11 Temmuz 2018 Çarşamba

Hit Artırma Yolları

Hit nasıl arttırılır - hit arttırma ipuçları - ziyaretçi sayısı arttırmaSite trafiği arttırmak demek, kazanılacak potansiyel paranın miktarını arttırmak anlamına gelir. Bunu aslına bakarsanız hepimiz biliyor ve istiyoruz.

#peki, hiç bir pazarlama yöntemi uygulamadan, doğrusu reklam yapmadan veya tanıtım yazısı yazdırmadan veya backlink satın almadan internet site hit arttırma işlemi nasıl yapılır ?

Size bu yazımda hiç bir ücret ödemeden naturel trafik nasıl arttırılır ? Web sitesi hit arttırma işlemi için nelere dikkat etmeniz, hangi ismimları uygulamanız gereklidir ? Detaylı bir halde anlatacağım.

Adım 1 – potansiyel arttırarak hit arttırma
öncelikle yapmanız ihtiyaç duyulan google search console‘a girip, celse açmanız. Sonrasında sol taraftaki idare sekmesinden arama trafiği >> search analytics sekmesine tıklayın.

Google webmaster arama trafiği - search analysis

Tıklama işleminden sonra monitörün sağtarafında karşınıza aşağıdaki resimde göründüğü gibi bir monitör çıkacaktır.

Bu ekrandan sitenizin en fazlaca hangi anahtar kelimelerden trafik almış olduğunı sırası ile görmüş olacaksınız.

Internet site anahtar kelime analizi ve hit arttırma

Yukarıdaki resimde sizin de gördğünüz benzer biçimde, ben siteme trafiği en çok ( makaleyı yazdığım tarih itibarı ile ) wordpress üyelik eklentisi anahtar kelimesinden alıyorum.

Istediğim ise, sıralamada 9. Sırada olan wordpress kontakt formu anahtar kelimesinde de en az 1. Sıradaki anahtar kelimemden almış olduğum trafik kadar trafik sağlamak. Doğrusu naturel hit arttırma.

1-bu noktada yapmam ihtiyaç duyulan şey öncelikle google’da 9. Sırada yer alan anahtar kelimemi aratmak.

Google’da “wordpress yazışma formu” anahtar kelimesini arattığımda ilk sayfanın en altında google bana, arattığım anahtar kelimenin uzantsıcaklıknda en fazlaca aratılar anahtar kelimeleri sunuyor. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Google alternatif anahtar kelimeler - site trafiği arttırma

Google’ın sunduğu bu terimler, aslında google’da benim arattığım anahtar kelimenin uzantısı olarak en fazla aratılan terimlerdir.

2-yapmanız ihtiyaç duyulan: şayet google’ın sunmuş olduğu bu alternatif anahtar kelimeleri, wordpress iletişim formu anahtar kelimesini kullanıdığınız makalenız içerisinde, yazı akışınızla beraber kullanırsanız, site hitiniz artmaya başlayacaktır.

#şöylede düşünebilirsiniz: diyelim ki yazınızı wordpress seo anahtar kelimesinde yazdınız. Sizinde tahmin ettiğiniz şeklinde wordpress seo anahtar kelimesinde rekabet çok fazla ve yoğun olduğu için, herhangi bir ziyaretçi tarafınca ancak bu iki kelime aratılırsa ilk sıralarda çıkma şansınız çok düşük olacaktır.

Bu noktada, sizlerin de yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi wordpress seo kelime bütününe ek olarak 3. Bir kelimeye ( google’ın sundukları arasından doğal ki ) makalenızda yer vermeniz lüzumlu.

Yani “wordpress seo teknikleri” veya bunu 4 kelimeye çıkartarak “wordpress seo iyi mi yapılır” şeklinde. Mümkünse google’ın sunduğu tüm diğer anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın.

önemli: burada tam olarak yaptığımız muamele hedefi daraltmak, fakat aslolan amacımız aynı yazı içerisinde bir çok hedef daraltma işlemi gerçekleştirerek ana hedefte, kısaca wordpress seo kelimesinde birinci sırada çıkmak.

önemli:bu terimleri sırf makalenızın içinde geçirmiş olmak için de direkt olarak yazınıza eklemeyin. Yazı akışınızla birlikte kullanmaktan kastım, cümle içerisinde, anlam bütünlüğünü bozmadan ve kullanıcıya hissettirmeden kullanmak.

Bu yöntemi uygulayarak 1sene içinde doğal trafiğimi ( yani sadece google üzerinden gelen trafiğimi ) tam 70%nispetında arttırdım.

Bu yöntemin geçerliliği konusunda kaygı ediyorsanız, siz de kontrol edin neticeları sizde görün. Hele ki bir blog yazarıysanız, şu demek oluyor ki içeriklerinizin ağırlığı yazı üzerineyse, bu yöntemi uygulamakta hiç sıkıntı çekmeyeceksinizdir.

Ismim 2 – trafik arttırmak için ne olursa olsun teknisyenız ihtiyaç duyulan 10 metot
1- sitenizde bir soru cevap veya forum bölümü açın
#yukarıdaki resimde de gördüğünüz şeklinde “güvenliksiz sunucu, tls üzeri.. Ftp desteklenmiyor” anahtar kelimesi siteme trafik sağlamada 4. Sırada yer ediniyor ve bu hepsiyla sitemde oluşturduğum sual yanıt bölümünün bana getirisidir.

Ziyaretçim tarafınca sorulan bir soruda kullanılan bu anahtar kelime, bana site hit artırma konusunda oldukça iyi geri dönüşler sağladı.

Peki, eğer bir ziyaretçim bu anahtar kelimeyi sorduğu sual içeriğinde geçirmeseydi, benim bu anahtar kelimenin getireceği potansiyel trafikten haberim olur muydu ? Hiç zannetmiyorum.

Demek istediğim bu anahtar kelime üstüden sitemin aldığı tekil hit tamamıyla kendiliğinden ve benim düşüncemin ötesinde gelişti.

Soru cevap eklentisi veya forum kurarak, insalardan sitenize trafik çekme konusunda bir nevi ücretsiz yardım almış olursunuz. Niçin bu yardımı almayasınız ki ?

Bırakın insanoğlu forum yada soru yanıt ksıcaklıkmları ile sitenize içerik girsin. Sizin düşencenizin ötesinde kalan veya tahmin edemediğiniz anahtar kelimeleri, onlar girdikleri içeriklerle sitenize entegre etsin.

Siz insanların sorularını cevaplayıp onlara fayda sağlarken, insaların sitenize entegre ettiği anahtar kelimelerde size site hit arttırma mevzusunda yarar sağlasın.

2- yazar kafe’de makalelerinızı paylaşın
Yazar kafe‘yi herkes biliyoruz. Bilmeyenleriniz varsada derhal izah edeyim. Yazar kafe, blog yazarlarının yazılarını paylaştığı bir blog platformudur.

üyesi olup içerik gönderdiğiniz takdirde blogunuza inanılmaz derecede hit kazanmıştırrabilecek bir platformdur aslen.

Yazar kafe üzerinden blog makaleları paylaşmak, hit arttırma yöntemleri arasında uygulamanız gereken başlıca yöntemlerden birisi diye düşünüyorum çünkü bir yazınızın yazar kafe anasayfasında yer alması demek, o makalenıza en az 4-5ktekil hit gelmesi anlamına gelir.

Bundan dolayı, site ziyaretçi sayısını arttırma isteyen sizlerin, yazar kafe üyesi olup yazılarını yazar kafe üzerinden de paylaşmasını şiddetle öneri ediyorum.

3- e-mail abone listesi oluşturun
Biliyorum… bu öneriyi belki de yıllardır duyuyorsunuz ama inanın bana hit arttırma yolları arasında hala geçerliliğini korumuş olan fazlaca etkili bir yöntemdir.

Eğer abonelik sistemi nasıl kurulur, wordpress’e nasıl entegre edil bilmiyorsanız, wordpress e-mail aboneliği başlıklı makalemdan detaylı malumat alabilirsiniz.

Sitenizde bir abonelik formu oluşturun ve ziyaretçilerinizi sitenize abone olmaya teşvik edin. 1-metot 1: bunu yapabileceğiniz en basit yöntemlerden biriside mailchimp for wp eklentisidir.

#doğal, bu eklentiyi kullanmak için öncelikli olarak abonelik listenizi mailchimp üzerinden oluşturmanız gerekmektedir ki bende abonelik listem için mailchimp kullanıyorum.

Eklentinin sunmuş olduğu en güzel özelliklerden bir tanesi de, sitenizde bulunan yorum bölümünın hemen dibine;

 beni bununla beraber wpmavi.Com abonesi yap.

Diye bir seçenek koyması ve bu seçeneği ziyaretçinin karşısına otomatik işaretlenmiş olarak getirmesi. Emin olun bana bu yöntemle abone rakamnızı inanılmaz derecede arttıracaksınızdır.

2-metot 2: abone sayınızı arttırmaya yönelik uygulayabileceğiniz diğer bir seçenek ise bir açılır pencere, doğrusu popup eklentisi kullanmaktır.

#benim de blogumda kullandığım wp subscribe pro eklentisini ki kullandığım günden beri mail yolu ile bloguma abone olan insanoğluın saysıcaklıknı %400 arttırdı, size de mutlaka öneririm.

çünkü eklenti çoğu eklentinin yapabileceği işi tek başına yapabiliyor. Abonelik formunuzu yazı / sayfa sonuna yahut başına ekleyebilirken, aynı zamanda kısa kod kullanımı ile herhangi bir yere ekleyebiliyorsunuz.

#farklı renk seçenekleri, popup ekrana geliş efektleri, mailchimp, aweber benzer biçimde efsunk mail hostları ile entegreli, açılır pencereyi ziyaretçiye siteye girer girmez sunma yahut muayyen bir saniye sonrasında sunma yahut sayfanın sonuna geldiğinde sunma yahut çıkma eğiliminde sunma şeklinde özellikleri mevcut.

Ve ek olarak eklenti öylesine hafif kodlanmış ki site açılış hızına etkisi neredeyse yok denecek seviyelerde.

Wpmavi abonelik formuwpmavi abonelik formu popup

Mailchimp verilerine nazaran, abonelerinize e-mail yöntemiyle gönderdiğiniz bir içeriğin hayattaki tıklanma ortalaması %17.5ki benim sitemin ortalama oranı %26

2000 aboneniz bulunduğunu ve e-mail kanalıyla gönderdiğiniz içeriğe abonelerinizin %20 sinin tıkladığını ve sitenize geldiğini düşünün. Hiçte yabana atılacak bir trafik değil…

Eğer internet sitesi ziyaretçi sayısı arttırmak istiyorsanız, tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle e-mail aboneliğini göz ardı etmemenizdir.

4- anahtar kelime yelpazenizi geniş tutun
Bir yazı yazarken sadece tek bir anahtar kelimeye odaklanmayın. Ne demek istediğimi canlı bir örnekle açıklamam daha açıklayıcı olacaktır.

örneğin bu yazımı yazarken gayeladığım, google üzerinden organik olarak siz kullanıcılarıma ulaşmak ve hit arttırma mevzusunda bildiklerimi size aktarmak. Mevzu hit arttırmak olunca, odaklandığım anahtar kelimede dolaysıcaklıkyla hit arttırmaoluyor.

#peki ziyaretçilerin çoğu hit arttırma konusunda bir yazı okumak istediklerinde aratmayı ancak hit arttırma kelimesi üzerinden mi gerçekleştiryor ?

#hayır doğal ki… önemli olan hit arttırma kelimesine benzer aratılan anahtar kelimelere de makalemda yer vermek.

Aşağıda paylaştığım listedeki anahtar kelimelerin her birisi yazım içerisinde sıralama dahil en az iki defa geçer.

Internet sitesi ziyaretçi sayısı arttırma
Site ziyaretçi sayısını arttırma
Ziyaretçi sayısı arttırma
Trafik arttırma
Site trafiği arttırma
Site hit arttırma
Hit arttırma yöntemleri
Hit arttırma yolları
Site hit artırma
Site hitini arttır
Tekil hit arttırma
Organik hit arttırma
Internet site hit arttırma
Site hit arttırma
Web sitesi hit arttırma
Hit arttırma anahtar kelimesine alternatif olarak yukarıdaki kelimeleride imlaın içerisinde geçirerek, yani yelpazemi genişleterek, yazıma google üzerinden gelebilecek potansiyel trafiği arttırmış oluyorum.

Alternatif anahtar kelimeleri kullanmanın öneminden daha ziyade, bu anahtar kelimelerin kullanılış biçimi daha önemlidir.

Imlaı inceleyerek yukarıda paylaşmış olduğum anahtar kelimlerin nasıl kullanıldığına lütfen dikkat edin.

Ben listede verdiğim her bir anahtar kelimeyi kullanırken yazı akışımı bozmadan, yerine ve cümle yapısına müsait olarak kullandım.

Demek istediğim anahtar kelimeleri sırf yazı içerisinde geçirmiş olmak için, koymuş olmak için, koymayın! Kullandığınız anahtar kelimeler ziyaretçinizi rahatsız etmemeli ve konu akışıyla bir tüm olmalıdır.

Eee peki ben kendi yazacağım konuda alternatif anahtar kelimelerini iyi mi bulacağım diye soruyorsanız, anahtar kelime analizi nasıl yapılır başlıklı makalema ne olursa olsun bir göz atın derim.

5- makalelerinıza backlink sağlayın
Site hit arttırma yöntemlerinden bir öteki ve önemli bir ismimı da sitenize backlink sağlaktan geçer. ( hatta en önemli adımı diyebiliriz. )

#backlink nedir ?: bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu referansa backlink denir. Hit arttırma için sitenize başka sitelerden bağlantı almalsıcaklıknız.

#peki backlink iyi mi alınır ? Işte asıl can alıcı nokta budur. Backink almak gerçek anlamda bir uzmanlık gerektirir sadece şanslsıcaklıknız ki bu mevzuda da bir yazım mevcut :) en etken 12 backlink alma yöntemleri başlıklı yazımı mutlaka fakat kesinlikle okuyunuz derim.

çünkü hemen altta anlattığım metot, imla da var olan yöntemlerden sadece bir tanesi.

Bu işlemi yapabileceğiniz yüzlerce site ve platform var ama, backlink almaktan daha önemli birşey var ise, oda backlink’i hangi siteden aldığınızdır.

Herhangi bir yazınıza backlink aldığınız site yahut platform yine yazınızla alakalı veya benzer bir mevzuyla alakalı olmalıdır.

Siteniz web kurmacamıyla ilgili bir blog ise, yemek tariflerinin yayınlandığı bir blogdan backlink almak sitenize yarar sağlamaktan ziyade zarar verecektir.

çünkü yemek tarifleri sitesinden verdiğiniz backlink aracılığı ile sitenize gelen ziyaretçi için içeriğinizin entresan olması çok düşük bir ihtimaldir.

Böyle bir durumda ziyaretçi sitenizi derhal terk edecektir ki bu da sitenizin ortalama ziyaret süresini ve dolaylı olarakta google sıralamanızı düşürecektir.

Doğal, backlink alırken en doğru ve en etken şekilde bu backlink’i almış olmak çok önemli. Ben bunu 2 kritere bağlıyorum. Ilki doğru yer, ikincisi ise doğru zaman.

Backlink alma şekilleri - forumlardan backlink almak

#doğru zaman ve doğru yer kavramları ile neyi kast ettiğimi uygulamalı bir örnekle açayım isterseniz;

Biliyorsunuz wpmavi.Com’da ben içeriklerimi wordpress ve internet kurmacamı üzerine makaleyorum ve bu kategorilerde sektörün öncü forumlarından bir tanesi olan wmaraci’‘nda üyeliğim mevcut.

#doğru yer: wmaracı’nda bir kullanıcı wordpress başlığı altında, “wordpress sitemde yavaşlama oluyor,” diye bir başlık açıp yardım istediğinde

Mevzuya cevabımı “wordpress site hızlandırma başlıklı imlaı incelemenizi tavsiye ederim, bu zamana kadar yazılmış en kapsamlı site hızlandırma yazsıcaklıkdır”

şeklinde vererek doğru yer terimini yerine getirmiş oluyorum. çünkü konuyla tam olarak alakalı bir şekilde bloguma backlink sağlamış oluyorum.

#doğru zaman: ise, kullanıcının açtığı wordpress sitemde yavaşlama oluyor başlıklı makaleya verdiğim cevabı ilk veren şahıs olmam.

Sebenine gelince, wmaracı’nda yer edinen bu antet yarın google tarafından indexlendiğin de ve google üzerinden bir ziyaretçi wordpress sitemde yavaşlama diye aratma yapıp, wmaracı linkine tıkladığında,

önce konuya verilen ilk cevaba bakacak ve eğer o cevap içinde sitemin linki var ise o bağlantıya tıklayacaktır. şu demek oluyor ki ziyaretçiyi otomatik olarak 2. Ve 3. Cevaptan önce ben kapmış olacağım ki bir de içeriğim fazlaca sağlam ve nitelikliyse, 2. Ve 3. Sırada verilmiş cevapların mutlaka hiç bir şansı yok.

6- aynı sektördeki bloglarda misafir yazarlık yapın
Kendi sitem için yazmak varken neden birde başkasının sitesinde içerik girmeye, hemde kaliteli içerik girmeye vakit ayırayım ki diye düşünüyorsanız, bu düşünceyi hemen kafanızdan atmalısınız…

Sektörünüzle alakalı köklü bir blogta misafir yazar olarak bir içerik yazarsanız;

1-her şeyden önce kendi sitenize kaliteli bir backlink kazanırsınız.  Ihmal etmeyin, almış olduğunız backlinklerin kalitesi google sıralamanıza çok önemli derecede etki edecektir.

2-insanlara kendinizi ve sitenizi tanıtma fırsatı bulursunuz. Bu tanıtım aracılığıyla sitenize yeni okuyucular, yeni takipçiler kazandırırsınız.

3-ve en önemlisi, mutlaka ve mutlaka site trafiğiniz artar. Günde 30-40k ziyaretçi rakamsı olan bir blogta misafir yazar olarak makalenızın yayımlanması demek, muazzam bir trafiğin hem de sizin sitenizede yönlenmesi demek.

7- sitenizde konuk yazarların makalelerinı yayımlayın
Aynı şekilde, sitenize misafir yazarlar davet edin ve içeriklerini yayımlayın. Misafir yazarların yazılarını yayımlamak kısa vade de trafiğinizi başka sitelere kaptırmak olarak görünsede, uzun solukta içerik rakamnızı, yani iş hacminizi genişletmiş olacaksınızdır.

Bunu da seri üretime geçip sürümden kazanmakla aynı şey olarak görebilirsiniz. Ve doğal ki misafir yazarların makalelerinı sitenizde yayımlarken dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var  – yazıların kalitesi, spam bağlantılar içermeyişi ve tabii ki içeriklerin kopya içerik olamayışı gibi.

8-dikkat çekici başlıklar girin
Hit arttırma şekillerinden bir öteki ise, dikkat çekici içerik başlıklarıdır. Içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, eğer içerik başlığınız sönük, dikkat çekici bir antet değilse bu, sitenize gelebilecek potansiyel ziyaretçileri kaybedeceğiniz anlama gelir.

Antet yazmak gerçekten bir sanat işidir. Yazılarınızı yayımlamadan önce koyacağınız başlığı en az 3 kere düşünün derim.

9- site içi bağlantı verme alışkanlığı edinin
Yazılarınız içinde link verme alışkanlığı edinmek sitenizin seo’sunada efsunk katkı sağlar. Bunu bir ağ olarak düşünün. Birbiriyle alakalı makalelerinızı sürekli linklemek hem kullananlarınız için hemde google botları için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Sitenizin seo mevzusunda iyi olması demek google sıralamalarınızın artması ve dolayısı ile otomatik olarak hit arttırmak anlamına gelecektir.

10- sitenizin yeterince hızlı olduğuna inanın
Emin olun bana site hızı herşeyden önce gelir. Sitenizin hızı, şu demek oluyor ki temeli yeteri kadar sağlam değilse üzerine bir şeyler inşaa etmenin hiçbir anlamı yok malesef.

200’ün üzerinde google liste kriteri arasında site hızı ilk 3’te yer alır. O denli önemlidir ki google sıralamanıza direkt olarak etki edecektir. Seo için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesidir.

1-hızlı bir siteye haiz olmak ismina yapamanız ihtiyaç duyulan 3 şey vardır. Ilk olarak ne olursa olsun verilerle araştırma

2-ikincisi ise ne olursa olsun hızlı ve seo uyumlu bir wordpress münasebetı kullanmaktır. Peki en hızlı wordpress temaları hangisi ? Işte cevabı:  seo uyumlu, en iyi ve en hızlı wordpress temaları

3-üçüncüsü ise sitenizin hızını arttırmak adına optimizasyonlar yapmaktan geçer. Bunu da wordpress site hızlandırma başlıklı yazımı takip edip, lüzumlu düzenlemeleri yaparak site hızınızı arttırabilirsiniz.

4-bir de eğer sitenizde fazla rakamda fotoğraf varsa, site hızlandırma adına  cdn kullanmanızı tavsite ederim. Cdn kullanımı antet makalemdan da cdn nedir, iyi mi kurulur gibi konularda gerekli olan bütün bilgiyi edinebilirsiniz.

Sitenizin hızlı olması demek google sıralamalarınızın artması ve ötürüsı ile otomatik olarak hit arttırmak anlamına gelecektir.

Ismim 3 –  trafik arttırmak için uygulamanızı önerdigim diger 66 adım
Içerik herşeydir – content is king
1- dikkat çekici, göz alıcı başlıklar makalen.
2- kusursuz, malumat dolu, ziyaretçiyi doygunluk eden, yararlı, eğlendirici, esin verici, özgün içerikler makalen.
3- uzun içerikler yazın –  öyle içerikler yazın ki, öyle destansı olsun ki, başkası daha iyisini üretemesin. Aslına bakarsan böylesine özen gösterdiğiniz bir içerik hem uzun hemde dolu dolu olacaktır.
4- daha sık içerik üretin – ücretiminiz ne kadar fazla olursa, geri dönüşümde o kadar fazla olur.
5- içeriklerinizi sabit vakit aralıklarıyla yayımlayın ki ziyaretçileriniz yeni içeriğinizin ne zaman yayımlanacağını bilsin.
6- içeriklerinizi sıralama şeklinde oluşturun – sıralama şeklinde yayımlanmış içerikler, normal içeriklere gore her zaman daha fazla hit alır. “web site trafiği arttırmak için 100 ipucu” gibi.
7- twitter ve google ‘da trend olan içerikler hakkında yazın.
8- blogunuzda ne hakkındaki makaleyorsanız, forumlarda sizi ilgilendiren başlıklar altında en çok hangi konular hakkındaki mevzuşulup, yazıldığını araştırın ve o konular üzerine makalen.
9- okuyucularınıza ne hakkında sekreterız gerektiğini sorun.
10- özellikle münakaşa yaratacak mevzular üzerine makalen. Bu etkileşimi arttırken, sitenizde geçirilen yaklaşık süreyi ve web site trağinizi arttıracaktır.
11- blog analizlerinizi iyi takip edin. En fazla hit alan, en popüler makalelerinıza benzer yazılar üretin.
12- blog konunuzla alakalı olan, sektörün öncü blog sahipleriyle ropörtaj yapın.
13- sektörünüzle alakalı “en iyi bloglar” başlıklı bir yazı makalen ve bu makalenin içine kendi blogunuzuda ilave edin. Böylece blogunuza bir değer ve kurumsallık kazanmıştırrmış olmuş olursunuz.

Multimedyayı aktif olarak kullanın
14- makalenıza dikkat çekecek fotoğraflar ve grafikler kullanın.
15- makalenızda kullandığınız resimlere pin it butonları ekleyerek, ziyaretçilerinizi resimlerinizi paylaşmaya teşvik edin.
16- yazılarınızı ancak yazılı içeriklerden değil, aynı zamanda ilgi çekici infografikler halinde de oluşturun.
17- youtube ve vimeo‘ya videolar yükleyip, videoda ve açıklama bölümünda blogunuza bağlantı verin.
18- var olan ve viral trafik almış içeriklerinizi sunum şeklinde de hazırlayıp, slideshare‘da paylaşın.

Toplumsal olun
19- blogunuz için bir facebook sayfası oluşturun ve bu sayfayı okuyucularınızla kontakt oluşturmak için kullanıp, blogunuzda yeni içerik yayımladığınızda aynı zamanda feysbuk sayfanızda da paylaşın.
20- yayımladığınız bütün içerikleri bununla beraber twitter üzerinde de paylaşın.
21- yaımladığınız bütün içerikler hem de google+ sayfanızdan da link verin.
22- içeriklerinizi sosyal medyada zamanlayıcı kurup otomatik paylaşabileceğiniz buffer benzer biçimde bir araç kullanın.
23- eski içeriklerinizi belirli vakit aralıklarıyla yeniden toplumsal medya üzerinden paylaşın.
24- instagram hesabı açıp, blogunuzda yeni yazı yayımladığınızda takipçilerinizi haberdar edin.
25- sektörünüzde bulunan diğer bloglara yorum yapın.
26- sektörünüzde bulunan öteki bloglara cömertce backlink sağlayın ki onlarda sizlere sağlasın.
27- sektörünüzde bulunan öteki blogların harbiden yararlı bulduğunuz makalelerinı kullanıcılarınızla sosyal medya üzerinden paylaşın.
28- sektörünüzde bulunan öteki blogcularla e-mail yada sosyal medya üzerinden etkileşime geçip, ilişkiler kurun.
29- twitter’da sizi takip eden tüm takipçilerinizi sizde takip edip, sizin için  önemli olduklarını onlara yansıtın.
30- tüm içeriklerinizde ne olursa olsun toplumsal paylaşım butonları barındırın.
31- öteki bloglarla yan panelizinde yada footer alanında backlink değiş tokuşu yapın.
32- makalelerinızı sorularla bitirip, tartışılır biçimde bırakmaya çalışın. Böylece etkileşimi fazlalaştırabilirsiniz.
33- bütün içeriklerinizi stumbleupon üzerinden de paylaşın.
34- blogunuza yorum meydana getiren ve sizinle direkt yazışma kuran ziyaretçilerinize mutlaka yanıt yazın bunun faydasını geri dönüşüm olarak kesinlikle göreceksinizdir.
35- feysbuk blog gruplarına katılıp bilginizi ve makalelerinızı paylaşın.
36- linkedin profili oluşturup, makalelerinızı linkedin üzerinde de paylaşın.
37- yazarkafe‘ye üye olup, en iyi makalelerinızı paylaşın.
38- sektörünüzdeki diğer blog yazarlarıyla iş birliğinde olup beraber içerik üretip, paylaşımda bulunun.

Misafir yazarlarlık ve link inşa etme
39- sektörün önde gelen bloglarında konuk yazarlık yapın.
40- üyeliğiniz olan her sitenin profil kısmınde mutlaka site linkinizi bulundurun.
41- blogger gibi blog yapılanmaları üzerinden paravan bloglar oluşturup, bu bloglar üzeriden asıl sitenize backlink elde eden içerikler paylaşın.
42- blogunuza misafir yazarlık alın.
43- maillerinizde her zaman blogunuzun linkine imzanız olarak yer verin.
44- forumlarda konunuzla alakalı sorulan soruları, sorularına yanıt olan yazılarınıza bağlantı vererek cevaplayın.

Seo
45- herşeyden önce wordpress seo nasıl yapılır başlıklı yazımı ne olursa olsun okuyun.
46- site içi linkleme yapın – yeni makalelerinızda, yazıınızla alakalı olan eski içeriklerinize link verin.
47- içerikleriniz altında benzer yazılarınızı sergileyin.
48- seo uyumlu makale makalen ve içeriklerinizi site içi seo kriterleri doğrultusunda hazırlayın.
48- aratılma hacmi geniş olan mevzuları araştırıp, makalelerinızı o mevzular üzerine yazın.
49- blogunuzun arama motorları optimizasyonu için all in one seo pack veya seo by yoast eklentisi yükleyin.
50- yazdığınız bir yazıda kullandığınız anahtar kelimeyi mutlaka resim alt tagında ve resim dosyasının adında geçirin. Ek olarak makalelerinıza seo ahenkli fotoğraf ekleyin.
51- anahtar kelimenizi yazı başlığında ve yazı içerisinde ki h1 ve h2 taglarında kesinlikle kullanın.
52- mevzusunda gerçekten uzman sitelerden referans backlinki sağlayın – bu sizin yazınızı güçlendirecektir.

Offline fikirler
53- blog adresinize kartvizitinizde mutlaka yer verin.
54- blog konferanslarına katılın ve kartvizitlerinizi insanlara dağatın.
55- konfesranslarda konuşma yapın
56- ailenize ve çevrenizdeki insalara blogunuzdan bahsedin.

Bonus fikirler
57- blog uçurumışmalarına kesinlikle katılın – herhangi bir derece aldığınız taktirde, blogunuzun ücretsiz bir şekilde reklamını yapmış olmuş olursunuz.
58- bir wordpress i·lişkiı yazıp, footer bölümünda blogunuza bağlantı verebilirsiniz.
59- blogunuz için göze hitap eden, en hızlı ve en iyi wordpress münasebetı kullanın.
60- rss feed linkinizi mutlaka sitenizin bir noktasında paylaşın.
61- en fazlaca okunan ve trafik almış içeriklerinize yan panelinizde link verin.
62- eski makalelerinızı muayyen zaman aralıklarında kesinlikle güncelleyip geliştirin – ( google bunu çok sever )
63- blogunuzu ne olursa olsun mobil ahenkli hale getirin.
64- blogunuzda arama fonsiyonunu ne olursa olsun aktif hale getirin – ( arama motoru kutucuğu )
65- blogunuzun iphone ve android için uygulamasını oluşturun.
66- ziyaretçilerinize karşı her vakit pozitif yönde ve nazik olup, sorularını, eleştirilerini ve taktirlerini kesinlikle cevaplayın.