14 Temmuz 2018 Cumartesi

Google: Hızlı Siteyi Daha Hızlı Yapmak SEO Avantajı Sağlamayacak!
   Ocak ayında google, sayfa hızı ve mobil konusunda bazı kuyruklu yıldızlı açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalardan en dikkat çekici olanı, temmuz ayından itibaren google’ın sayfa hızını sıralama faktörü olarak kabul edeceği yeni bir güncelleme yayınlanacak olmasıydı. Yeni güncelleme hemen hemen yayınlanmadı fakat güncelleme hakkındaki bazı yeni bilgiler var.

   John mueller geçtiğimiz hafta gösterilen hangout’u sırasında yeni güncellemenin ancak yavaş sitelerle sınırlı kalacağını tekrardan doğruladı. Fakat bunun ötesinde şeyler var. Isterseniz önce yeni güncelleme ile alakalı bu hangout’dan yola çıkarak güncellemeye ait olarak doğrulanan kısımlarına değinelim:Bu güncelleme yalnızca düşük hızlı internet sitelerini etkileyecek.
   Uygulanacak hız skalaları zamanla aşamalı olarak arttırılabilir. (doğrusu sunabileceğiniz en iyi hızı sunmayı hedeflemelisiniz)
Güncelleme hala tam anlamıyla yayınlanmadı fakat bu ay arasında yayınlanmış olacak.
şayet siteniz gerçekten aşırı süratliysa sitenizin hızını arttırmak ekstradan liste avantajı sunmayacak.
Bu maddelerin bir kısmı fazlaca anlaşılır. Artık düşük performans gösteren yavaş internet siteleri sıralamalarda daha aşağıda yer alacak. Teknolojilerin daha hızlı olana olanak vermesi halindeyse google kendi içinde kurduğu hız skalasını genişletecek.

   3. Madde ise şu an kilit konumda. “tatmin edici hızdı olan web siteleri güncellemeden etkilenmeyecek ve sitelerini hızlandırmaları halinde serp üzerinde extra avantaj elde edemeyecekler." uzun lafın kısası; siteniz yavaş ise bu güncellemeden negatif etkilenecekseniz. Siteniz aslına bakarsan hızlı açılıyorsa negatif etkilenmeyeceksiniz. Tekrar de bu noktadan sonra sitenizin hızını arttırmış olsanız bile ekstradan avantaja sahip olamayacaksınız. John mueller'in tweet'i de tamamıı doğruluyor:

   şayet hali hazırda internet siteniz zaten ışık hızıyla aşık atıyorsa bu skoru arttırmak bir ihtimal kullanıcı tarafında müspet neticelara yol açabilir. Fakat google’ın hız güncellemesinde ekstradan bir avantajı olmayacak. Sayfalarınızın hızını belli bir konuma çıkardıktan sonrasında google namına bir şey fark etmeyeceğinden “hız” kriterine pek kafa yormak gerekmeyecek.

   Google’ın yeni hız güncellemesinin bu ay arasında yayına almasını bekleniyor. Aslına bakarsanız hızlı olan internet sitelerini ışık hızına ulaştırmak için artık çabalamamıza ne denli gerek var işte orası tartışılır.