12 Temmuz 2018 Perşembe

ATM’de Kartınızın Kopyalanmaması İçin Neler Yapmalı?

ATM’de Kartınızın Kopyalanmaması İçin Neler Yapmalı?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte dolandırıcılar yeni yöntemler geliştirmekten vazgeçmiyorlar. En kolay para çalma teknikleri arasında insanların kullandıkları ATM kartları ya da Kredi kartlarının bilgilerinin çalınması geliyor. Her ne kadar şifre koruması olsa da bu konularda medyaya yansıyan, hesapları boşaltılan ya da kredi kartlarından haksız kazanç elde edilerek mağdur durumda bırakılan insanları görmekteyiz.
Bu aralar dolandırıcılar çok daha farklı ve sinsi bir yöntem geliştirmişler. Yöntemin adına kart kopyalayıcı deniliyor. Sistem çok basit bir şekilde işliyor. ATM makinesinin kart haznesine sonradan eklenen ve tümü ile atm makinesinin renklerinde olan fark edilmesi zor, plastikten yapılmış bir aparat yerleştiriyorlar.
Siz hiç bir şeyden habersiz olarak kartınızı atm makinesinin yuvasına yerleştirildiğinde işleminizi yaparken sizin kart bilgilerinizi otomatik olarak çeken bir elektronik devre ile kart kopyalayıcı içerisinde depo ediliyor. Sonrasında ise dolandırıcılar sizin kartınız ile aynı bilgilere sahip yeni bir kart basarak istediği şekilde alışveriş yapıyor ya da sizin hesaplarınızı dibine kadar boşaltıyor.
Normal şartlarda kimsenin fark edemediği bu aparat ile dolandırıcılığın kolay ve teknolojik yolu bulunmuş durumda.
Güvenliğiniz ve daha sonra üzülmemek için, atm’lerde işlem yaparken mutlaka el yordamı ile atm makinesinin kart yuvasında sonradan ilave edilen bir parça olup olmadığını kontrol ediniz. Hatta yan yana birden fazla aynı atm’den varsa kart yuvalarını karşılaştırarak farklılıklar olup olmadığını göz kontrolünden geçiriniz.