9 Temmuz 2018 Pazartesi

Blog Açmak – Başlamadan Önce

Blog açmak – başlamadan önce…
Blogger ipuçlari
Blog nelerdir?
Site kurmak için 10 sebep
Blog isim önerileri
Blog açmak
Blog nasıl açılır? Blog oluşturma rehberi
Blog yazmak
Blog yazarak para kazanmak
Blogger olmak
Para kazanmak
Seo
Wordpress
Hakkimda
Iletişim
Blog açmak – başlamadan önce…
Bu sitede blog açmak için gerekli tüm bilgileri bulacaksınız. Rahat bir dille, hiç bir teknik malumat kullanmadan iyi mi blog açacağınızı on senelik bir tecrübeye dayanarak anlatmaya çalıştım. şimdiye kadar onlarca kişi sitemiz yardımıyla “sıfır” bilgiyle bloglarını açtılar. Eminim sende yapabilirsin.

Blog açmak için direk linkben konuyu biliyorum, bana doğrudan blog açmayı anlatsan diyenler
Blog nasıl açılır sayfasına lütfen. 🙂

Blog açmak için bilmeniz gerekenler
#blog nedir?

Insanların yaşadıkları özel anılarını, uzmanlık alanlarıyla karşılarına çıkan kabiliyetlerini paylaşmalarını, ihtiyaç olduğunu düşündükleri bir alanda veya doğrudan olarak kişisel isteklerini tatmin etmek için kullandıkları web sitelere blog denilmektedir. Bu konu hakkındaki daha detaylı bilgi için blog nelerdir adlı imlaı okuyabilirsiniz.

#başlamadan önce bu işlerde boşuna vakit kaybetmeniz ismina blog açmadan önce adlı imlaı okumanızı öneririm. “sitemin adı ne olmalı daha onu bile bilmem” diyenler için de blog isim önerileri yazım tam size nazaran.

Günümüzde blog mevzuları; kişilerin uzmanlık alanları, inceleme yetenekleri gibi belli bir gayeta makalelabileceği şeklinde; her sektörden yada her fikirden birazcık toparlayarak da blog oluşturmak mümkündür. Doğrusu bigün teknoloji mevzusunda bilgi sunulurken; öteki gün, siyasetle ilgili paylaşımları yapabilirsiniz. Bir gün gitar çalma konusunda video ve fotoğraflı yayınlar yaparken; bir sonraki gün akıllı telefon incelemesi yapabilirsiniz. Veya blogunuzu açarak ürünler satabilirsiniz.

Blog açmak ne kadar zamanımı alır?
Blog açmak 2018 tarihinden itibaren artık çok kolaylaştı. Ancak 25 dakikada sıfır malumat ile sizinde blogacmak.Com şeklinde bir siteniz olabilir. Bu konuda iyi mi blog açılır imlaı okumanızı öneririm.

Blog açmak vakit almazzamanınızı alacak tek şey domain adınızı ve tasarımınızı kura çekmek olacaktır. şayet kafanızda zaten bir domain (alan adı) varsa o zaman ciddi anlamda işiniz hızlandı diyebilirim.

Blog sitesi açmaktan öte blogun içerisine okuyucunun sevdiği makaleları yazmak, bu yazılara özgün video ve resimler geçirmek daha uzun vakit alacaktır. Gerçi sadece 10-15 dakikada makale yazıp yayınlayanlar da var. Doğrusu bu süreyi ayarlamakta size kalmış aslında.

Blog açmak kaça mal olur?
Bu işe başlamadan önce inanırım aklınızdaki sorulardan biri “blog sitesi açmak için çok para harcayacak mıyım?” dır.

Blog açmak kaç paracevap “hayır” blog sitesi açmak için mutlaka öyle yüksek miktarlarda para harcamanıza gerek yok. Bloğu kendiniz açacağınız için kurmacam ve kurulum maliyetlerini ödemiyorsunuz. Normalde piyasada 500-600 tl den aşağıya yapılmayan bu hizmetin aslına bakarsak maliyeti 1 senelik $25.

Ancak domain ve hosting için bir ücret ödeyeceksiniz. O da toplamda $25 gibi bir rakam tutacak. Yani aylık ancak $1.5 ödeyerek sitenizi açmış olacaksınız. Bunun için godaddy‘nin kapmanyasından faydalanacağız. Bizlere aylık 7.99 tl gibi bir rakama gelecek. Nasıl mı? Burdan devam…

Niçin blog açmalıyız?
Aslında bunun çoğu sebebi olabilir, sadece en popülerleri:

Evden para kazanmak için blog açmak : türkiye’de bir çok blogger web üzerinden blog yazarak para kazanmak için blog sitelerini kullanıyor. Ancak part-time bir iş olarak değil, bazıları bu vakaı tam zamanlı bir iş olarak görüyorlar. özellikle internetten para kazanma konusunda en iyi yöntemlerden biri site kurmak ve blog açmaktır.
1 kere öğren 1000 defa yap : bir kere blog iyi mi açılır öğrendikten sonra arkadaşınıza, dostunuza,mahelledeki iş yeri sahibine bloglar (siteler) açıp bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.
Kendini ifade etmek için : ancak blog yazmak, kendi duygularını başkaları ile paylaşmak için blog açanlarda var. Hatta bu kişiler zaman zaman öyle popüler oluyorlar ki on binlerce kişi tarafınca blogları takip ediliyor.
Varolan işinizi geliştirmek için : blogları kişisel ve kurumsal olarak ikiye ayırabiliriz. Kurumsal bloglarda şirketler çok az maliyetle çok daha fazla kitleye kavuşurlar.
Blogger olmak için. “blogger” doğrusu blog sahibi kimse kelimesi son günlerde çok popüler bir kavram. Bu kişiler bazen hayatlarını ara sıra ürün incelemelerini sayfalarında yayınlıyor ve acayip sayıda bir hayran kitlesine sahip olabiliyorlar. özellikle hanım bloggerların bu işlerden yüksek reklam gelirleri elde ettikleri ortada.
Bunlar yeterli gelmediyse site kurmak için 10 niçin makalema da bir bakın derim.

Parasız blog açmak mantıklı mı?
şimdi gelelim diğer bir soruya “internette parasız site, parasız blog vere firmalar var, niçin onları kullanmayalım?”

Parasız blog açmak mantıklı mı

“parasız peynir ancak fare kapanında olur.” bu söz aslen vakaı özetliyor diyebiliriz. şimdi size parasız blog veya site hizmeti elde eden şirketlerı seçmemeniz için en temel birkaç sebep sayayım:

Bedava hiç bir şey aslen parasız değildir. Sadece ilk başta cazip gelmesi için öyle sunarlar.
Para kazanmanızı engellerler. ücretsiz site açmanıza izin veren hiç bir firma sitenizde reklam yayınlamanıza izin vermez. Aslına bakarsanız bu firmaların asıl amacı sizin sitenizi kullanarak reklam yapmaktır.
Sizin reklam alanlarınızı sizden habersiz satarlar. Sitenizde aniden reklamlar görmeye başlarsınız. Ve bu reklamları kaldırma şansınızda yok.
Sizi ücretli paketlere geçmeye zorlarlar. Sitenizi kurarsınız, günlerce yazı girersiniz, her şeyin yolunda gittiğini düşünürsünüz. Bir anda sitenize ulaşılamaz ve size bir mail gelir. Hesabınız geçici olarak dondurulmuştur. Bir üst pakete geçmeniz gerekmektedir. Bu paket piyasada normalde kullanacağınız paketin 4-5 katı daha fazla pahalıdır. Sitenizi taşımak istersiniz, tabi ki buna izin verilmez.
Sitenizi test edemezsiniz. Başarılı bir blogger olmanız için sitenizde meydana getirmeye kalkacağınız değişikliklere izin vermezler. Sitenizde değişikler yapması imkansız, sadece onların size verdiklerini kullanırsınız.
Emniyet problemi yaşarsınız. çok kötü bir güvenlik sağlarlar hatta emniyet sağlamazlar da diyebiliriz. Bloğunuz kapatılabilir, yazmış olduğunuz tüm yazıları kaybedebilirsiniz. Siteniz hacklenebilir, uygunsuz içerikli reklamlar sizden habersiz eklenebilir. Tek yapmış oldukları siteniz güvenliksiz diyip hesabınızı kapatmak olacaktır.
Başınız ağrıyabilir. Bazı parasız blog yada site hizmeti verdiklerini söyleyen şirketler sitenizde sizden habersiz +18 sitelerin reklamlarını yapabilirler. Buda sitenize sizi takip eden, yazılarınızı okumak için giren misafirleriniz veya dostlarınız için kötü bir sürpriz olacaktır. Fakat ben tekrar de bu konuda bilgi almak isterim diyenler ücretsiz blog açma imlaı inceleyebilirler.
Blog açmak için teknik malumat lazım mı?
Wordpress ile blog açmakkesinlikle “hayır” diyebiliriz. 2018 ile artık site oluşturmak, blog açmak ciddi şekilde kolaylaştı. özellikle şirketler artık bu kurulum işlemini siz hostunuzu almış olduğunızda sizin için tek tuşla yapıyorlar. özellikle blog kuracaklar için kullanılan “wordpress” esasen hiçbir teknik bilgi gerektirmeyen türkçe hazırlanmış çok rahat bir platform. Sitemizin hostunu aldıktan sonrasında anlatacağımız bölümde göreceksiniz. Tek yapmanız gereken “yazı ekle” tuşuna basarak makalenızı bloğunuza yazmak olacak.

Blog açmak için neler lazım?
#domain
Domain nelerdir? Domain (alan adı); blog sitenizin ismidir. Blog sitesi açmak için, evvela domain tarzı yapmanız gerekir. örneğin bu sitenin adı “blogacmak”. Doğrusu siteniz için bir isim ve uzantı seçmeniz gerekmektedir. Bu alan adını, akılda kalıcı ve olabildiğince kısa seçmenizde fayda vardır. Kullanıcıların ve takipçilerinizin bu isimle sitenizi bulacağınız ve logonuzu da doğrudan olarak etkileyeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, blog açmak için domain tarzı çok önemli bir mevzudur. Alan adına örnek verecek olursak; www.Google.Com’da yer alan ‘’google’’ sitenin domaini anlamına gelmektedir. .Com ise; uzantı anlamına gelmektedir. Bazı sitelerde bu .Net veya .Org şeklinde olabilmektedir.

Kısaca herşeyden önce doğru domain seçimi yapmanız gerekli.

Domain seçimi yapmak blog açmak için önemli çünkü;

Domain sitenize giren ziyaretçi için “ilk izlenim” gibidir..
Doğru domain google sıralamanızı etkiler.
Domain markanızdır.
Doğal olarak yıl olmuş 2018, öyle aklınıza her gelen domain adı boşta olmayabilir, o yüzden birazcık hayal enerjisinizü katıp blog açmak için domaininizi oluşturmakta yarar var.

şimdi temel konudan sapmadan devam edelim, sonra da düşünmek için vaktiniz olacak aslına bakarsanız. Fakat bir kaç ipucu vermeden de geçmeyeyim.

Jenerik domain aramak yerine markalaşmaya uygun domain seçin.
Jenerik domain: sözlükte bulunan hiçbir ek almamış kelimelerden oluşan domain. örnek: araba.Com benzer biçimde. Işte bu biçim domainler aslına bakarsanız piyasada kalmamış ve satılanlarda çok pahalı. Bunun yerine markalaşmaya uygun domain seçimi yapmak çok daha avantajlı.
Domain kısa olsun. Yabancı bir kaynakta meydana getirilen araştırmada ilk 100 web sitesinin domain uzunluğu ortalama 6 karakter olduğu tesbit edilmiş. şu demek oluyor ki blog açmak için çok uzun domain adları türetmemeniz daha mantıklı olacaktır.
Makalelması ve okunması basit olsun. Domaininizin okunması basit olması hatırlanmasınıda kolaylaştıracaktır.

#hosting
Hosting nelerdir? Hazırlayacağınız blog sitenizin barınmasını, her türlü kurulumunu ve ziyaretçilerinizin sitenizi kullanabilmesi için gerekli olan alanı sizlere sunan makinelerdeki belli bir bölüme hosting denir. Bilgisayarlardan fazlaca güçlü sunucu makinelerinden kiralayacağınız belli bir parçaya hosting diyebilirsiniz.

Sitenizin bütün dosyalarını içinde barındıracak, 24 saat boyunca aleni kalmasını sağlayarak kesintisiz hizmet verebilmenize imkan tanıyan hosting, yalnızca internet siteler için daha düşük bir alan istek ettiğiniz zamanlarda ise; web hosting olarak sizlere sunulacaktır. Kelime anlamı olarak da barınma denilen hosting, internet sitenizin açık kalması için, dosyaların barındırılması için ve sitenize gerekli müdahaleleri yapabilmeniz için sizlere sunulan makinedir. Blog açmak isteyen her insanın gereksinimlar listesindeki en tepede yer alır. Ben de hosting firması olarak godaddy şirketinı kullanıyorum. Daha sonraki basamaklarda iyi mi bu şirket ile host ve domain işini aynı anda çözeceğimizi anlatacağım.

#blog için lüzumlu platformun tarzı
Ilk kez web sitesi, şu demek oluyor ki blog sitesi açmayı düşünenlerin tercih edebileceği ve bizimde önerdiğimiz platformların başlangıcında gelen wordpress; dünyada en fazlaca kullanılan blog sistemlerinden birisidir. Tamamen ücretsiz olarak kullanabilmenizi elde eden, bununla birlikte; açık kaynak kullanım sağladığı için, oldukca kısa bir müddet arasında sitenizin kurulumunu ve ayarlarını rahatlıkla yapabilir; dijital ortamda işlemlerinize başlayabilirsiniz. Kurulumun hemen arkasından ayarları da kısa sürede yapmış olduktan sonra, blog sitenize içerik girmeye başlayabilirsiniz.

Esasen internet üzerinde blog açma hizmeti veren bütün platformların peşinde “wordpress” alt yapısı vardır.

Wordpress, %100 ücretsiz ve kullanıcı dostu yapısıyla, daha önce hiç blog açma işine girmemiş kişilerin bile çok basit kullanımına imkan verir.

Neden insanoğlu wordpress kullanıyor yada tavsiye ediyor?

Sanırım en önemli sebebi ücretsiz olması. (ancak hosting ve domain’e ihtiyacınız var)
6000’den fazla ücretsiz wordpress i·lişkiı ile sitenizi istekleriniz doğrultusunda düzenleyebilirsiniz.
çoğu forumda kişilerden veya yardımcı forum sitesinden yardım alabilirsiniz.
50,000’den fazla ücretsiz eklenti ile sitenizdeki gereksinimlarınızı kurmacam bilgisi olmadan düzenleyebilirsiniz.
Bu blog dahil internetteki sitelerin %91 kadarı wordpress altyapısını kullanmakta. – ilk 100 deki firmaların %62’si wordpress’i kullanmaktalar.

Wordpress sistemi, aleni kaynaklı olmasının getirdiği etkilerden birisi olarak; hepimiz tarafından desteklenebilir ve katkıda bulunulabilir. Kısaca ‘’created by and for the community’’ yola çıkarak; toplum tarafından geliştirilip, tekrar toplum tarafından kullanılmaktadır. Hiçbir halde kod bilginiz olmasa bile, her vakit rahatça kullanabilmenizi elde eden, hemen hemen herkesin hakkındaki birkaç bilgiye sahip olduğu wordpress kullanmanız, hem sitenizi hem de kendinizi geliştirmeniz için oldukca doğru bir seçim olacaktır.

çok sayıda ücretsiz tema seçeneği, özelleştirilebilir yapısı ve kolay kullanımı yardımıyla seçmenizde yarar olan wordpress sistemi, şık tasarımlara ve rahat kullanıma fırsat sunmaktadır. Kullanmak ve detaylı bilgiye ulaşmak için, web sitesini ziyaret edebilir, gerekli dosyaları tek tıkla indirebilirsiniz. Bu mevzuda detaylı bir ifade için öneri ettiğim başka bir kaynak ise blog aç sayfası.

#tema kurulumu ve tasarım düzenlemeleri
(teknik bilgiye gerek yok)

Blog sitenizde kullanmak için wordpress seçtiğiniz varsayarak, tema kurulumu ve temanızı düzenlemeden bahsedelim. Tema kurulumu için worpdress idare paneli içinden tek tıkla 100lerce temadan birini kuracaksınız. Tahmini zaman 15 sanıiye diyebilirim 🙂

Tema kurulumu yaptıktan sonrasında, wp-admin kısmınden sitenize giriş yaparak, her türlü düzen için belirlenen alanları kullanabilirsiniz. Bu bölümü blog nasıl açılır sayfasında tüm detayları ile anlattım. Okumayı sevemeyenler youtube.Com sayfamdaki videoyu izleyebilirler. Wordpress paneli ile alt sayfalar, amblem bölümü, içeriklerinizi düzenlemeniz, temanızın seçimi, tema renklendirme ve reklam yerleştirme, seo ayarları benzer biçimde her türlü işlemlerinizi çok rahat bir şekilde yöneteceksiniz. Sonuç olarak; blog açmak için bu ismimları takip ettiğiniz sürece sitenizi kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Blog açıp para kazanabilir miyim?
Evet, bazı bloglar ayda 100 bin tl kadar kazanabiliyorlar. Aslen blog ile kazanmanın bir çok yolu bulunmakta.Kimi blog üzerinden ancak yazı makalep sitesine google para kazanma yöntemleri ile reklam alıyor, kimi yerli firmalardan sponsorluklar alıyor, kimi tanıtım makaleları yayınlıyor. Bu gibi onlarca seçenek blogdan para kazanmak makalemda anlattım, bakmanızı tavsiye ederim.

Tabi blogunuzu ancak eğence ve bir hobi olarakta açabilirsiniz. Bunu icra eden binlerce insan var. Ancak yazmak için blog açıp, gmeşhurk şeklinde kullanan, yazmak istediği kitaba okuyucu toplamak için blog yazan birçok blogger tanıyorum. Aslında bu bloggerlar ilk başlarda sadece yazmak için yazıyorken zaman içinde blogları tanınınca bu seferde reklam almaya başlıyorlar. Ve inanın sadece para kazanmak için yazan kişilerin bloglarında çok daha fazla kazanmaya başlıyorlar.

Niçin?
çünkü google algoritması o kadar güçlü ki ancak para kazanmak için makalelan için blog açmak işine girmiş bloggerları tesbit ediyor ve o blogların google’da ilk sayfada olmalarına izin vermiyor. Bu mevzuda yazdığım google’da ilk sayfada çıkma makalesini ne olursa olsun okumanızı öneri ediyorum. Bu konuyu daha iyi anlayacağınızdan eminim.