16 Temmuz 2018 Pazartesi

Baş Ağrısı Çeşitleri ve Tehlikeli Yönleri

Baş Ağrısı Çeşitleri ve Tehlikeli Yönleri

Kaç çeşit baş ağrısı vardır?
Biroldukça bireyin günlük hayatın hemen hemen her aşamasında başına gelen kimi zaman ızdıraplar arasında kıvrandıran bir sıhhat sorunudur. Insanoğluın yaşam kalitelerini düşüren bu hastalık, normal seyrinden çıkıp kronik bir hal alabilir. Yada şiddetli baş ağrısı nedeni ile etrafınızda kıvranan çoğu şahıs görmüşsünüzdür.

Baş ağrıları genel hatlarıyla toplumumuzda hafife alınan bir hastalıktır. Ancak altında çeşitli hatta ciddi nedenler yatabilir. Aşağıdaki yazımızda baş ağrıları çeşitleri ve tedavi şekillerinden bahsettik…

Gerilim tipi baş ağrısı
Boyun, yüz ve kafa derisindeki kasların kasılması cevabında meydana gelir. Kasların kasılmasına sebep olan etmenler nedir, tam olarak bilinmemektedir. Genellikle ağrı enseden başlayarak, alına doğru ilerleme gösterir. Kusma, bulantı, seslerden ve ışıktan rahatsız olma gibi bir vaziyet gözlenmez. Sık olarak 20 yaş üzerinde görülür. Kadınlarda görülme muhtemellığı erkeklere oranla daha sık görülür. Stres, depresyon, gerginlik, kötü duruş, kötü oturuş, çene eklemi rahatsızlıklarının sebep olabileceği şeklinde beyindeki bazı biyokimyasal vakaların da etkisi ile ağrı meydana gelebilir. Tedavisinde psikotedavi çok yararlı olur. Bunun yanı sıra ağrı kesiciler ve antidepresan devalar da kullanılmaktadır.

Küme (cluster) tipi baş ağrısı
Bazı özellikleri itibarı ile migrene benzemektedir. Sadece farklı yönleri de vardır. Ağrı daha kısa sürmektedir. çok şiddetli, can sıkıcı durum yada zonklayıcı bir ağrı olarak anlatılır. Genellikle ağrı 15-90 dakika kadar süre gelir. Ağrı esnasında gözlerde yanma, kızarıklıklar ve sulanmalar olur. Ayrıca burundan da akıntı olabilir. Tedavisinde çoğu zaman ilaç tedavisi tercih edilir.

Damarsal kökenli baş ağrıları
Damarsal kökenli baş ağrısıda çok şiddetli baş ağrsıcaklıkna sebep olmaktadır. Tansiyonun ani bir halde çok yükselmesi damarsal kökenli baş ağrısına sebep olabilir. özellikle de küçük tansiyonun belli bir değerin üzerine aniden çıkması baş ağrısına yol açar. Böyle durumlarda ne olursa olsun doktora başvurulmalıdır.

Beyindeki rahatsızlıklardan kaynaklı baş ağrıları
Aniden başlayan ve çok şiddetli ağrı oluşturan, devalara ise cevap vermeyen ağrı türüdür. Genel olarak sara nöbetlerinde veya vücudun herhangi bir yarsıcaklıknda hissizlik, güçsüzlük şeklinde emareler de görülmektedir.

Ağrı kesiciler, baş ağrsıcaklıknı giderir sadece ağrının nedenini ortadan aldırmaz!

Baş ağrısı doktora danışılmadan en fazla ilaç tedavisi tercih edilen şikayetlerin başlangıcında gelmektedir. Genellikle başı ağrıyan kişiler yakın çevresindeki kişilerin önerdiği devaları kullanmaktadır. Oysa bunun biroldukça zararı bulunmaktadır. Baş ağrısı sebebiyle sık sık ağrı kesici kullanmak, belli bir müddet sonra ise ağrı kesicilere bağlı olarak baş ağrısının oluşmasına yol açmaktadır. Bu da görülmekte olan baş ağrsıcaklıknın tedavisini güçleştirir.. Ek olarak yoğun ağrı kesici kullanımı, başka rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır. şayet devamlı rahatsız edici baş ağrılarınız var ise ne olursa olsun uzman bir doktora başvurunuz.