12 Temmuz 2018 Perşembe

Bir Girişimi Zirveye Taşıyacak 8 İpucu


Bir Girişimi Zirveye Taşıyacak 8 İpuc
Hayatınızda ilk kez bir girişim yapacaksınız fakat 
Nasıl başarılı bir girişimci olunur? Başarılı bir girişim için neler yapılmalı? gibi sorularınızın cevabını bulamıyorsunuz. Sizler için tüm bu sorularınızın cevaplarını yazdık.

Bir Girişimi Zirveye Taşıyacak 8 İpucu


Bir Girişimi Zirveye Taşıyacak 8 İpucu:


1 – Uzmanlaşın

Profesyonel olarak ilgilendiğiniz bir sektör ile ilgili bir iş kurmayı planlıyorsanız danışmanlık hizmeti alarak para harcamanıza gerek yoktur.

2 – Çevrenize anlatın

Başarılı bir girişime imza atmak istiyorsanız yapacağınız şeyi bütün çevrenize duyurmanız gerekiyor. En başta ailenizle, dostlarınızla, sektörden arkadaşlarınıza, mahallenizdeki bakkala bile yaptığınız  işten bahsedin. Sosyal medyayı aktif olarak kullanın.

3 – Gereksiz Masraflardan Kaçının

Kendi iş yerinizi kurarken zaten az olan sermayenizin büyük bir kısmını ofis,görünüm vb. için harcamayın. İlk aşamada küçük sıradan bir ofisiniz olması yeterli, ek masraflardan mümkün olduğu kadar kaçınmaya özen gösterin. Hatta bir harcama planı ve bütçe planı oluşturarak bütçenizin üzerine çıkmaktan kurtulabilirsiniz.

4 – Borç Yapmayın

Üst tarafta da dile getirdiğimiz gibi işletmeniz veya projeniz gerçekten kar etmeye  başladığında ofis malzemelerini gibi harcamaları yapmaya başlayın. İşletme henüz kar etmeye başlamadan borç yaparak kendinizi ve şirketi zor duruma sokabilirsiniz.

5 – İyi Bir Ödeme Politikasına Sahip Olun

Ödeme politikalarınızı sadece müşterileriniz mutlu olsun kafasıyla oluşturmayın. Elbette ki müşteri memnuniyeti önemli bir konu fakat şirketinizin büyümesini de düşünmeniz gerekiyor.

6 – Vaktinizi iyi kullanın

Unutmayın ki bir girişimci için vakit her şeyden önemlidir. Vaktinizi kullanırken iyi düşünmeli ve mümkünse önceden hazırlamış olduğunuz bir çizelgeye göre hareket etmelisiniz.

7 – Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Şirketinizin Sosyal Medya hesaplarını aktif olarak kullanıp, şirketiniz hakkında yapılan yenilikleri duyurmalısınız. Fakat aşırı resmi ve itici bir dil kullanmaktan kaçınmalısınız. Genç kitleye şirketinizi ve çalışma prensiplerinizi sevdirecek bir biçimde tanıtmanız sizin her konuda yararınıza olacaktır.

8 – Birden Fazla İş Yapın

Hangi sektörde olursanız olun başarılı bir girişime imza atmak istiyorsanız mümkün olduğu kadar fazla ve verimli çalışmalısınız. Hatta mümkünse ek işler yapıp kendinize birden çok gelir kaynağı yaratın, böylelikle her açıdan riski azaltmış olursunuz.