklerini öğrenmiş olsanız bile bunları minimum 21 gün vakit ile egzersiz yaparak psikomotor davranışa çevirmezseniz, hızlı okuyamayacaksınız, hızlı okuma siz egzersiz yapmış oldukça, kendiliğinden oluşan bir öğrenme sürecidir, bu davranışı kazanmak için mutlaka tertipli egzersiz yapmak icap eder.

Hızlı okuma tekniklerini> uygulayabilmek için hangi egzersizleri yapmamız gerekiyor. Nelerdir bu hızlı okuma teknikleri?
“gözlerini eğit”
Hızlı okuma tekniklerini sağlıklı bir halde yürütmek için, hızlı ve çevik gözlere haiz olmamız gerekmektedir. Gözlerimiz okuma işlevini meydana getiren birincil organımızdadır, sembolleri beynimize ileterek, anlamlandırılmasını sağlar, iyi bir okuyucu olmak için sağlıklı ve çevik gözlere sahip olmamız gerekmektedir. Gaslımüzü satırlar üzerinde istediğimiz hızda ve odaklanmayla gezdirebilmek için, hem göz kaslarımızın güçlü ve çevik olması hem de beynimizden aldığı emirleri eksiksiz yerine getiriyor olması gerekmektedir. Gaslımüzü hareket ettirmemizi elde eden 6 tane göz kasımız bulunmaktadır, bunlar ara sıra şarkştan, bazen de sonradan hantallaşmaya ve çevikliğini kaybetmeye başlar dolaysıcaklıkyla okuma işlevi esnasında satırlar ve kelimeler üzerinde göz testümüz zayıf olur ve bu okumamızı yavaşlatır. Egzersizler yaparak göz kaslarımızı güçlendirebilir, göz işlevlerimizin hızını artırabilir ve göz kontrolümüzü harika bir seviyeye çıkartabiliriz. Bkz. “göz egzersizleri”

“endişelarından kurtul”
Kaygılarınız sizin hızlı okumanızı engeller, hızlı okuma tekniklerini uyguluyor olmak için, endişelarınızdan kurtulmalısınız. çoğumuz hayatımızda hızlı okuma denemeleri yapmışızdır ama, hızlı okuyunca idrak etme oranımızın düştüğünü görüp bundan vaz geçmişizdir. Okurken kendimizi alıştırdığımız hızın bizim için güvenilir bulunduğunu düşünür ve hep aynı hızda okuruz.  Hızlandığımız zamanda ise test duygusunu kaybettiğimiz için, okuduklarımızı anlamlandırmakta güçlük yaşarız. Buda bizde yavaş okuduğumuz vakit daha iyi anlayacağımız hissini uyandırır.  Halbuki şahıs hızlı okumaya alışmış olduğunda eskisinden daha odaklı okur ve okuduklarını çok daha iyi anlamış olur. Otomobil kullandığınızı düşünün, otomobil yavaş giderken, çevremizdeki biroldukça şey dikkatinizi çekmeye adım atar, oysa otomobil hızlandığında, diğer uyaranları dönem dışı bırakarak sadece yola odaklanırsınız. Beynimiz geri planda çok hızlı çalışmaktadır, dk. 1000 kelimeye kadar muamele yapabilmektedir, yeteri kadar veriyle meşgul etmezsek sıkılır ve kaçma eylemi gösterir, başka şeyler düşünmeye başlar. Hızlı okumak sizin okuma esnasında beyninizi devamlı meşgul ettiği için araya başka düşüncelerin ve başka uyaranların girmesini engeller, okuduğunuz metinde bütünlük kurmanızı ve anlamlandırmanızı kolaylaştırır.

Hızlı okuma kaygısından okuma ritmimizi artırıp yeni bir okuma hızı alışkanlığı kazanarak kurtulabiliriz. Buda sürme egzersiziyle mümkün olmaktadır, süreme egzersizi tamamlayıcı ve biroldukca egzersizi arasında barındıran bir egzersizdir, kişinin geri dönme alışkanlığını ortadan kaldırır, gözün satırlar üzerinde durmadan ve sekmeden ilerlemesini sağlar, kişiye yeni bir okuma ritmi alışkanlığı kazanmıştırrır, aynı zamanda kişiyi zihin sesinden bağımsızlaştırarak fotoğrafik okumaya alıştırır.  Dikkatli ve doğru yapıldığında etkili neticeları görülmektedir, nasıl uygulandığını inceleyelim, kalemi elimize alıyoruz ucuyla satırın birazcık dibine tutarak, okuma hızımızın iki katı hızda sürmeye başlıyoruz, burada dikkat edilmesi gereken noktalar, hızımızı hiç kesmiyoruz, kalemi kendi hızımıza uydurmuyoruz,  hepimiz kaleme yetişmeye çalışıyoruz, arada kelime kaçırıyor olabiliriz, anlama nispetımız çok düşmüş olabilir, bu tarz şeylerin hiç biri önemli değil, birincil gayemiz anlamak değil, kalemin hızına yetişemeye çalışmak  ve kelimeleri görerek ilerlemektir, yaklaşık beş dakika sonra yeni hızınıza alışmaya başlamış olacak ve algılama nispetımız yükselmeye başlayacaktır,  bunu hissettiğimizde  kalemi bir tık daha  hızlandırarak kaleme yetişmeye çalışıyoruz ve kendimizi sürekli hıza zorluyoruz,  bu egzersizi bir ay süresince gmeşhurk minimum 15 dk. Uyguluyoruz. Bir ay süresince düzenli yapıldığı taktirde, gözleriniz satırlar üzerinden kalem olmadan da aynı hızda akmaya devam edecek ve yaşamınız süresince okuma  ritminiz hiç düşmeyecektir.  Bkz. “sürme egzersizi”

“bloklar halinde görerek oku”
Birincil hızlı okuma tekniğimiz, bloklar halinde görerek okumaktır

Sözcük sözcük okumak, ön belleğimizi çabucak doldurmuş olduğu için anlamamızı zorlaştırır, ayrıca satırlar üzerinde gaslımüzün çok fazla duraksamasına sebep olduğundan okuma hızımızı da çok yavaşlatır, bilgiler öncelikle duyularımız vasıtasıyla ön belleğimize gelir, burada tasnif edilerek kalıcı hafızamıza gönderilir, ön belleğimiz 7 birimden oluşmaktadır, bu birimleri kelimelerle çabucak doldurduğumuzda, okuduğumuz cümleyi anlamlandırmamız zorlaşmaktadır, telefon numarasını düşünün, rakamları tek tek okuduğununuz vakit mı aklınızda daha kolay kalır? 0 2 1 2 5 5 4 8 3 4 1 yoksa gruplayarak mı? 0212 554 83 41 aynı mantık okumada da geçerlidir. Kelimeleri tek tek değil de gruplar halinde okumaya alışmış olduğunızda hem idrak etme oranınız artar, aynı zamanda gaslımüz satırlar üzerinde daha azca sekme ve duraksama yapacağı için okuma hızımız artar. Gaslımüzü nasıl bloklar halinde görmeye alıştırabiliriz inceleyelim? Bkz. “blok halinde görme uygulaması”

 “geriye dönmeden oku”
Diğer bir hızlı okuma tekniğimiz geri dönmeden okumaktır.

Okurken kimi zaman anlayamadığımız için kimi zaman ise odaklanmamız dağılıp dikkatimiz başka yere gittiği için geri dönüp yine okuma ihtiyacı hissederiz. Yavaş okuduğumuz için fikir boşlukları doğar, o sırada dikkatimi başka bir uyaran çabuk çekebilir, sayfanın sonuna geldiğimizde, kendimizi bir alıveriş merkezinde dostumızla bulabiliriz, bu tıpkı bir filmi ağırlaştırılmış formatta izlemenin yarattığı hissi uyandırır bizde, sıkıldığımız için aklımıza çok çabuk başka şeyler gelir. Okuduğumuz metinden uzaklaştığımız arasında, yeniden geri dönüp okuma ihtiyacı hissederiz, anlayamadığımız bölgeleri tabi ki geri dönüp okumalıyız fakat bu yoğun bir davranış haline geldiğinde, okuma hızımızı ciddi miktarda etkilemektedir. Geri dönme alışkanlığını iyi mi kafamızdan silip atabiliriz inceleyelim.Egzersiz platformumuzdan silinerek blok okuma uygulamasını yaparak veya sürme egzersizini yaparak geri dönme alışkanlığını kafamızdan resetleyebiliriz. Platformda ki silinerek blok okuma uygulamasını inceleyelim, bkz.  “silinerek blok okuma uygulaması”. Geri dönme alışkanlığını ortadan kaldıracak öteki bir uygulamamız, sürme egzersizidir, kalem satırlar üzerinde durmadan devamlı ilerlediği için, beynimizi  geri dönmeden sürekli ilerleme komutuna alıştırır, bir ay boyunca düzenli yapıldığı taktirde huy psikomotor davranışa dönüşür ve hayatımız boyunca kalıcı olur. Bkz. “sürme egzersizi”

“sesten bağımsız oku”
Diğer bir hızlı okuma tekniğimiz dudaktan – gırtlaktan – zihinden seslendirme yapmadan okumaktır.

Erişkin bir okuyucuda her kelimenin önceden öğrenilmiş sembol karşılığı vardır. Aslen biz kelimeleri sembol olarak tanıyoruz ve hepimiz de anlamlı bir karşılığı bulunmaktadır, seslendirme işlevi olmadan da okuduklarımızı anlayabiliyoruz, seslendirme işlevi sonradan öğrenilmiş bir özelliktir. Okurken zihnimizden kendi sesimizi duyuyor ve sesi takip ediyoruz, dolaysıcaklıkyla hızlı okumaya başlayınca kelimelere ses vermekte yetişemiyoruz, bir filmi 4 katı hızlandırdığınızı düşünün, sesler bozulduğunu ve kelimeleri anlayamadığınızı görmüş olacaksınız. Kısaca zihnimizdeki sesten kurtulmadan okuma hızımız belli bir ölçüde kalmaktadır. Fotoğrafik okumak ve anlamak kolaydır. çevrenize hızlıca bakın sonrasında gözlerinizi kapayın ve görmüş olduklerinizi saymaya başlayın, 2 sn. Gördüklerinizi 15 sn. Anlattığınızı görmüş olacaksınız, doğrusu 2sn. Görüp anladığınız şeylere, ses vermeniz 15 sn. Zaman almaktadır, okurken de kelimeleri hatta cümleleri, fotoğraf olarak tanıyıp anlayabiliriz. Egzersizler yaparak yüksek oranda zihin sesinden bağlarımsızlaşmamız mümkündür.

Zihin sesinden kurtulmak için fotoğrafik okuma alışkanlığı kazanmak gerekmektedir,  bu da  en iyi sürme egzersiziyle mümkün olmaktadır. Sürme egzersizini meydana getirmeye başladığımızda kelimelere ses vermeye yetişemeyeceğiz dolaysıcaklıkyla kelimeleri ancak fotoğraf olarak görüp okumaya zorlamış olacaz kendimizi, bu egzersiz düzenli yapıldığı takdir de kişiyi zihin sesinden büyük oranda bağımsızlaştırmakta ve okuma hızını bir fazlaca arttırmaktadır. Bkz. “sürme egzersizi”

 “görsel dikkatini yükselt – belleğini güclendir”
Kitap üzerinde iyi bir hızlı okuma tekniği sergileyebilmek için; hızlı odaklanan ve iyi seçen gözlere ihtiyacımız vardır. Görsel dikkati düşük olan kişilerin gözleri satırlar üzerinde çok fazla sıçrama duraksama hareketi yapar, algıda seçicilikleri düşüktür,  gözlerini satırlara ve kelimelere odaklamakta zorlanırlar, dolaysıcaklıkyla kelimelerin sonlarını yanlış okuyabilirler, kelime atlayabilirler, satır atlayabilirler, benzer harf ve kelimeleri karıştırabilirler, odaklanma ve idraklama hızları yavaştır, metne odaklanmak için çok fazla efor sarf ederler, buda okuma hızlarını bir fazlaca yavaşlatır, yavaş okudukları için okudukları cümle ve metinde bütünlük kuramazlar, algılama oranları düşüktür ve çabuk sıkılırlar.

Görme ve algılama hızımızı arttırmak için; kelime egzersizleri kısmınden hızlı görme uygulaması, hızlı kavrama uygulamasını kullanabiliriz. Idrakda seçiciliğimiz arttırmak ve sağ sol beyin koordinasyonunu güçlendirmek için beyin egzersizleri kısmınden, doğru rengi bul, doğru kelimeyi bul, doğru rakamyı bul uygulamalarını kullanabiliriz. Ek olarak bunların dışında görsel dikkatimizi arttırmak için herhangi bir kitap üzerinden kelime bulma  uygulamasını kullanabiliriz. Kitabın içinde çok geçtiğini organize ettiğimüz bir kelimeyi seçerek 10 dk. Süresince aynı kelimeyi kitabın sayfalarında arayabilirsiniz, ilk başlangıçta zorlansak ta sonralara doğru o kelimeyi daha hızlı bulmaya başladığınızı fark edeceksiniz., bkz. “beyin egzersizleri”

“kelime dağarcığını genişlet”
Iyi bir hızlı okuma tekniği uygulayıcısı olmak için dilbilgisi alt imalızı güçlendirmemiz gerekmektedir. Dil bilgisi ve kelime dağarcığı yetersizliği, okuma geçmişi zayıf olan kişilerde görülür, kelimeleri rahat ve hızlı tanıyabilmek için, kelimelerin önceden zihnimizde sembol karşılığının oluşturulması gerekmektedir. Bu da kelimeleri ve cümle yapılarını görme sıklığımızla alakalıdır. Bir kelimeyi ne kadar çok görürsek onu sonra ki görmelerimizde tanımamızda bir o denli kolay olmaktadır. Okumaya yeni geçmiş çocuklar yada azca okuyan kişilerin, kelimeleri ve cümle yapılarını tanımaları da bir o denli zor olmaktadır, bu da okuma hızını büyük oranda düşürmektedir. Kelime haznemizi nasıl geliştirebiliriz? Günlük, tertipli kitap ve dergi okuyarak kelime haznemizi oldukça geliştirebiliriz fakat bu birazcık vakit alan bir müddetçtir, daha pratik metot olarak, türkçe bir sözlük alarak orada ki kelimeleri yeniden tekrar okuyabiliriz, ayrıca online egzersiz platformumuzda çeşitli kategorilerde binlerce  metin bulunmaktadır, egzersizleri yaparken bir yandan da kelime haznenize ve eğitiminize büyük katkısı olacaktır.

Yeni okumaya geçmiş ilkokul çağında ki öğrenciler için türkçede en çok kullanılan bin kelime uygulaması fazlaca müessir olmaktadır. Bu tatbik çocukların hem kelime haznelerini genişletmekte hem görsel dikkatlerini bir fazlaca arttırmaktadır. Türkçede en fazlaca kullanılan 1000 kelimeyi wikipedia sözlükten indirebiliriz, en fazlaca kullanılandan en az kullanılana doğru 50’lik sütunlar halinde karşımıza gelmektedir. Bu sütunlardan kelimeler sorarak öğrencilerimizin bulmasını isteyebiliriz, her sütundan 10 ar tane sorarak bulmalarını istersek, yoğun bir odaklanmayla her seferinde kelimeleri arayacakları için farkında olmadan bütün kelimeleri okumak zorunda kalacaklar ve kelimeler bilinçaltlarına resim olarak yerleşmiş olacaktır. Aynı zamanda bu uygulama idrakda seçiciliklerini ve odaklanma sürelerini bir hayli arttıracaktır. Bkz.  “türkçede en çok kullanılan 1000 kelime”

“okuma amacını güçlendir”
Okuma gayemizı güçlendirmek için hızlı kitap okuma tekniklerini ve okuma tasarımlarını devreye sokmamız gerekmektedir. Okuma gayemiz ne kadar güçlü olursa, metne karşı olan odaklanmamızda bir o kadar artmaktadır, dolaysıcaklıkyla yüksek bir odaklanmayla okumak metinden alacağımız bilgileri ve detayları da etkilemektedir. Düşük bir odaklanmayla okuduğumuz metinlerden alacağımız bilgide bir o denli azalmakta, metne karşı olan konsantrasyonumuzu da bir fazlaca etkilemektedir. Buda metni okurken sık sık geri dönmemize, metni sonuna kadar okusak da anladığımız bilgilerin sınırlı kalmasına sebep olacaktır.

Bunu için isoat tekniğini kullanırsak, güçlü bir okuma tasarımı oluşturmuş oluruz, nedir isoat tekniği, bunu bir hikayeyle kodlayalım, erzurumlu bir ismail amca var, palavra atmayı çok seviyor, arkadaşları ismail amcayı görünce isoat isoat diyorlar, ismail amcada başlıyor palavra atmaya, her ne kadar vaziyet böyle olmasa da, isoat tekniği  izle, sor, oku, anlat, tekrar et teoriının baş harflerinin oluşturduğu bir okuma kurmacamı ve anlama tekniğidir. Okuyacağımız kitabı veya metni okumaya başlamadan önce izliyoruz,  izleme  kitap hakkındaki genel bilgi edinmek amaçlı olmalıdır,  konunun ne olduğu, yazarın vermek istediği mesaj,  bu bildiriı verirken ki oluşturduğu kurgu yapısı irdelenmelidir,  bunu yapmak için, önsöz, içindekiler kısmı, başlıklar alt başlıklar, italik makalelmış bölgeler, paragrafların ilk ve son cümleleri, kitabın son sayfaları ve son cümleleri , var ise kitap üstünde ki fotoğraflar, kitabın konusunu ve bölümleri ile alakalı  bize epece yardımcı olacaktır.

Genel kurguyu zihnimizde oluşturduktan sonra, sıra sor bölümüne geliyor, sual sormak için kitabın özetini çıkarıp kitapla alakalı sual oluşturmak değildir, izleme kararı aklımızda gelen bütün soruları zihnimizde sıralıyoruz, soruları oluştururken de bir taraftan, oluşturduğumuz soruların cevabını aklımızdan düşünüyoruz ve tahminlerde bulunmaya çalışıyoruz, bunu yapmak için 5n 1k kaideı oldukça işimize yarayacaktır.  Ne? Sorusu mevzuyu verir neden? Niçin? Amacı verir nasil? Yöntemi belirler, nerede? Mekan ve yer kavramlarını, ne vakit? Süreç kavramlarını kim? Sorusu da ilgili ve sorumlu kişileri belirler, sual sormak okuyacağımız metne odaklanmamızı ve motivasyonumuzu epeyce arttıracaktır.

Seyretme ve soru sürecinden sonrasında zihnimizde yeni bağlantı yolları çoktan oluşmuştur, beynimiz artık gelecek ayrıntılar detayları zihnimizin hangi bölümlerine kaydedeceğini tespit etmiştir, kitabı okumaya başladığınızda, kitap daha ilk sayfadan itibaren size çok anlamlı gelmeye başlayacak, daha odaklı, daha çok detaya inerek ve daha iyi anlayarak okuduğunuzu göreceksiniz. Okurken kelimelere değil fikirlere odaklanmalsıcaklıknız bu okuma ve algılama hızınızı arttıracaktır.

En iyi öğrenme yöntemi anlatmaktır, söylemeye başladığınız vakit, beyniniz edilgen konumdan etken konuma gelecek ve öğrenme sürecine beynin bir çok bölümü aktif olarak katılacaktır, böylece bilgilerimizi yaşantımıza ilave edip anılaştırma fırsatı yakalamış olacağız, beyin anılaştırma işlemini yaparken, sesten, zihninizde oluşturduğunuz fotoğraflardan ve bizde bıraktığı duygulardan yararlanır, anılaştırılmış bilgiler kalıcı hafızaya kaydedilir ve kolay unutulmaz.  Anlatırken metinde yazan cümlelerin aynsıcaklıknı değil, bilgileri kendi cümlelerimize çevirerek anlatırsak, daha etkili bir öğrenme gerçekleştirmiş oluruz, çünkü şahıs kendi cümleleriyle öğrenir.

öğrendiğimiz bilgileri tekrar etmezsek, çok büyük bir bölümünı yedi gün arasında unutur ve hatırlamakta zorlanırız. Bunun önüne geçmek için günlük, haftalık aylık tekrarlar yapmalıyız. öğrenme işlemini uykudan önce yapmış olup tekrarı da sabah uykudan sonraki ilk saatler yaparsak, öğrenme süreci fazlaca etkili olur, çünkü uykundan önce beynimizi neyle meşgul edersek, uyku sırasında o bilgilerle meşgul olmaktadır, uyku süresince öğrenme devam etmekte bilgiler çözümleme sentez edilerek anlamlandırılmaktadır. Bigün önce zor yaptığınız bir şey bigün sonra sizin için daha rahat olur, çünkü öğrenme sürer. Sabah ilk saatler zihnimizin öğrenmeye en açık olduğu zamanlardır, bu saatlerde yapacağımız tekrarlarda fazlaca etkili olmaktadır.

“metin ve göz mesafesini iyi ayarla”
Tüm hızlı okuma tekniklerini uyguluyor olsanız bile, yakından bakarak hızlı okumanız olası olmamaktadır. Metin okurken, göz ve metin mesafesini iyi ayarlamamız icap eder, kitabı çok yakın tutmak daha dar bir alana odaklanmamıza sebep olur, bu hem okuma hızımızı düşürür, bununla birlikte gözlerimizin çabuk yorulmasına sebep olur. Göz ve metin içinde ki ülkü mesafe mesafe 30 ila 40 santim olmalıdır, her 15 dk. Bir 30 sn. Kadar uzağa bakarak gözlerimizi dinlendirmeliyiz, bu göz merceğimizi ve göz kaslarımızı rahatlatacak gözlerimizin çabuk yorulmasını önleyecektir. Uzun okumalar yapmak istiyorsak bu ayrıntıya dikkat etmeliyiz.

“okurken nefesini tutma”
Okurken farkında olmasak ta metne dikkatimizi vermek için zaman zaman nefesimizi tutarız, bu davranış uzun okumalarda beynimize giden oksijen miktarını düşürdüğü için, başımızın şişmesine dikkatimizin dağılmasına neden olur. Dikkatimizi toplamamız zorlaştığı için okuma hızımız ve algılama nispetımızda aynı oranda etkilenir. Okurken karnımızdan düzenli nefes alıp verme alışkanlığı kazanmalıyız, şayet bunu bunu başaramıyorsakta, her 10 dakikada bir 3 defa derin nefes alarak beynimize bolca oksijen gitmesini sağlayabiliriz. Uzun okumlar yapmak istiyorsak tekrar bu tafsilatya da dikkat etmeliyiz.

“nezih ortamda oku”
Okuma ortamı, okuma ve anlama hızımızı efsunk oranda etkilemektedir. Okuyacağımız ortamın ışıklandırması yeteri kadar olmalıdır, ışık ne azca nede çok olmamalıdır, düşük ışıkta veya yüksek ışıklı ortamda okumak gözlerinizin çabuk yorulmasına yol açar, okuma performansınızı büyük ölçüde düşürür, okuyacağımız kitaplar mümkünse saman kağıt mat seçilmeli, mat kağıtlar okurken ışığı yansıtmayacağı için gaslınüzü yormayacaktır. Okuduğunuz ortam tertipli ve tertipli olmalıdır, çok dağınık bir ortamda okumak, dikkatinizin ve motivenizin dağılmasına yol açacaktır. Yeniden yatarak okumak, dikkatimizi toplamızı zorlaştıracak ve uykumuzu getirecektir, huzurlu nefes alıp vereceğimiz bir pozisyonda oturmalı okumalarımızı yapmalıyız.

Sizde online eğitimlerimize katılarak 1 ay benzer biçimde bir müddette, egzersizlerle okuma hızını % 400 arttırabilirsiniz.  Online egzersiz platformumuz hızlı okumayı ve anlamayı geliştirme gayelı hazırlanmış olup sizin seviyenize nazaran hareket etmekte ve dijital bir akıllı öğretmen şeklinde davranmaktadır. Içerisinde onlarca egzersiz aracı, binlerce hızlı okuma metni bulunmaktadır. Yaş ve eğitim gurubunuza bakılırsa sistem sizin için hazırlanmış özel yazıları kullanarak hem eğitiminize katkıda bulunur hem de hızlı okuma ve anlamayı öğretir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.