10 Temmuz 2018 Salı

Güneş Yanığı Nasıl Geçer

Güneş yanığı en kolay nasıl geçer? Deniz yanığını tamamen geçirmek için...Güneş yanığı en kolay nasıl geçer? Deniz yanığını tamamen dercetmek için...
Ramazan ayının çıkmasıyla birlikte deniz sezonunu açan binlerce şahıs hafta sonu sahillere akın etti. Hava sıcaklığının çok yüksek olması nedeniyle güneşte yananlar "güneş yanığına ne iyi gelir" sorusunu sormaya başladı.
Güneş yanığı en basit iyi mi geçer? Deniz yanığını tamamen geçirmek için...
Giriş 10.07.2018 11:38 güncelleme 10.07.2018 11:38
Yaz aylarında sahillere akın eden binlerce kişi denizin ve güneşin keyfini çıkardı. Sıcakların yüksek olması sebebiyle güneşte yanığı geçirenler evde tedavi yollarını ayırmaya başladı. Peki güneş yanığı iyi mi geçer? Yoğurt güneş yanığına iyi gelir mi? Denizde yanmaya ne iyi gelir? Işte evde güneş yanığını hafifletme yolları

Güneş şu demek oluyor kiğina ne iyi gelir?

Salatalık: salatalığı kabukları ile birlikte rendeledikten sonrasında suyunu sıkarak güneş yanığı olan bölgeye sürüldüğünde, cilt tazelenecektir ve yanmadan dolayı oluşan yanma ve ağrılara kesin çözüm olacaktır.

Zeytinyağı: yanıkların tedavisinde zeytinyağının oldukça iyi neticelar verdiğini herkes bilmekteyiz. Bu nedenle güneş yanıklarında da zeytinyağı başlı başına bir mucizedir. Yanıklardan kaynaklanan yanma ve ağrıya iyi gelmesinin yanı sıra ciltte yanmadan dolayı olup biten gerginlikleri ortadan kaldırarak cilt de yumuşaklık ve canlılık hissi verecektir.

Yoğurt : bilinen en klasik yöntemlerden birisidir. Fakat gerçekten yanık bölgelere dolapta tutulan buz şeklinde yoğurdu sürüp bekleyin. Bunu günde 3 – 4 kez yapmalsıcaklıknız ne olursa olsun acıyı ve ağrıyı azaltıyor.

Aloe vera: güneşten meydana gelen yanıklar için oldukca mükemmel bir tesiri olduğu kanıtlanan aloe vera, bitkisi güneş yanıklarında da oldukca iyi bir iyileştirici ve oldukca iyi bir nemlendirici olarak aloe vera suyundan yada jelinden yanık bölgeye sürülerek ağrı ve acı hissini ortadan kaldırarak cildi nemlendirerek rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Lavanta yağı: güneşten meydana gelen yanıkların tedavisinde oldukça iyi sonuçlar elde edilen ve yarar görülen lavanta yağı, güneşten meydana gelen yanıklarda hem acı ve ağrı giderici istikametü hem de cildi nemlendirerek rahatlık vermesi amacı ile güneş yanığı olan bölgeye sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Elma sirkesi: güneşten kaynaklanan yanıkların üzerine elma sirkesi sürülmesi ağrı ve acıyı dindirerek yanan bölgeyi nemlendirerek rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Siyah çay: güneşten meydana gelen acı ve ağrıya sebep olan yanıklarda siyah çayın da oldukça fazla etkisi olduğu tanınmaktadır. Yanık bölgeye minik poşetler şeklinde yerleştirilerek uygulanmasının yanı sıra aleni olarak konulmuş olan siyah çay acı ve yanma hissini ortadan kaldırarak sizde oldukca rahatlatıcı bir tesir sağlayacaktır.

Güneş yanıklarında faydalı olan ürünleri yukarıda sıraladık bu ürünlerin yanı sıra cildin nemini korumak için bol oranda su tüketilmesinde de fayda vardır. Tüketilen su cildi nemlendirerek yanmanın verdiği acı hissini yok etmenin yanı sıra vücuttaki hücrelerin de susuz kalmasına mani olacaktır.

Güneş doğrusuği sonrasi kaşinti nasil giderilir?

Güneş yanığının iyileşme evresinde cilt kendini atarken kaşıntı gelişmeye adım atar. Ilk zamanlarki ağrının yerini kaşıntı alır. Kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan, antihistaminik denilen kaşıntı kesici ilaç kullanılabilir.

Kaşıntıyı engellemek önemlidir, çünkü kaşınan yere tırnaklardan, ellerden mikrop taşınabilir ve cilde enfeksiyon yükü bindirilmiş olur.

Kortizonlu bir kremi nemlendirici bir kremle karıştırarak günde bir veya iki kere sürmekle kaşıntı baskılanabilir. Bu sayede cilt, enfeksiyona karşı korunmuş olunur. Arkasından ancak nemlemdiriciyle yola devam edilir.

Kaşıntıya karşı bir başka unsur de suyu artırmaktır. Deri kurudukça kaşıntı tetikleniyor olabilir. Içilen su miktarını artırmak gerekir. Ayrıca üstten sürülen nemlendiriciye örutubet vermekte de fayda vardır.


Güneşin kendini yavaş yavaş gösterdiği şu günlerde, güneş yanıkları konusunda bilinç kurmak adına böyle bir mevzuya değinmek isterim. Tabi ki güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yolları mevcut, fakat iş işten geçti her yerim yanık içerisinde diyorsanız yazıyı okumanızda yarar var.

Güneş yanıkları çok fazla güneş ışığına maruz kalındığında meydana gelir ve biroldukça bireyin tatilini iğrenç edecek seviyede sıkıntı oluşturur. Vücudumuzda güneşin zararlı etkilerinden korunmak için “melanin” isminde olan organik bir koruyucu madde bulunmaktadır. Bu madde güneşin etkilerini absorbe ederek cildinizi bir miktar korur. Bu madde koyu tenli kişilerde daha çok bulunmuş olduğu için güneşten daha azca etkilenirler. Açık tenli kişilerin güneş ışınlarına karşı daha duyarlı olduğu ve daha çok kendilerini korumaları gerektiği unutulmamalıdır.

Güneş yanıkları çoğu zaman güsevinç maruz kalındıktan 1-6 saat sonrasında kendini gösterir.

Güneş yanığı emareleri; hafif kızarıklık, deriye dokununca ortaya çıkan acı hissi ve derinin su toplamasıdır.


 
Güneş yanıkları özellikle aleni tende olanlarda ve kırılgan bir cilde haiz olanlarda daha korkutucu boyutlarda görülebilir. Güneşten daha fazla etkilendikleri benzer biçimde güneş yanıklarının geçmesi de uzun süreler alabilir.

Vücudunuzda güneş yanığı oluşmasını istemiyorsanız güneşlenirken, yüksek derecede korumaya sahip güneş kremleri kullanılmalı ve uzun süreli güneşlenmeden kaçınılmalıdır.

Güneş yanıkları için pratik çözümler
Ilık su ile duş almak güneş yanıklarına iyi gelir.
Karbonat ve lavanta esansiyel yağları, ısıyı düşürücü etkiye haizdir ve iltihabı yatıştır.
Aloevera jelini ince bir tabaka halinde yanık bölgelerini sürebilirsiniz.
Güneş yanıklarının su toplaması halinde enfeksiyon kapmasını önlemek için ekinezya çayı kullanabilirsiniz.
Soğuk siyah çay, güneş yanığı oluşan yerlere sürülebilir.
Dilimlenmiş soğuk salatalık güneş yanığı oluşan bölgelere gezdirilirse iyi gelecektir.
Bir poşete buz doldurup yanık oluşan bölgelerde gezdirebilirsiniz.
Dr. Ender saraç’ın güneş yanıklarına karşı fazlaca etken krem tarifi

1 adet bepanthene krem
1 parça saf zeytinyağı
1-1,5 tatlı kaşığı saf aloavera
Bütün malzemeleri karıştırıp bir krem yapın. Yanık bölgelerinde acı hissettiğinizde, sabun kullanmadan ılık bir duş alın ve kremi yanan kısımlara sürün. Bu krem ağrınızı alıp, kızarıklığı geçirecektir. Ek olarak, güneş koruma kremi kullanmadan yandıysanız, oluşabilecek lekeleri de önler.

Suna dumankaya’nın güneş yanığı için bitkisel tedavisi

1 tane yumurtanın akı
1 yemek kaşığı toz şeker
Bir kase arasında yumurta akı köpürtülerek iyice çırpılır ve içerisine şeker de ilave edildikten sonra yanık üzerine sürülür. üzeri kapatılmadan beklenir. Yanıklar iyileşene kadar hergün tekrarlanır.

1 adet elma
Elma rendelenerek suyu çıkarılır. Yanık yere buz ile kompres yapıldıktan sonrasında elma suyu sürülür.

Güneş yanıklarına hangi kremler sürülür?
Eğer güneşte bir fazlaca yandıysanız ve deriniz su toplayıp, kabarcık yaptıysa bol sıvı tüketerek kesinlikle bir sağlık kuruluafaki yardım alınız. Bununla beraber aşağıdaki kremler yanıklar için kullanılabilir.

Silverdin krem, bakterilerin ve mantarların cilt üzerinde efsunmelerini ve çoğalmalarını engellemiş olan bir devatır. Yara ve yanıklarda iltihaplanmaya (enfeksiyona) sebep olan bakterileri yok edici tesiri vardır. Güneş yanıklarında enfeksiyonu önleyici ve ağrıyı hafifletici tesiri vardır.

Bepanthen plus krem, ciltteki enfeksiyonları ve mikropları öldürücü, gelişimlerini önleyici ve cilt yapısını onarıcı bir ilaçtır. Güneşten zarar görmüş yerlere uygulandığında cildi yenileyici etkisiyle acılarınızın daha çabuk geçmesini sağlar.

Stilex jel, güneş yanıkları ve hafif yanıklarda etkilenen bölgeyi iyileştirmek, ağrıyı ve kaşıntıyı gidermek için kullanılan lokal anestezik bir ilaçtır. Kısaca bölgede ki kaşınma hissini ve ağrılarınızı azaltır.

Güneş yanıklarının yaz tatilinizi mahvetmemesi dileğiyle…