17 Temmuz 2018 Salı

Akvaryumda Balık Nasıl Bakılmalı?


Akvaryumda Balık Nasıl Bakılmalı?
Evlerimizde beslediğimiz ve narin misafirler olarak gördüğümüz balıklar çeşitlerine göre bakımları farklılık gösterse de genel manada benzer şekildedir. Büyük kavanoz yerine akvaryumlarda beslenen balıklar daha uzun ömürlü ve sağlıklı olurlar. Günde iki veya daha fazla verilen yemler akvaryumun daha çabuk kirlenmesine ve balıkların sağlıksız şekilde yaşamlarını sürdürmelerine neden olur. Akvaryumlar yosunlaşmadan temizlenmeli, akvaryum içindeki su kirlenmeden değiştirilmelidir.

Balık Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balıklar hafızaları nedeniyle çokça kendilerinden bahsetmişlerdir. Bu durum onlara yem verirken aklımızda olması gereken önemli bir konudur. Sık sık verilen yemler balıklar için tehlikeli olmaktadır. Günde bir defa verilen yem yeterli olacaktır.
Balıklarda parazit oluşumunu engellemek için düzenli ilaçlama ve tuzlama yapılması gerekir. Balıklarınızı akvaryumda besliyorsanız akvaryum hortumuyla akvaryumdaki suyun çeyreği ya da daha az miktarı boşaltılıp yerine temiz su ile değiştirilmesi gerekir. Temiz bir kap içerisinde balık sağlığını tehdit eden klor veya ağır metallerin arındırılması için preparat eklenmelidir.
Hepimizin de aşina olduğu üzere akvaryum içerisinde taşlar ve çeşitli yeşillikler yer alır. Bunların akvaryum içerisinde olmasının temel sebebi balıkların kendilerini doğal ortamlarında hissetmeleri ve ortama daha çabuk alışmalarını sağlamaktır.
Yeşillikler karbondioksiti oksijene çevirerek akvaryum içindeki hava alış verişini ve balıkların ihtiyaç duydukları nefesi kolaylıkla sağlarlar. Akvaryum içerisindeki oksijen seviyesi balıklar için standart bir seviyede olursa suyu sürekli değiştirmenize de gerek kalmaz. Bu sayede keyif alan balıkları izlemek daha da keyifli hale gelmektedir.

Gökkuşağını Andıran Sağlıklı Renkler

Balık dışkısı bize sağlıkları ile ilgili önemli ipuçları verir. Bunun sebebi ışıklı ortamda çok fazla zaman geçiren balıkların sağlıkları ile ilgili sorunların olduğu anlamına gelir. Rutin yapılan kontroller ile bu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak oldukça basittir. Sabah yem vermek istendiğinde ışıklar açılır ve balıkların uyanmaları için en az 15 dakika geçmelidir. Gece ise ışıkların kapatılmasında en az 3 saat gibi bir süre öncesinden yemleme işlemi tamamlanabilir. Sindirim işlemi için ışıkların kapalı olması balıkların sağlıklı büyümeleri için önemlidir.