10 Temmuz 2018 Salı

Baş ağrısı neden kaynaklanır? Baş ağrısı çeşitleri nelerdir?

başBaş ağrısı niçin doğar? Baş ağrısı çeşitleri nelerdir?
Baş ağrısı, hemen herkesin ömürının belirli bir döneminde karşılaştığı sıhhat problemleri olarak baş göstermektedir. Birden fazla nedeni, hatta korku arz eden durumları da içinde barındıran baş ağrısı niçin doğar? Yediden yetmişe toplumda sık bir şekilde adını duyduğumuz baş ağrısı çeşitleri nelerdir? Işte, baş ağrısı şikayetine ilişkin önemli detaylar...Baş ağrısı, gerek kendimizin yakındığı gerekse çevremizdeki diğer kişilerin yakınarak çoğunlukla dile getirdiği esenlik şikayetleri içinde ilk sıralarda yerini almaktadır. Baş ağrsıcaklıknın şiddetine, süresine, oluşum gösteren bölgeye ve ağrının iyi mi başladığına bağlı olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Yaygın bir şekilde görülen baş ağrıları genel hatlarıyla efsunk bir tehlike taşımamakla ve tedavisinin de basit bir şekilde mümkün olmasıyla birlikte bazı durumlarda çok daha ileri boyutta bir nedenden kaynaklanabilmektedir. Kısaca, ani başlayan ve uzun süreli geçindiren, şiddeti de yoğun bir halde olan baş ağrıları çok ciddi sebepleri olabilmektedir. Baş ağrılarının çeşitlerini kategorize edecek olursak birincil ve ikincil baş ağrısı şeklinde 2'ye ayrılmaktadır. Birincil baş ağrılarını inceleyecek olursak; başka bir hastalıktan dolayı kaynaklanmayıp, migren, tansiyon tipi, ergenlik periyodu ve küme baş ağrısı olarak görülmektedir. Ikincil baş ağrılarını ise inceleyecek olursak; baş ve boyun yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin sinir hastalıkları, beyin hastalıkları, beyin bütünörleri, beyin basıncının yükselmesi, beyin enfeksiyonları, sinüzit gibi hastalıklardan kaynaklanmaktadır. öte yandan tüm bunların haricinde günlük kronik baş ağrıları da yaygın bir halde görülebilmektedir.

Baş ağrisi nasil oluşum gösterir?

Baş ağrısı başınızın yalnızca bir bölgesinde oluşum izah edebilir veya başınızın her iki bölgesinde de karşılaşılan bir ağrı olarak kendini izah edebilir. öte yandan baş ağrısı, baş bölgesiyle beraber zaman zaman de boyun yada sırtın üst kısmında da görülebilen bir vaziyet olarak karşımıza çıkabilir.

Kimi vakit da baş ağrısı çok keskin, şiddetli, zonklama türündeki ağrıyla da meydana gelebilir. Baş ağrısı şikayeti bir anda başlayabilir yahut yavaş yavaş oluşum izah edebilir. Baş ağrısı zamansal olarak ise bir gün sürebileceği benzer biçimde ara sıra de günlerce etkisini gösterebilmektedir. şayet ki baş ağrısı çok uzun bir süre boyunca devam ediyorsa bu durumda acele bir şekilde doktora başvurmanız önerilmektedir. öte yandan ani başlamış olan ve tesirini şiddetlendirerek devam ettiren baş ağrıları da tehlikeli bir hastalığın habercisi olma ihtimali bulunduğundan mutlaka dikkatsizlik edilmemeli ve gerekli tedavi yöntemi için tabip desteği alınmalıdır. 

Baş

Baş ağrisi çeşitleri:

Birincil baş ağrilari niçin kaynaklanir?

1)migren ağrisi

Migrenin neden ortaya çıktığı henüz tam olarak aydınlatılamamış olsa da, genetik ve çevre faktörlerinin bu durumda önemli bir rol oynadığı bilinir. Migren beyin damarlarının çeşitli tetikleyiciler sebebiyle genişleyip tekrar daralmasıyla ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Kan dolaşımı problemlerının ve ağrı sinyallerini iletmede önemli bir rolü olan, 5. Beyin sinirindeki (trigeminal) değişikliklerin de migrene yol açma ihtimali üzerinde durulur.

Stres, açlık, uykusuzluk, çikolata ve şarap benzer biçimde bazı besin türleri, ses yada görüntü şeklinde duyusal sinyaller, olası migren tetikleyicileridir. Bazı kadınlarda, normal hormon dalgalanmaları da migreni tetikler.

Araştırmalar serotonin ve öteki ağrı düzenleyici kimysalların migrenin ortaya çıkmasında tesiri olabileceğini ortaya koymaktadır. Migren esnasında düşük seviyeye inen serotonin kimyasalı, trigeminal sinirinin 'nöropeptid' molekülü salmasına neden olan bir sinyal gönderir. Nöropeptidler menenje, yani beyin zarına eriştiğinda bu vaziyet migrenle ilişkilendiren baş ağrsıcaklıkna neden olur.

2)tansiyon tipi baş ağrisi

Gerilim tipi baş ağrısı, boyun ve kafa derisini de içerisine alabilen bir ağrıdır. Genellikle başın arka tarafında başlayıp öne doğru yayılır. Omuz, boyun, kafa derisi yada çene kaslarının gerilmesi bu tipteki baş ağrsıcaklıknın başlıca nedenidir. En fazlaca karşılaşılan baş ağrısı olan bu türde, anksiyete, depresyon, stres yahut başın zedelenmesi, kas gerilimine ve baş ağrısına neden olur.

Uzun bir müddet süresince başın sabit bir şekilde kapıldığu, örneğin bilgisayar başlangıcında çalışmak benzer biçimde aktiviteler tansiyon tipi baş ağrısına neden olabilir. Bu tip baş ağrsının öteki tetikleyicileri aşırı efor sarfetme, kötü uyku pozisyonu, uykusuzluk, diş gıcırdatma, halsizlik, sinüzit, göz yorgunluğu yada öğün atlama olarak sıralanabilir.

Bazı besinlerin da baş ağrsıcaklıknı tetiklediği bilinmektedir. Eski peynirler ve çikolata bu yiyecekler arasındadır. Yiyeceklerin içerisindeki naturel veya suni maddeler baş ağrısını tetikleyebilir. Alkol ve baş ağrısı her vakit birlikte anılır. Bunların haricinde örneğin kahve alışkanlığı olan bir kişi, her gün alfer olduğu oranda kahve içmediğinde, kafein yoksunluğu sebebiyle baş ağrısı çekebilir.

3)buluğluk periyodu baş ağrisi

Yakın bir zamanda ülkemizdeki 12-18 yaş arası gençleri içeren bir inceleme kararına gore, bu zamanda pek çok gençte gerilim tipi ve migren tipi baş ağrılarının ortaya çıktığı görülmüştür. Hormonal değişikliklerin yanı sıra hem psikolojik bununla birlikte çaşama ile alakalı ilişkilerde yaşanan değişiklikler gençlerin baş ağrılarından şikayet etmesine yol açmış olduğunı göstermiştir. Erişkinlik süreci gençler için stresin yoğun olduğu bir dönemdir. örneğin lise çağında artan sınav stresi ve yoğunlaşan ders programı baş ağrılarını tetikleyebilir.

4)küme baş ağrisi

Küme baş ağrısı aniden başlar ve kişiyi, gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Ağrı gün içerisinde birkaç defa kendini gösterir ve bu konum aylarca sürebilir. Ardından ağrı aynı şekilde kaybolur ve yeniden birkaç ay boyunca ortaya çıkmaz. Henüz bu tip ağrıların kati nedeni bilinmiyor olsa da, bazı bilimadamları bu durumu serotonin veya histamin salgısının ani salgılanmasıyla bir rabıtası olduğunu düşünmektedir. Parlak ışıklar, yüksek irtifa, sıcaklık ve fiziksel yorgunluk, küme baş ağrsıcaklıknı tetikleyebilir. Küme baş ağrısı öteki baş ağrısı türlerine nazaran daha azca rastlanan bir ağrıdır.

Baş ağrısı

Ikincil baş ağrilari niçin kaynaklanir?

Tali baş ağrısı başka bir hastalığın emaresi olarak ortaya çıkar. Daha önce hiç yaşamadığınız türde, şiddetli, sık yine eden, enseden başlayan ve ani gelişen baş ağrıları yaşıyorsanız, bu ağrıların altında üzerinde durulması gereken başka bir hastalık yatıyor olabilir.

Baş ağrsıcaklıkyla birlikte kusma, bulantı, zihin bulanıklığı ve görme bozukluğu gibi şikayetleriniz de varsa, vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. Ikincil baş ağrısının altında yatan bazı hastalıklar dirimsel risk taşıdıklarından, erken teşhis oldukca önemlidir.

Ikincil baş ağrılarına neden olabilecek hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

- baş ve boyun yaralanmaları

- beyin damar hastalıkları

- beyin sinir hastalıkları

- beyin hastalıkları

- beyin tümörleri

- beyin basıncının yükselmesi

- beyin enfeksiyonları

- sinüzit

Gmeşhurk kronik baş ağrilari niçin kaynaklanir?

Gmeşhurk kronik baş ağrıları, yukarıda sıralanan ve tali grup baş ağrılarına niçin olarak yayınlanan rahatsızlıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ancak başka bir olasılık da bu ağrıların birincil gruba dahil, herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrılar olmasıdır. Bu durumda vücudunuz ağrı sinyallerine karşı aşırı tepki vermeye başlamış ya da beyninizin ağrıyı bastıran sinyalleri görevini yeterince iyi yapmıyor olabilir.

Başka hastalığa bağlı olmayan ama her gün ortaya çıkan ağrılardan şikayet eden kişilerin çoğunda, çok sık ağrı kesici aldıkları için tekrarlayan baş ağrıları görülür. Ağrı kesiciye alışan vücut, ilaç alınmadığında baş ağrısıyla yanıt verir. Haftada 3 günden ve ayda 9 kezden fazla ağrı kesici alıyorsanız, gmeşhurk baş ağrıları riskiyle karşı karşıyasınız anlama gelir.

Baş

Baş ağrisi tedavisi için evde uygulanabilecek yöntemler nedir?

Düzenli olarak egzersizler yapın. Egzersizlerinizi açık hava şartlarında yapmanız sizlere daha fazla yardımcı olacaktır.

Masaj yapın. Baş ağrılarınızı gidermek için şakaklarınıza meydana getirecek olduğunuz masajlar siz değerli ziyaretçilerimizin dinlenmenizi ve rahatlamanızı elde edecektir.

Sıcak duş ve soğuk kompres uygulayın.

Düzenli yemek yemeye özen gösterin. Bu kapsamda bazı gıda takviyeleri yapın. B2 vitamini, koenzim q10,  magnezyum sülfat almanız siz değerli üyelerimizin baş ağrsıcaklıkna iyi gelecektir.

Baş

Baş ağrisi için ne vakit doktora gidilmelidir?

Baş ağrısı şikayetiyle beraber aşağıdaki durumlarda meydana geldiği takdirde hiç vakit kaybetmeden acil olarak doktora başvurulması gerekmektedir.

Sorun anlamada ve mevzuşmada kargaşalık

Bayılma

Yüksek ateş, 39 c 40 c ve daha fazlası olması durumunda

Vücudunuzun bir tarafında uyuşma, güçsüzlük yahut felç

Boyun tutulması

Görmede problemler başladıysa

Konferans yetinizde bir sorun var ise

Yürüyüşünüzde bir sorun varsa

Bulantı veya kusma (açıkça grip veya bir başka sorunla ile ilgili değilse)