12 Temmuz 2018 Perşembe

Dolar gece rekor kırmıştı! Şimdi hızla düşüyor

dolar kuru

Son dakika... Dolarda gece yarısı yaşanan ve yurtdışı kaynaklı yaşanmış olan artış kuru yeni zamanı zirvesine taşıdı. Dolar asya piyasalarında gece yarısı 4.9743 ile üstün dereceli kırarken, sabahki işlemlerde ise önce 4.88 tl, arkasından da 4.85 ve 4.82 tl seviyesine çekildi. Dolar öğle saatlerinde ise gömü ve maliye bakanı berat albayrak'ın açıklamalarının arkasından 4.80 tl'ye geriledi. Böylece zamanı zirveden başlamış olan düşüş 17 kuruşa ulaştı. Analistler gece uçurumısı asya kaynaklı yaşanan yükselişte japon bireysel yatırımcıların 'zarar-kes' satışlarının etkili olmuş olabileceğini ifade ediyor
12.07.2018 - 07:41 yaşanmış olan hareketlilik devam ediyor. Dün öğleden sonrasında ABD-çin içinde artan gerilimin etkisiyle gelişmekte olan para birimlerine yönelik atakla yönünü aşağı çeviren türk lirası, gece uçurumısı bir darbe de asya piyasalarından yedi.

Gece yarısı sığ piyasalarda yaşanmış olan satış eğilimi doların tl karşısında 4.9743 tl seviyesine kadar yükselmesine niçin oldu. Analistler düşüşle ilgili net bir şey söyleyemezken, japon küçük yatırımcılardan 'zarar-kes' satışları gelmiş olabileceğini anlatım ettiler.

Bloomberg'e mevzuşan ueda harlow'un döviz analistlerinden naoto ono, "türk lirası'na dün güçlü satışlar geldi ve bu satış trendi asya seansına taşındı. Bir muhtemellık, japon minik yaırımcıların türk lirası'nın dolar karşısındaki düşüşünün ardından zararlarını kesmek için satışa geçmeleri olabilir" dedi.


Bugüne bakılmış olduğunda ise dolarda satışlar müessir oluyor. Sabah 4.90'ın altına gerileyen dolar, sonrasında kademeli olarak 4.88 tl, 4.85 tl ve 4.82 tl'ye kadar geriledi.

Dolar saat 09.20 itibariyle 4.8280 tl, euro da 5.6460 tl'den el değiştirdi.

öğle saatlerine doğru ise gömü ve maliye bakanı berat albayrak'ın merkez bankası bağlarımsızlığına güçlü bir vurgu meydana getiren hitabının peşinden dolar 4.80 tl sınırına geriledi.

Doalr saat 12.10 itibariyle 4.8050 tl olurken, euro 5.6170 tl'den işlem gördü.

Dolar dün serbest piyasada 4.7770 tl seviyesinden günü tamamlamıştı.

Altinin gram fiyati bir dinsel tören en yükseğini gördü
Altinin gram fiyati bir ayin en yükseğini gördü
Gcm menkul kıymetler araştırma uzmanı enver erkan'ın dolarda yaşanan hareketle ilgili değerlendirmesi şöyle:

"ABD ve çin arasındaki ticaret savaşı endişesinin artması küresel riskleri de aynı şekilde artırdı ve riskli varlıklardan güvenli varlıklara çıkışın artması gelişen ülke piyasalarında da sert satışlar yaşanmasına neden oldu. Dolar da beklenenden yüksek gelen mayıs cari aleni verisi sonrası yükselişini hızlandırdı. Kur akşam saatlerinde yine terfi etti ve asya seansında rekorunu kırdı. Asya işlemlerinde japon bireysel yatırımcıların aldığı pozisyonların ilave hareketi yarattığı görülüyor.

Kur, 4,7450 – 4,7750 bölgesi üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışına kaldığı yerden devam etmek isteyebilir. Bu fikir yapısı ile birlikte 4,9253 ve 4,9761 zirvelerine doğru çıkışlar izlenebilir. Alternatif olarak usdtry kuru her ne kadar yeni zamanı doruk seviyesini gündeme taşısa da olası müdahalelerle / açıklamalarla beraber tekrar 4,7450 – 4,7750 bölgesi altında kalıcı hareketler oluşturabilirse, kura yönelik geri çekilmeler daha hevesli bir boyuta ulaşabilir."

Ne dediler

"kirilganlik devam edebilir"

Qnb finansinvest yatırım danışmanlığı birim yöneticisi tolga kudaloğlu "muhtemelen bazı yabancı yatırım fonları türkiye pozisyonlarını azaltıyor ve kapatıyor, bu meyil de sona ermiş değil. Ancak tl ve borsadan değil, tahvil piyasalarından da çıkış bulunduğunu görüyoruz. 10 yılk tahvil faizi de tarihi zirvelerde.

Bu satışların sonlanmış olduğini söylemek için erken, baskının devam etmesi olası. Endeksin önceki dip olan 92 bin 300'ün altına gelmesi dip arayışının devam edeceğini gösteriyor, 90 binlerin altına doğru hareket görebiliriz." dedi.

Kudaloğlu dolarda 4.77'nin yukarı yönlü kırılmasıyla zirvenin test edildiğini, tl'nin olumsuz ayrışmasının hemen hemen sona ermediğini, bu açıdan tcmb'nin bu ayki toplantsıcaklıknda alacağı sonucun öneminin de arttığını belirtti.

"bu işte yalniz değiliz"

Güvence yatırım yatırım danışmanlığı müdürü tufan cömert ABD - çin arasındaki ticaret savaşının bütün gelişen ülkelerden para çıkışına yol açtığını belirterek "doğrusu bu işte yalnız değiliz. Ticaret savaşına bakarsak kısa vadede risk iştahı açısından bu işten iddialı çıkamayız.

Bunun yanında seçim belirsizliği bitse de hala yerli ve yabancı açısından belirsizliğin kalkmadığını görüyoruz. Kurullar nasıl işleyecek, kim nerede olacak bunlar piyasada yüksek betanın daha da hissedilmesine yol açıyor.

Makro tarafta enflasyon yüksek, faizler çok yüksek, özellikle 3 gündür banka hisselerinde gördüğümüz ayrışma da tüm bu olayların olduğundan fazla görünmesinden kaynaklanıyor." ifadesini kullandı.

"bunun düştüğünü göreceksiniz"

öte yandan cumhurbaşkanı erdoğan, dün dövizdeki yükselişle ilgili yaptıüı açıklamada, "birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düşmüş olduğunü görmüş olacaksınız. Bu kadar güvenli mevzuşuyorum. Gömü ve maliye bakanımız elbet ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada biroldukça enstrümanlarımız var. önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düşmüş olduğunü göreceğiz. Ben eminim, ancak devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da icap ettiğinde taşın dibine eline koyacaktır” ifadesini kullandı.