14 Temmuz 2018 Cumartesi

Apple 300 Milyon Çin Temiz Enerji Fonu DuyurduApple 300 Milyon Çin Temiz Enerji Fonu Duyurdu

Apple Inc., çevre çabalarını genişleterek, Çin'de temiz enerjiyi teşvik etmek için 300 milyon dolarlık bir fon duyurdu.


IPhone yapımcısı, tedarik zincirinde yenilenebilir enerjinin kullanımını arttırmak için fon yarattığını ve bunun Çin başta olmak üzere bölgelere yayıldığını söyledi. California merkezli bir şirket olan Cupertino, şirketin ve Corning Inc., Pegatron Corp., Wistron Corp. ve Luxshare Precision Industry Co. gibi önde gelen 10 tedarikçisinin ve üretim ortaklarının, önümüzdeki dört yıl boyunca fona katkıda bulunacağını söyledi. Perşembe günü bir açıklamada.

Fon, Deutsche Bank AG'nin varlık yönetimi kolu olan DWS Group GmbH & Co. tarafından yönetilecektir. DWS ayrıca fonun kendisine yatırım yapacak.

Apple, paranın Çin'de bir gigawatt yenilenebilir enerji üreten projeler geliştirmeye gideceğini söyledi. Apple, 2015 yılında tedarik zincirinde temiz enerji kullanmaya karar vermiş ve 2020 yılına kadar dünya çapında 4 gigawatt yenilenebilir enerji üretmeyi umduğunu ve bu yılın başında açıklanan 3 gigawatt'lık bir hedefin artmasını umut ettiğini belirtti.

Şu anda, Apple dünya çapında tesislerinin yüzde 100'ünde yenilenebilir enerji kullanıyor. Şirket, bu yılın başlarında, alüminyum tedarikçileri Alcoa Corp. ve Rio Tinto Alumini'nin, üretim sırasında sera gazı emisyonlarını ortadan kaldıran yeni bir teknolojinin geliştirilmesine başlamasına da yardımcı oldu. Bu, 2024 yılına kadar hazır olması bekleniyor.