6 Temmuz 2018 Cuma

Dünyanın En İyi 2 Uçağı

Her insana selamlar. Bugün ki makalemizi teknoloji haberleri kategorimiz altına ekliyoruz.

Makale konumuz ise dünyanın en iyi uçakları ile ilgili olacak.

Uçakların çok hızlı olduğunu hemen hepimiz bilmektedir.

Teknolojinin günden güne gelişmesi, uçak sektörünü de oldukca önemli düzeyde etkilemiştir ve bambaşka bir boyuta taşımıştır.

Sadece öyle uçaklar var ki; hızının yanı sıra dayanıklılığı ve kabiliyetleri ile de ünlü. Bu yazımızda sizlere bu uçaklardan en iyi ikisini tanıtacağız.

Işte dünyanın en iyi 2 uçağı
Lockheed sr-71 kara kuş
Lockheed-sr-71-kara-kus
Lockheed-SR-71-Kara-Kus

Bu tayyare, 1966 senesinde meydana getirilen tanıtımından sonrasında hem usaf bununla birlikte nasa tarafından kullanılmıştır.

Keşif ve deneysel araştırmalar için kullanılan 32 kara kuş inşa edildi ve gizli saklı teknolojiye sahipti, ancak hasım güçleri tarafından ayrım edilen her şeye karşın, fantastik hızından ötürü ateşleyicileri yahut havaya fırlayan füzeleri havaya havalandırdı.

Kara kuş öyle bir hıza sahipti ki, önüne çıkan havanın kaçma vakti yoktu, bu yüzden efsunk bir basınç oluşturmakta ve sıcaklığı yükseltmektedir.

Birkaç yüz aşama yüksekliğe ulaşabilen uçağın sıcaklığı metali genişletmiştir, dolaysıcaklıkyla çok küçük parçalar tarafından yapılması gerekiyordu.

Bu yüzden, sr-71 ayakta dururken bile yağı sızdırabilmektedir. Sr-71, mach 3.2 ve 85.000 feet hızlarda uçabilen uzun menzilli stratejik keşif uçağı olarak geliştirilmiştir.

şimal ABD x-15


Kuzey-Amerika-x-15

Kuzey-Amerika-X-15
Kuzey Amerika x-15, dünya listesindeki en hızlı uçaktır. Uçak, dünyanın en hızlı insanlı uçak rekoruna da sahiptir.

En çok hızı, 3 ekim 1967’de elde edilmiş 6.70 (ortalama 7,200 km / s) hızdı. Bu uçak yüksek hızda kalmak için, efsunk bir kama kuyruğuna sahip olmak zorundaydı, ancak bunun aşağı doğru yönü daha düşük hızlardaydı.

Ilgini çekebilir!  Avea apn ayarları samsung
Sürtünme bu şekilde bir kuyruğundan çok efsunktü. Bundan dolayı bir b-52 stratofortress taşımak zorunda kaldı. Kendi motorlarını ateşlediğinde yere düşmeden önce ortalama 14.000 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.

Sadece 15 metre boyunda bir rokette oturduğunu ve düştüğünü hayal edin, harbiden muhteşem bir his olmalı!

X-15, bu tür hızlarda kullanıldı, böylece geleneksel yöntemlerle yönlendirme yapmak yerine bir kanatçık üzerinde sürükleyerek kullanıldı ve bunun yerine füze iticileri kullanıldı.

Bu da dünya rekorlarından kabul edilen 100 kilometreden daha yüksek irtifalara ulaşmayı mümkün kıldı.