20 Temmuz 2018 Cuma

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısı Nasıl Geçer
Diş Ağrısı Nasıl Geçer


Hemen herkesin hayatının herhangi bir döneminde başına gelen diş ağrısı zaman zaman uzun vadeli olarak zaman zaman de en olmadık zamanlarda bir anda gelir. Her zaman ve her şartta da doktora gitmek mümkün olmayabilir. Böyle zamanlar için uygulanabilecek çözümler neler olabilir? Peki, diş ağrsıcaklıkna ne iyi gelir? Diş ağrısı niçin olur ve nasıl geçer? Diş ağrısı ve çözümüne dair tüm detayları sizler için derledik…

Diş ağrısı niçin olur?

Diş ağrısının birbirinden farklı biroldukca sebebi olabilir. 20’lik diş çıkartırken, diş çürüklerinde, diş ti iltihabında, diş dolgusunda olan herhangi bir problemde, ara sıra de diş aralarındaki boşluklar nedeniyle dişler orta yahut yüksek derecede ağrı yaparlar. Herhangi bir diş ağrsıcaklıknda geciktirmeden diş hekimine başvurmak icap eder.

Diş ağrılar çoğu zaman yiyecek yedikten sonrasında şiddetlenir ve ağrının yemek yüzünden olduğu kansıcaklıkna varılır. Bunun nedeni yemeklerdir ancak yenilen değil diş aralarında ve çürüklerde biriken artık olanlardır. Diş aralarına hapsolan yemek artıkları, bir asit üretir ve diş sinirlerini rahatsız eder. Hemen sonra dişte sızı ve ağrı doğar. Bu yüzden yemekten sonrasında dişleri iyice temizlemek

 şarttır.Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısı vücudun farklı bölgelerini de etkileyebilir.

önemsenmeyen ve geçici çözümlerle ertelenen diş çürükleri ondan sonra ciddi enfeksiyonlara niçin olabilir. Ilerleyen ve uzun vadede idame eden çürükler ve kemikte ya da diş etindeki iltihaplar sonrasında yüz bölgesinde şişliklere (apse) neden olur. Sonrasında dişte meydana gelen sıcak soğuk hassasiyetiyle beraber zayıflamalar ve kırılmalara kadar giden ciddi problemler baş izah edebilir.  Midesi duyarlı olan kişilerde diş çürüğünden gelen ağır ve kötü koku nedeniyle mide bulantısı da görülebilir.

Diş ağrısının çene ağrsıcaklıknı tetiklediği de görülmüştür. Kemik kaybı, 20 yaş dişi ve diş gıcırdatma gibi nedenler çene ağrısını da bununla beraber getirir. özellikle 20 yaş dişi çıkmaya çalışırken kulak altı ve çene arasındaki bölgede, göz ve şakak bölgesinde şiddetli ağrı ve şişliğe neden olur.

çene zayıflığı ile de ağrılar oluşabilir. şöyle ki çene kemiğinde meydana gelen herhangi bir kemik kaybı dişi tutmakta zorlanır ve ağrıya niçin olur. Bununla birlikte çene destekli takma diş kullanıcıların en fazlaca şikâyet etmiş olduğu konulardan biri de çene ağrısıdır. Bunun nedeni kullanılan protezin zaman içinde çene bölgesini aşındırması ve diş sinirlerine baskı yapmasıdır.

Diş ağrısı için evde ne yapılabilir? Diş ağrısı için doğal çözümler…

Dişlerinizi fırçalayın ve yiyecek artıklarını yok edin; diş ağrılarının temel nedenlerinden biri yemek artıkları ve bakterilerin sinirlere yaptığı etkidir. Yemekten sonra temizlenmeyen artıklar aside dönüşerek sinirlere baskı yapar ve ağrıya sebebiyet verir. Bununla beraber tüketilen nişastalı ve şekerli gıdalar temizlenmezse zamanla bakteriye dönüşür. Diş ve diş etine mesken kuran bu bakteri ve artıkları vakit kaybetmeden temizlemek için yemeklerden sonrasında ne olursa olsun dişleri fırçalamak gerekmektedir.

Kürdan ve diş ipi kullanın; diş fırçalama imkanı bulamadığınız acele durumlarda kolonya ve alkol ile dezenfekte ettiğiniz kürdan ile diş aralarına kaçan yiyecek artıklarını temizleyin.

Yatarken yastık kullanın; diş ağrısı genellikle gece vakti gelir. Ve uzun süre sürer. Bunun nedeni tansiyonnın yatar pozisyonda başa vurması ve çene bölgesinin zonklamasıdır. çözüm olarak da yüksek bir yastık kullanmak işe yarayacaktır.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Ağrıyan bölgeye buz uygulayın; buz birçok ağrı ve acılı yarada etkin bir çözüm olduğu gibi diş ağrsıcaklıknda da yardımcı faktörlerdendir. Ağrıyan dişin bulunmuş olduğu yanağa uygulanan buz ne olursa olsun bir havlu ya da beze sarılmalıdır. Buzun direk münasebetı kötü sonuçlar verebilir.

Aynı şekilde sıcak uygulaması da diş ağrılarını hafifletir. Sıcak su kompresi ve sıcak suyun ağız arasında çalkalanması ağrıyı hafifletmede işe fayda bir çözümdür.

Tuzlu su yada üzüm sirkesi ile gargara yapın; kısa süreli çözümlerden kabul edilen tuzlu su veya sirke gargarası diş ağrısını dindirmektedir ve en azından bir süre rahatlatır, dişlerin uyuşmasını sağlar.

Sarımsak ile tampon yapın; iltihap almakta çok başarılı olan sarımsak diş ağrsıcaklıkna da bir çözümdür. 2 diş sarımsağı ezin ve ağrıyan dişin üzerini kaplayacak şekilde sürün. Bir süre bekleyen sarımsak ağrıyı alacak ve ağrıya sebep olan bakterileri de kıracaktır.

Taze salatalık ile ağrı yok etme; tuz ile ovulan oda sıcaklığındaki dilim salatalık diş üzerinde konur ve bir müddet bekletilir.

Oksijenli su ile gargara; su ile seyreltilen oksijenli su ağızda çalkalanmak üzere gargara şeklinde kullanılabilir.

Vanilya, badem, nane ve limon özü ile; zikredilen nebat özlerini bir pamuk sayeinde dişlerinize sürebilir ve tampon yapabilirsiniz.

çay ağacı yağı ile masaj; diş ağrıları için etkin bir çözüm olan çay ağacı yağı iki şekilde kullanılabilir. Birinci olarak, bir pamuğa bir iki damla batırılarak dişe uygulanabilir. Ikinci olarak da ılık bir suya damlatılarak bu su ağız içinde bir süre çalkalanabilir.

Karanfil ve karanfil yağı ile ağrınızı dindirin; karanfil taneleri ağız kokuları kadar dişleri uyuşturmada da başarıya ulaşmışdır ve ağrıyı hafifletir. Ağrıyan dişin bulunduğu bölgede 4-5 dakika çiğnenen karanfil kısa müddette etkisini gösterecektir. Bir pamuk üzerine eklendikten sonra dişe uygulanan karanfil yağı çok daha etken bir sonuç verecektir.

Karbonat ile çözüm; karbonat bir miktar ılık suya eklenmiş olur ve gargara yapılır. Bir diğer kullanım şekli de ıslak pamuğa batırılarak dişe uygulanmasıdır.

Zencefil ve kırmızı acı biber kürü; her iki baharatın tozu bir damla suyla macun kıvamına getirilir ve ağrıyan bölgeye sürülür. Bu kürün diş ağrısının yanı sıra boğaz ağrısına etkisi de inanılmazdır.

Zerdeçal ve su; zerdeçal ve su ile yapılacak olan macun ağrıyan dişe sürülür ve zerdeçalın antiseptik tesiri ile ağrı hafifler.

çörek otu; bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu, ağrıya neden olan etkenleri ortadan kaldırmada başarı göstermişdır.

Buğday çimi suyu: doğal bir antibiyotik olan buğday çimi diş ve diş eti enfeksiyonlarını yok eder. Ağızdaki bakterilerle savaşır ve ağrının azalmasına yardım eder.

Karabiber; diş ağrsıcaklıknda önemli tesirleri olan karabiber, anti bakteriyel ve antienflamatua özelliği ile güçlü bir antibiyotiktir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer
Diş ağrısının yanında bunlar da varsa dikkat!

-diş ağrısı sonucu apse meydana gelirse

 -diş fırçalama esnasında diş etki kanamaları oluyorsa,

-diş ağrıyla beraber soğuğa karşı duyarlı olur ve sızlarsa, zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir.


Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısı iyi mi geçer mevzusu, acıya dayanamayan biroldukca vatandaş tarafınca internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Derhal derhal her gün on binlerce kişiyi uykudan kaldıracak düzeyde ağrıya niçin olan diş ağrısı, tedavi yöntemiyle sorgulanmaya başlandı. Doktor tedavisine başlamadan önce geçici yöntemlere başvurmak isteyen yurttaşlar, diş ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt arıyor. Işte, diş ağrısına çözüm olabilecek en kolay yöntemler
Diş ağrısı tedavisi için yöntem arayan vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarla müsait çözümü bulmaya çabalıyor. Sorunun temelli çözümü için doktor tedavisine başvurmadan önce geçici çözümler arayan vatandaşlar, diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını sorguluyor. Işte, diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

Diş ağrisi nasil geçer?

1- sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve aleni diş çürüklerine dezenfektan tesiri vardır.

2- dişe mutlaka aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bu tarz şeylerin yerine karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı yada kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrsıcaklıkna iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ek olarak antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

3- diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı muayyen bir süre için geçirecektir.

4- gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

5- buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması yahut soğuk su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması yahut sıcak su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

6- diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya niçin olan besinleri uzaklaştırmaya destek sunar. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

Diş ağrılarında uygulanacak acil yaklaşım metotlarıyla kısa vadeli çözüme ulaşabiliyor. öncelik ağız bakımını sağlamak olmalı…

Ağız bakımı için diş fırçası ve diş ipiyle ağız ve dişler içinde kalan gıda birikintilerini temizlemek gerekiyor. Arkasından, ağız içini temizlemek için gargara kullanılabiliyor veya evde kolayca hazırlanabilen, yarım su bardağı suya, yarım çay kaşığından fazla olmamak üzere eklenen tuz veya karbonat ile gargara yapılabiliyor.

şayet diş üzerinde oluşmuş bir çürük nedeniyle diş ağrısı çekiliyorsa, bir diş hekimine gidebilecek kadar vakit kazanmak için pamuk eşliğinde az miktar uyuşturma etkisi olan karanfil yağı diş çürüğü üzerine uygulanabiliyor.

Sadece çok fazla kullanılan karanfil yağı yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe haiz olduğundan, diş eti sızlamasına neden olabiliyor. Bunun yanında, diş ağrısı çeken kişiler tarafınca çok fazla tercih edilen, ağrıyan diş üzerine aspirin veya herhangi bir ağrı kesici konulması da yumuşak dokulara zarar verebileceğinden uygulanması pek öneri edilmiyor.

şayet diş iltihabı sebebiyle, diş kökü, damak ve yüzde şişkinlik meydana geldiyse, kesinlikle o bölgeye soğuk kompres yapılması önem taşıyor. Bunlar ilk acele müdahale teknikleri olup ondan sonra kesinlikle diş hekime başvurulması gerekiyor.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısına ne iyi gelir: Evde diş ağrısı nasıl geçer

Diş ağrısına çözüm

Dişlerinizi fırçalayın.

Bu tatbik ağzınızdaki bakterili ve asitli ortamı hafifletecektir.

Bol tuzlu ve az sirkeli suyla gargara yapın.

Tuzlu su ağzınızın pak kalmasını sağlayacaktır.

Soğan suyuyla gargara yapın.

çiğ soğan suyu ağrıyan bölgedeki bakterileri öldürerek fayda elde edecektir.

Ezilmiş sarımsağı ağrıyan bölgeye uygulayın.

Suyun içerisine karabiber atarak ağzınıza gargara yapabilirsiniz.

Rahatlama sağlayacaktır.

Karanfil veya karanfil hasımnı ağrıyan bölgeye uygulayın.

Dişinize doğal anestezi işlemi yapacaktır

Karanfil tohumunu ağrıyan dişinizin üzerine hafifçeçe bastırın.

Bu sayede ölgenin uyuşmasını ve bir süre ağrıyı hissetmemenizi sağlayacaktır.

Zerdeçalı, su ile karıştırıp elde ettiğiniz hamuru ağrıyan dişinizin üzerine uygulayın.Diş ağrısına en iyi naturel çözümler

1- dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi ile dişlerinizi paklayın. Temizlemek ve fırçalamak ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

2- tuzlu su ve sirkeli su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Evde yapacağınız dişleri bakterilerden temizleyebilirsiniz. Bu yöndem şişlikleri azaltır. Gargara diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan tesiri vardır.

3- çürük veya ağrıyan dişe mutlaka aspirin, kolonya, alkol konulmamalı. Bunun yerine evde karanfil yağı varsa karanfili tercih edin. Karanfil yağı yada kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltıp bakterileri yok edecektir.

4- ağrıyan dişe buz uygulaması: ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

5- gece diş ağrsıcaklıknda, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yüksek yastık tercih etmelisiniz.
Diş Ağrısı Nasıl Geçer


Diş ağrısı en şiddetli ağrılardandır. Kimisi sızlama başladığında derhal diş hekimine giderken, kimisi aylarca ağrı çekmekte. Cevapla.Televizyon uzmanı diş hekimi zafer kazak anlattı.


Eğer diş ağrısı varsa, en önce bunun sebebini tespit etmek icap eder. Diş ağrımız çürüme kaynaklı bir ağrıysa soğuk ve sıcak içeceklerde duyarlılık gösterir. Dişin kökünde iltihaba bağlı olarak bi ağrı varsa soğuk, sıcak tesir etmez üzerine gelen basınçla beraber yada yiyecek yeme daha sonra ağrılar meydana gelir. Diş ağrısına aspirin yada alkol ürünlerini kullanarak diş etinize baskı yapmayanız.


Diş ağrısı çözümleri için hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin.
Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrınızın sebebi çürüyen dişiniz ise öncelikle dişinizin dolgulu olup olmaması önemli. örneğin, dolgulu olmayan dişinize yemek artığı kaçtıysa ağrı yapar. Bu durumda dişinizi fırçalayın ve dişinizin arasına kaçan artığa ulaşıp çıkartın. Mutlaka dişinizi kürdan benzeri sivri uçlu vasıtalarla karıştırmayın. çünkü bu daha çok ağrı çekmenize neden olacaktır.


Doctoroz

Doctoroz


Ağrının sebebi yiyecek artığı değilse, 4-5 karanfili çürük dişinizle çiğneyin ve karanfilin acı suyunun dişinize gitmesini sağlayın. çünkü bu acı tatlı karanfil suyu dişinizi uyuşturur ve ağrı çekmenizi hafifletir.


şayet dişiniz iltihaplandıysa zonklama şeklinde ağrı yapar. Bu durumda antibiyotik kullanmanız gerekir ama bu da doktora gitmeden mümkün olmuyor. Doktora kadar geçecek müddette doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsağı çiğneyip dişlerinize bastırmayı deneyebilirsiniz. Bu uygulama, iltihabın yaptığı basıncı azaltır ve ağrıyı hafifletir.


Tuzlu suyla 2-3 dakika gargara yapmanız da bir süreliğine sizi rahatlatacaktır. Sirke ve suyu karıştırarak da bir gargara hazırlayabilirsiniz. Sirkenin türü önemli değil.


Diş ağrısı için alternatif çözüm

Deltadentalar

Deltadentalar


Eğer yukarıda anlattığımız şekilleri yürütmek istemez ya da uygular ve arzu ettiğiniz kararı tam olarak alamazsanız buz terapisi yöntemini de deneyebilirsiniz.


Peki, nasıl yapılıyor buz terapisi? Derhal anlatalım, buz torbasına buz doldurun ve ağrıyan bölgeye tampon uygulayın. Işte bu kadar. Bu uygulama, hem dişinizin şişmesini engeller bununla birlikte ağrıyı hafifletir.


Diş ağrısı için uygulanan ama işe yaramayan ve tehlikeli olabilen yöntemler

Windsordentists

Windsordentists


Dişinize alkol basmak hiç doğru bir yöntem değil. Aslabir halde ağrıyı kesmeyeceği gibi bir de damağınızı tahriş eder.


Pamuğa kolonya, rakı dökmek eski işe yaramayan ve en önemlisi tehlikesi olan yöntemler arasında.


çörek otu da diş ağrınıza iyi gelebilecek bitkisel yöntemlerden değil fakat ağrı kesildikten sonra yine ağrımasını engelleyebilecek bir tedavi yöntemi. çörek otunu 2 ay boyunca her gün çiğneyerek yuttuğunuz taktirde ağrınız olmaz ve iltihaplanma riskini 

Diş Ağrısı Nasıl Geçer


Ağzınızda bulunan çürük dişlerin arasına giren yemek artıkları şiddetli ağrılar yaratabilir. Bundan dolayı yapacağınız ilk işlem dişlerinizi fırçalamak olmalı. Fırçalanan çürük dişler, ağrıya sebep olan yiyecek artıklarını sıkıştığı yerden çıkararak rahatlamanızı sağlar.

çürük dişinize eliniz ile rahatlıkla erişebilme imkânınız varsa, bir kürdan çöpünü alkol veya kolonyaya batırarak çürük dişinizin arasındaki yiyecek artıklarını kolayca çıkarabilir ve ağrınızı dindirebilirsiniz.

Yeteri kadar tuzlu su ile ağzınıza gargara yapmayı deneyin, iyi sonuçlar alacağınıza şüphe yok, fakat bu devamlı bir şey değil. Yine zonklama gibi şiddetli ağrılar elbette olacaktır.

Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan tesiri vardır.

Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı muayyen bir müddet için geçirecektir.

Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bu tarz şeylerin yerine karanfil yağı tercih edilmelidir.


Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır.


Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması yahut soğuk su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması ya da sıcak su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletir.

Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.