BT Blog v5.0


Blogdan Para Kazanmak

Blog-yazarak-para-kazanLafı hiç dolandırmadan blogdan para kazanmanın mümkün bulunduğunu müjdelemek istiyorum. Evet! Siz de blog yazarak ciddi anlamda gelir sağlayabilirsiniz. Peki ama nasıl? Blog yazarak nasıl para kazanabilirim? Bütün bu sorularınızın cevabını kafanızı karıştıracak teknik terimler kullanmadan vereceğim. Bu makalemde html, css dersinden ziyade sıfır bilgisi olan bir yazarın para kazanabileceği bir bloğa haiz olmasını amaçlıyorum. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan şuanda başlamış olmak için bu makaleyi sabırla okumak.Blog-yazarak-para-kazan

Müjde! Ben de web tasarım yada grafik kurmacamı bilmiyorum. Benim bilmiyor olmamın size müjdelenecek tarafı ise; bloğumdan para kazanıyor olmam. Eğer internet kurmacama ilgi duymuyorsanız üzülmeyin. Bu konuda araştırma yapmanıza gerek yok. Blogdan para kazanmak için çok farklı görsellere sahip, sıradışı bir tasarıma da ihtiyacınız yok. Aksine kolay bir kurmacam size daha çok ziyaretçi ve daha fazla para kazanmıştırracaktır.

Henüz bir blog sahibi değilseniz aşağıdaki yeşil paragrafı okuyunuz. Hali hazırda bir bloğunuz var ise hemen para kazanmak için yeşil paragrafı okumadan atlayın.

Bu site (www.Hizliadam.Com) gibi özel alan ismina sahip, wordpress tabanlı, ustalaşmış görünümde blog istiyorsanız gaslınüz korkmasın. Bu çok kolay!  Blogger olmak için nereden başlayacağım, nasıl yapacağım? Benzer biçimde sorular yüzünden belki aylardır belki de yıllardır bloğunuzu açamadınız değil mi? Eminin, işlem sırasını biliyor olsaydınız hiç beklemez o blog sayfasını kurardınız. öyleyse daha çok kendinize mazeret üretmeyin. Sizle öyle bir kaynak paylaşacağım ki tek tek, adım ismim, görsel anlatımlarla desteklenmiş bir halde, hızlıca bloğunuzu kurabileceksiniz. Buyurun: blog iyi mi açılır

Artık blog sayfanız var. Para kazanma bölümüne geçelim
Adım 1

Bloğunuza spesifik bir konu belirleyin. Her telden blog hiçbir telden çalamaz. “hayata dair herşey” çarpıcı sözıyla yüzlerce blog çöp olup gitti. Bloğunuzun mevzusu var ise ziyaretçisi de olur. Ziyaretçisi var ise parayı ister istemez kazanır. Bu yüzden devamlı yazabileceğiniz bir mevzu belirleyin. örneğin hizliadam.Com pazarlama, satış, kariyer,kazanç ve iş dünyası hakkında makaleler paylaşır. Genel anlamıyla kişiye maddi gelir sağlayacak metot ve detayları konu alır. Siz otomobilleri seviyorsanız otomobil temalı blog makalen. Mevzular sınırsızca çoğaltılabilir. Fotoğrafcılık, gezi, moda, sıhhat, eğitim, sosyalmedya, kişisel inkişaf, ekonomi, kariyer vb. En iyi anladığınız konuyu seçin ve devamlı seçtiğiniz mevzuyla ilgili makaleler paylaşın.

“körler çarşısında ayna satma; sağırlar çarşısında gazel atma” (hz. Mevlana)

Adım 2

Bloğunuza kimlik kazandırın. Kimlik derken? Yani, size ilişkin bir amblem tasarlayın. Logo tasarlamak sandığınız benzer biçimde zor bir işlem değildir ve bunu kendiniz bile kolayca yapabilirsiniz. Benim tavsiyem: logaster ‘ı kullanın. Logaster, logo ve kurumsal hüviyet elemanları kurmak için çevrimiçi bir hizmettir ve birkaç dakika içinde kolayca ustalaşmış logo oluşturabilirsiniz. Amblem oluşturma işlemi herhangi bir teknik beceri gerektirmez. Ancak blog site veya markanızın isminı girin ve konusunu (yahut iş türünü) seçin; logaster farklı logo seçenekleri de sunacaktır. Bu servisle internet sitesi veya blog için ücretsiz olan küçük boyutlu logo indirebilirsiniz. Kesinlikle işinizi görür 😉

Online logo imalı

Dikkat edin ünlü internet sitelerine: örneğin, sahibinden.Com’u düşünün. Sarı dikdörtgen içerisine basit puntolarla makalelmış sahibinden.Com’dan başka birşey göremezsiniz. Imlaın başında belirttiğim gibi: sıradışı kurmacama ihtiyacınız yok. Ne kadar rahat kurmacam o denli basit erişim anlama gelir. Dünyanın en iyi arama motoru google’ın bile logosu 6 tane bayağı renkli puntodan kaynaklanır. önemli olan size özgü olması, sizi hatırlatmasıdır.

Ismim 3

üç-dört adet makale yazın. Yazdığınız makaleler okuyucuya yarar sağlamayı amaçlasın. Mesela ben bu makalemde size para kazanmıştırrabilecek bir yöntemden bahsediyorum. Siz de iyi fotoğraf iyi mi çekilir, hangi otomobili tercih etmeli, sağlıklı ömür için prasanın önemi şeklinde ilgilendiğiniz konu her her neyse fayda içeren birkaç makale oluşturun. Tabi üç-dört makaleyi başlangıç olarak söylüyorum. Temeli oturttuktan sonrasında aslolan işimiz ancak yazı yazmak olacak. Günde bir yazı, haftada iki üç makale yazmak bile size ciddi gelir sağlayabilir. Acele etmeyin. Bu bir süreçtir. Ara sıra 2 ayda zaman zaman 12 ayda kazanmaya başlarsınız. şayet bugünden itibaren güzel paralar kazanacağım ümidiyle bir blog açarsanız muhtemelen hayal kırıklığı ile tüm şevkiniz kaçacaktır. Dolaysıcaklıkyla kazanç kısmında biraz sabırlı olmalısınız.

Ilk makaleniz de dahil olmak üzere yazarken bazı önemli konulara dikkat edin:

Doyurucu makale nasıl yazılmalı? Mevzusunda inceleme yapın. Bu mevzu ile alakalı sizin için bir makale oluşturacağım. Hizliadam.Com’u takip edin. şuan için özetlemek gerekirse bahsedeyim:

Her makalede minimum bir görsel olmalı. Makalenize ekleyeceğiniz fotoğraf, resim kısacası görsel içerik okuyucunun ilgisini arttırır. Aynı zamanda google görsel aramalarda yer alarak ziyaretçi kazanırsınız.

Yazdığınız makale okuyucuya yarar sağlasın. “ben bunu da biliyorum değil, size bunu da öğretmek isterim” mantığında olun. çünkü ziyaretçiler sizin egonuzla hiç ama hiç ilgilenmeyecektir. şuan siz bu makaleyi aradığınız bilgiye ulaşmak için okuyorsanız öteki tüm internet kullanıcıları da aynı mantıkla yazı okur unutmayın.

Yazdığınız makaleler özgün olmalı. Başka sitelerden kopyala yapıştır yapmış olursanız google amca kulağınızı çekiyor ve sizi aramalarda son olarak sayfalara atıyor. Google’ın bunu algılayabilen algoritması var. Duplicate content (kopya içerik) bundan hiç şüphe etmeyin. En güzeli de yazdığınız makaleler çalınacak korkusundan kurtulacak olmanızdır. Bırakın çalsınlar. Sizin makalenizi kopyala yapıştır yapan kişiler arama neticelerinda mevcut durumlarından daha geriye gidiyor. Bu da sizin daha ön sayfalara yerleşmenizi sağlıyor.

Uzun yazıları parçalara ayırmayı unutmayın. Paragraflar, ara başlıklar, maddeler vs makalenizin daha akıcı olmasını sağlar.

Adım 4

Artık sade tasarıma haiz, kafa karıştırmayan bir bloğunuz var. üstelik kendine ait bir de logosu var. Sıra geldi sosyal platformlara. Hemen bloğunuzun facebook sayfasını, twitter sayfasını ve googleplus sayfasını oluşturun. Sevdiğiniz başka sosyal platformlar varsa oralarda da sayfa oluşturun. Oluşturduğunuz sayfalarda sabahlara kadar birşeyler paylaşmak zorunda değilsiniz. Zamanla yayınladığınız makalelerin başlığını, adresini paylaşmanız ehil olacaktır.

Adım 5

Makalelerinizin altına paylaş butonları ilave edin. Toplumsal medyada paylaşımlar size yüksek ziyaretçi sağlar. Bugün efsunk firmaların %90’ı toplumsal medyanın desteğini arkasına almış durumda. Her markanın facebook, twitter vs toplumsal paylaşım platformunda sayfası var. Sizlerin de olmalı. Sizin yazdığınız yazıların da sosyal medyada paylaşılabilir olması önemli tabi.

Ismim 6

Feedburner şeklinde eposta abone listesi oluşturabileceğiniz bir servise abone olun. Ziyaretçileriniz eposta adresini paylaştığında yeni yazdığınız makaleler kendilerine bildirim olarak gider. Bu eposta listesini ilerleyen zamanlarda farklı tanıtımlarınız için kullanabilirsiniz. Buradaki hassas nokta ziyaretçileri rahatsız etmeyecek sıklıkta eposta göndermektir. Haftada bir defa veya iki defa eposta gönderin. Ben genelde haftada bir kez yada iki haftada bir defa eposta gönderirim. Bundan dolayı hiçbir ziyaretçim eposta adresini paylaştığına pişman olmaz. Aksine yeni yazdığım makaleye alaka duyar ve tekrar ziyaret eder.

Ismim 7

Bumerang.Hurriyet.Com.Tr adresine giderek bumerang üyesi olun. Bumeranga üye olarak size verilen teklifleri değerlendirir ve bloğunuzda paylaştığınız tanıtımlardan para kazanırsınız. Bununla birlikte yazarkafe’de içerik paylaşma olanakınız olur.  Yazarkafe’ye üye olun. özgürlük’in yazarkafe servisi tüm blogları bir araya toplayan başarılı bir platformdur. Benim şeklinde bazı kullanıcılar tek tek bloglarda gezinmek yerine yazarkafede ilgilendiği kategorideki makalelere bakar ve ilgilenilmiş olduğu başlığa tıklayıp yazının sahibi olan bloğa gider. Siz de yazdığınız yazıları yazarkafe’ye gönderin. Bu şekilde ben ve öteki yazarkafe ziyaretçileri sizi daha basit bulsun. Makaleleriniz daha fazla okunsun. Nekadar çok ziyaretçi; ilerleyen süreçte okadar çok kazanç demektir.

Ismim 8

Muayyen bir düzen oturttunuz ve ondan fazla yazı yazdınız. Gidin şimdi google adsense hesabına kayıt olun. Google’ın tıklama bazlı reklam servisidir. üstelik tamamen yazdığınız mevzularla alakalı reklamlar gösterilir. Bunun için extra birşey yapmanıza gerek yok. Google adsense kodunu bloğunuzun görünmesini arzu ettiğiniz yerlerine entegre ettikten sonra google tarafınca reklamlar otomatik gösterilir. Ziyaretçinin alaka alanına gore blog mevzunuza da bağlı olarak farklı farklı reklamların çıktığını görmüş olacaksınız. Gmeşhurk belirli bir ziyaretçi saysıcaklıkna ulaştıktan sonra her ay artan adsense hasılatını keyifle takip edin. Tıklama başına 0.30 kuruş yöreı bir para kazanacaksınız. Küçümsemeyin. şundan dolayı şuanda içinde bulunmuş olduğunuz bloğun en güçlü gelir kaynağı google adsense reklamlarıdır.

Adsense reklamlarını yerleştirirken google’ın tavsiyelerine dinleyin. Sayfayı reklama boğmayın. Ziyaretçiye fayda sağlamak birinci önceliğiniz olduğu için gelen ziyaretçi kendini ticarethanede hissetmemeli. Ki bu şekilde bir durumda aslına bakarsanız google adsense iş birliğinizi onaylamayacaktır.

Ismim 9

Makalelerinıza yorum yapılmasına mümütevazi edin. Kolay bir yorum paneliniz olursa daha fazla yorum alırsınız. Herhangi bir makalenize yapılan her yorum sayfanızın güncellendiği anlamına gelir ve google tarafınca yine indexlenir. Bununla birlikte her yorum makalenize ek bir bilgi kazandırmış olur ki google aramalarında sırf yorumdaki bir kelime tespit edilerek sayfanız gösterilebilir. Kısacası her yorum peşinden yeni ziyaretçileri götürür.

Adım 10

Son ismim ise beklemek. Bekleyin teklif gelsin. Bekleyin ziyaretçi gelsin. Bekleyin reklamlara tıklansın. Kaliteli bir blog oluşturabildiyseniz bekleyin birileri sizi fark etsin.

Bloğunuza “hakkındaki” ve “yazışma” sayfası eklemeyi unutmayın. Sizi tanımak isteyen ve sizinle yazışma oluşturmak isteyen kişi/kurumlar olacaktır. Size gelecek iş ortaklığı tekliflerini değerlendirmek istiyorsanız “hakkındaki” ve “iletişim” sayfasına ihtiyacınız var. Yine en yakın örnek hizliadam.Com’u vermek durumundayım. Daha birkaç gün önce x ajanstan yazarlık teklifi aldım. önce bloğumu ziyaret ettiler sonra birkaç makalemi okudular ve kim olduğumu merak ettiler. “ile alakalı” sayfasını ziyaret edip bu işi yapmış olup yapamayacağım konusunda netleştikten sonrasında “yazışma” sayfasından öneri gönderdiler. Ben de değerlendirdim.

Dikkat!
Buraya kadar mütevazı tasarımlı, kimliği olan ve özgün makalaler paylaşan bir blog profili oluşturduk. Sosyal medya entegrasyonunu sağladık. Insanlara yorum yapma özgürlüğünü verdik. Eposta abone sıralaması oluşturduk. Yazarkafe vb platformlara üye olduk. Google reklamlarımızı yerleştirdik. Herşey güzel ve olması icap ettiği benzer biçimde. Aslına bakarsak bukadarı ehil. Bundan sonrasında ancak makale makalen ve paylaşın.Blog yazarak kazanılan paranın miktarını merak ediyorsanız şu imlaı okuyabilirsiniz: blog yazarak ayda ne kadar para kazanılır?şimdi ise biroldukca blog yazarinin yaptiği kolay hatalar konusunda sizi uyarmak istiyorum.

Makalelerinize eklediğiniz görseller mb’lar seviyesinde olmasın. Yüksek kalitede resim paylaşacağım derken 10 saniyede yüklenebilen bir blog sahibi olabilirsiniz. 3 saniyeden geç sürede yüklenen internet sayfaları genelde yüklenmesi beklenmeden terk edilir.

Bloğunuzu java saat, takvim benzer biçimde anlam ifade etmeyen eklentilerle süslemeye kalkmayın. Hiç kimse saate bakmak için veya takvimi görmek için bloğunuzu kullanmayacaktır. Her bilgisayarın sağ alt köşesinde bu imkan var aslına bakarsanız.

Okuyucuların gaslıne sokarcasına büyük puntolar kullanmayın. Rengarenk makalelar yazmayın. Tercihinizi sade olmaktan yana kullanın.

Ille de yazı yazmalıyım. Kaç gün oldu yeni bir mevzu bulamadım düşüncesiyle gelişi güzel bir yazı yazmayın. Haftada bir yazabiliyorsanız birtane olsun. Fakat kaliteli olsun. Bloğunuzu yazı çöplüğüne çevirmeyin.

“bu makale de çok uzunmuş, kim uğraşacak bunlarla” demeyin. Makale uzun olsa da uygulaması kendiliğinden gelişen kısa bir süreçtir. Hepsini bir güne sığdırmak zorunda değilsiniz.

“kazanan kazanıyor. Adamlar piyasanın kurdu olmuş” demeyin. Dijital medya efsunk bir pasta ve her insana yetecek kadar dilimi var. Siz de kazanabilirsiniz.

Yorumlar

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam