11 Temmuz 2018 Çarşamba

En Değerli Alan Adı “Crypto.com” Satıldı

Kriptopara devriminin ayyuka çıkması alakalı domainlerin tutanın elinde kalmasına neden oldu. Altcoin’lerin dahil olmasıyla tarhana çorbası tesiri yapan sektör, milyonlarca doların çorbaya tuz niyetine serpilmesi durumuna dönüştü. Bunun son örneği de monaco tarafınca satın alınan “crypto.Com” alan adı oldu

Monaco, kriptopara sektörü takipçilerinin bilediği üzere bir başka altcoin ve bir alternatif ödeme sistemi. Monaco’nun diğer altcoin’lerden ayrımı, şirketin visa kart sayesinde evrensel para işlemleri gerçekleştirme olanakı sunması. Markasını öne çıkarmak ve bu janjanlı kartı daha çok cüzdana sokmak isteyen şirket, başarılı bir alan adıyla sektörde ilgi uyandırmak istedi. Haliyle sektör için en direkt alan isimlerindan biri olan cyrpto.Com’da karar kaldı.

Monaco’nun ceo’su kris marszalek crypto. Com’un satın alınmasına ilişik olarak: “harbiden güçlü bir kimlik satın alıyoruz. Alan adı bütün sektörü ilgilendiriyor ve omuzlayabileceğimizi planladığımüz dev bir yükü yanında getiriyor. Bu işi hafife almayacak ve şirket olarak başarılı olmaya çalışacağız, çok daha yüksek hedeflerimiz var.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Reddedilmeyecek bir teklif hikayesi: crypto.Com
Crypto.Com alan adı 1993 yılında matt blaze adında bir üniversite profesörü tarafınca satın alınmıştı. Alan adının uzun süreden beri sahibi olan profesör, crypto.Com’u “kriptografi” paylaşımları için kullanıyordu. Ara sıra farklı alım teklifleriyle uğraşmaktan sıkılan matt, son olarak alan ismiyla ilgilenen bir potansiyel alıcıyı 5 ocakta reddetmiş ve alan adının satılık olmadığını belirtmişti.

Matt blaze’e godfather filminden fırlayan sahneyle reddedilemeyecek bir teklif mi yapıldı bilinmez, ancak alan adı satmaya nasıl ikna edildiği henüz medyaya yansımış değil. Satış resmi olarak tamamlanmadı fakat alan adı için ödenen bedelin 5 milyon dolar ila 10 milyon dolar içinde olduğu spekülasyonları ortalıkta dolaşıyor. Eğer söylenen rakamlar doğruysa, 2 milyon dolara satın alınan eth.Com alan adından sonra crypto.Com sektörün en değerli alan adı olma unvanına erişebilir.