11 Temmuz 2018 Çarşamba

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nu kim kurdu?

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nu kim kurdu?

Faruk saraç kurmacam meslek yüksekokulu’nu kim kurdu?

Faruk saraç tasarım meslek yüksekokulu şeklinde ismini söylediğimiz zaman işi bilmeyen çoğu şahıs onu sıradan bir meslek yüksekokulu sanacaktır. Hani türkiye’nin pek çok ilinde ve üniversitelerin bir çok kampüsünde bulunan yüksekokullar benzer biçimde bazı bazı klasik bölümlerin eğitimini veren bilindik okullar. Halbuki ki faruk saraç tasarım meslek yüksekokulu’nun müesseseu, vizyonu ve misyonu türkiye’de görüp görebileceğiniz tüm klasik üniversitelerden farklıdır. öteki üniversitelerin kuruluş detayları ve hikayeleri için sitemizin eğitim bölümünı ziyaret edebilirsiniz.


Faruk saraç tasarım meslek yüksekokulu’nun kurucusu kim?

Ismindan da tahmin edileceği üzere faruk saraç tasarım meslek yükseokulu; sadece kurmacam, sanat, moda gibi alanlarda öğrenci yetiştirmek üzere özelleşmiş bir eğitim kurumudur. Uzun yıllara dayanan uzmanlığını vakıf eğitiminin kalitesiyle birleştiren yüksekokul, türkiye’de dünya standartlarıyla uçurumışabilecek tasarım, sanat, moda bilgisine sahip çağdaş bireyler yetiştirmeyi gayelamaktadır.


Faruk saraç tmyo; adını türkiye’nin en iyi adam modacılarından ve bir iş erkekı olan faruk saraç’tan almaktadır. Ama üniversitenin gerek kurulduğu yerde, gerek gösterimi itibariyle dayandığı kültür; çok daha eski tarihlere uzanmaktadır. Bursa’da kurulan okul; öğrenim binası olarak yeniden burada bulunan ve 1852 senesinde ipekli kumaş ve halı üretimi yapmak üzere “fabrikay-ı humayun” ismiyle kurulan eski fabrikanın binasında eğitim vererek eğitim yaşamına manalı ve geçmişe bir atıf olacak şekilde başlamıştır. üniversitenin gösterimi ve misyonu gereği bir de bölgedeki sanat ve dokumacılığın, ipek sanayisinin evveliyatına saygı göstererek yapılan bu teşebbüs; faruk saraç tmyo’nun vizyonunu açıklamaya yetmektedir. Okulun kurucu ve kuruluş yılı hakkındaki bilgileri verecek olursak: faruk saraç kurmacam meslek yüksekokulu; 2010-2011 eğitim-öğretim yılında, faruk saraç moda ve sanat vakfı tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla üniversitenin kuruluş yılı abdullah gül’ün cumhurbaşkanlığına muadil gelmektedir. Kuruluş kararı kendisi tarafından onanmıştır.


Faruk saraç tasarım meslek yüksekokulu’nun mütevelli heyeti şu isimlerden oluşmaktadır:


özer koca (başkan)

Alattin yazici

Ahmet yilmaz

Semih akşener

Kadir üçvet

Kenan öztekin

Mehmet gündüz

Faruk saraç tasarım meslek yüksekokulu’nun eğitim veren akademik birimleri ise şu şekildedir:


Aşçılık

Dış ticaret

Grafik kurmacam

Halkla ilişkiler ve tanıtım

Iç mekan kurmacamı

Mimari restorasyon

Moda kurmacamı

Moda yönetimi