11 Temmuz 2018 Çarşamba

Bing'e Yazılımcıların Göz Bebeği Olacak "Kod Örneği" Özelliği Getirildi

Bir yazılım geliştiricisiyseniz veya kodlama öğrenmeye çalışıyorsanız, aramalarınızı bugünden sonra bing’e kaydırmak isteyebilirsiniz. Bing’in bugün yayınladığı yeni “kod örneği” özelliği yardımıyla artık aramış olduğunız bir kod parçasına direkt arama neticeları üzerinden erişebilirsiniz.Google benzer biçimde bir devin karşısında bing’i tercih etmek her web kullanıcsıcaklıkna nazaran değil. Ancak bugünden sonra birfazlaca geliştirici varsayılan arama motoru olarak (veya minimumından yeni bir sekmede) bing’i kullanmak isteyebilir. çünkü, bing’in “code sample answer” veya “kod örneği” isminı verdiği yeni özelliği, geliştiricilerin işini fazlaca kısaltmaya yardımcı olacak. Peki, kod örneği tam olarak nasıl çalışacak ve geliştiricilerin ne işine yarayacak?

Birçok geliştirici kodlama yaparken bilmediği yada ihtiyaç duyduğu kod parçacıkları için arama motoruna gidiyor. Elbette serüven arama motorunda son bulmuyor. çoğu kez kolay kod parçacıkları için bile onlarca sayfayı arşınlamak gerekiyor. Bing, geliştiricileri bu zahmetten kurtararak, doğrudan serp sayfası üzerinden geliştiricinin aradığı kod örneğine yetişmesinı sağlıyor. Yeni özelliğin doğuş hikayesiniyse bing şöyle açıklıyor:

“bizler de geliştiriciyiz ve şöyle düşündük: ya, bing bunu bizlerin yerine yapsaydı ne olurdu? Bing sayesinde aradığımız koda direkt ulaşsak ne kadar zamandan tasarruf ederdik? Ve bu soruların sonucunda code sample answer dünyaya geldi.”


Bing’in kod örneği özelliği (code sample answer) iyi mi kullanılır?Gayet kolay. Yapmanız gereken tek şey, bing’in sizin ihtiyacınıza cevap verebilecek aramalar yapmak ve mümkünse bu tarz şeylerin ingilizce olması. Türkçe de çalışıyor ancak ingilizce neticelar daha başarılı oluyor. örneğin bing’e girip, “php hello world yazdırmak” yada “php değişken tanımlama” gibi bir arama yaparsanız aşağıdaki şeklinde bir “kod örneği” size hazır kalıp olarak sunulacak.Aramalarınızı elbette daha detaylı yapabilirsiniz ama ben basit örneklerden devam edeceğim. Mesela html yönlendirme kodu için “html redirect code” aramasını yapmamız hazır örnek koda ulaşmak için yeterli olacaktır.

Bing’in kod örneği özelliği nasıl çalışıyor?

Bing bu özelliği arama motoruna dahil etmek için bir takım naturel dil işleme teknolojisinden faydalanıyor. Bu sayede arama meydana getiren kullananların aslında bir bilgisayar kodu aradığı anlamsal bağı kuruluyor. Bing yeni özelliğin işleyiş teknolojisini kolayçe şöyle özetliyor:

“kod satırlarını saptamak için bing’in organik dil işleme teknolojileri ve geliştiricilerin seneler arasında aradığı kod dizgisi kalıplarını kullanıyoruz. Buna sıkça aranan kod kalıpları ve kodlara ait aramalar da dahil.”

şahsen bing’in bu özelliğinden vakit kazanmak ismina bolca faydalanacağımı itiraf etmeliyim. Asıl merak ettiğim ise google’ın bu özelliği çarpıp çarpmayacağı. Bing’in şahane özelliği ile alakalı sizler ne düşünüyorsunuz?