17 Temmuz 2018 Salı

Hesap İşletim Ücreti Nasıl İptal Edilir?

Hesap İşletim Ücreti Nasıl İptal Edilir?

Hesap işletim ücreti , bankanın müşterilerinden habersiz tahsil ettiği; hesaba dair yıllık ya da altı ayda bir periyotlarınca kesilen ücretlerdir. Bazı zamanlar ruhunuz duymaz, bazen hesabınıza gelen para bir anda çekilir ve parayı bir daha ortalarda göremezsiniz. Bunun tek sebebi, hesap işletim ücretidir. Genelde, büyük meblağlar alınmasa da; bu uğurda müşterilerin rahatsızlık yaşadığı bir gerçek zira yapılan araştırmalarda her müşteriden alınan bu bakiyenin toplu kazanca vurduğumuzda; kazandığı miktar epey yüksek denilebilir. Bu miktara bağlı olarak, koşullamalardan rahatsız olan her banka kullanıcısı, hakkını kullanıp hesap işletim ücretinin iadesini ve elbette bu ücretin iptalini isteyebilir. Evet, bu uzun süredir bir tüketici hakkı olarak biliniyor ancak çoğu insan bundan haberdar değil bile. Hesap işletim ücretleri, kolay bir şekilde yalnızca birkaç işlem yaparak iptal edilebilen bir şeydir. Bundan hoşnut olmayan bankacılar, durumu yokuşa sürseler de; nihayetinde, tıpkı kart aidatı gibi bu işletim ücretini de eninde sonunda geri alabilmektesiniz. Bimer, tüketici hakları komisyonu, müşteri hizmetleri, banka şubesine gitmek gibi çeşitli yollardan hesap işletim ücretinin iadesi kolay bir şekilde sağlanabilir. Bugün, sizlerle bu yöntemlerle, bu işletim ücretini nasıl iptal edebileceğinizi açıklayacağız.

Bankaya Dilekçe Yazarak Hesap İşletim Ücreti İptali

Çalıştığınız bankanın herhangi bir şubesine girip onlara dilekçe vererek; hesap işletim ücretinizi, imzanızla birlikte kolayca ortadan kaldırmanız ve elbette iadesini istemeniz mümkün. Kolay bir şekilde, ufak bir dilekçe ile yapılabilecek bu iş için örnek dilekçe aşağıdadır.
“… Bankası Genel Müdürlüğü’ne;
Bankanızın … numaralı hesap kartına sahibim ve … şube kodlu hesabın sahibiyim. Bankanız tarafından alınan, koşulsuz şartsız hesap işletim bedelinin iadesini talep ediyorum. ../../…. tarihinde bu hesap işletim ücreti, tarafımdan alınmış ve hesabımdan bakiye eksiltişi yapılmıştır.
4822 numaralı kanun ve 4077 sayılı tüketici haklarının ihlali konulu yasaya binaen, hesap işletim ücretinin geri iadesini arz ederim.”
yukarıdaki tarzda bir dilekçe örneği ile; hesap işletim ücretinizi kolayca geri alabilmeniz ve akabinde hesap işletim ücreti furyasını iptal edebilmeniz mümkün. Dilekçe, en geç bir hafta içerisinde yürürlüğe girecek ve kolay bir şekilde siz paranıza kavuşabileceksiniz.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Hesap İşletim Ücreti İptali

Yüksek ihtimalle, müşteri hizmetlerinden de bu işi zora koşarak halledebilirsiniz. Tıpkı, dilekçe vermek gibi söke söke alabileceğiniz bu ücreti müşteri hizmetleri ile konuşmanız sonunda; yokuşa sürülen bir yol gibi düşünebilirsiniz ancak çabanız er ya da geç meyvesini verecektir. Bu sebepten, konuşmaktan ve yasalardan bahsetmekten asla vazgeçmeyerek; işinizi asla şansa bırakmayın. Bir süre sonra haklarınız dahilinde, müşteri hizmetleri hesap işletim ücretinin iadesi için işlemlere başlayacak, aynı zamanda bu ücreti iptal için çalışmalar yapacaktır.

Bimer’e Şikayet ile Hesap İşletim Ücreti İptali

Dilekçe ve Müşteri Hizmetleri yolu, çetrefilli ve olumsuz da sonuç çıkabilecek iki yoldur. Ancak, en kesin çözümü, eğer bunlar olmazsa Bimer üzerinden sağlayabilmeniz mümkün. Tüketici haklarına son derece önem veren bir devlet kuruluşu olan Bimer’e vereceğiniz ya da internet üzerinden iletebileceğiniz dilekçe sayesinde, kolay bir şekilde hesap işletim ücretinizin iptalini sağlayabilirsiniz. Herhangi bir şeyler uğraşmaya gerek kalmaksızın, tarafınıza oldukça kolay şekilde dönüş yapılabilir ve kısa sürede; hesap işletim ücreti iadenizi alabilirsiniz. Bimer, bu konularda oldukça hassas olmakla beraber, kısa sürede tarafınıza dönüş yapması ile de meşhur bir kurumdur.
Hesap işletim ücretini iade edebilmek için, bir diğer yol olan tüketici hakları komisyonunu da; yukarıdaki yöntemler işlemez ise denemeniz mümkün.