8 Temmuz 2018 Pazar

5 Adımda WordPress Güvenliğini Arttırın

 5 Adımda WordPress Güvenliğini Arttırın5 ismimda wordpress eminğini arttırın,
Wordpress eminği,
Wordpress hacked,
Wordpress güvenlik önlemleri,
Wordpress eklenti güvenilirği,
Wordpress site eminği,
Wordpress güncelleme,
Wordpress dosya izinleri,
Wordpress hosting,
Wordpress emniyet açıkları bütün bu sorularınıza yanıt vermeye çalıştım.

Wordpress güvenilirği,  (hacker, kötü niyetli kişiler) sitenize erişe bilmesi an meselesi bu şeklinde durumlarda yapılması gereken kusursuz website oluşturmaktır.  Web sitenizin hedef olarak veya muhtemelen taarruzya uğramış olarak görülmesini zorlaştıracak tüm olası, akılcı ve mevcut test vasıtalarını ve tekniklerini toplama ve kullanma eylemidir. Wordpress internet sitenizin güvenilirğini iyileştirmek ve güvenlik tehditlerinden korunmak için, farklı güvenlik alanları altında, aşağıdaki şekilde seyredildiğinde güçlendirilmiş bir wordpress web sitesi oluşturmanız için ve yönetme konusunda size yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını hazırladım.

5 adımda wordpress güvenliğini arttırın
1. Wordpress hosting
 5 adımda wordpress güvenilirğini arttırın
Wordpress hosting, görsel: google.Com.Tr
Wordpress hosting tarzı, wordpress sağlıklı bir makalelımdır bunun için barındırma hizmeti alacağınız firmanın sunucularının optimizasyon işlemlerinin yapılmış olması gerekiyor aksi durumlarda website  performans problemlerı yaşayacağını sakın unutmayın.
Sunucularını aktüel yazılımlar ile donatmış şirketlerı tercih edin. Gerekli yedekleme ve kurtarma araçlarını size eksiksiz sunmalarına dikkat edin.
Seçtiğiniz firmanın, internet sitenizin güvenlik sorunlarını ve bunları düzeltmenin yollarını tartışmaya açık firmaları tercih etmelisiniz, herhangi bir sorunda gerek telefon gerekse ticket olarak her saat size hizmet sağlaya bilmeli.
Bütün bu faktörler ne olursa olsun internet sitenizin güvenliğini ve korunmasında önemli yer almıştır. Ayrıca, mevcut barındırma paketlerini satın almadan önce ilişkili güvenlik sorunlarını göz önünde bulundurmanız icap eder.

Wordpress tema & eklenti seçimi iyi mi yapılmalı
2. üçüncü taraf eklenti ve temalar
 5 adımda wordpress güvenliğini arttırın
üçüncü taraf eklenti ve temalar, görsel: google.Com.Tr
üçüncü taraf ücretsiz eklentilere ve premium olmayan temaları incelerken mutlaka en son ne vakit güncellenmiş olduklarına dikkat edin.
Bazı güvenlik eklentileri ve temalar kötü niyetli yazılımlar içerir, bilmeyerek de olsa her yüklediğiniz zararlı temalar ciddi zararlar vere bilirler.
Emniyet uzmanları tarafınca onaylanmış temalar veya eklentileri gönül rahatlığı ile kullana bilirsiniz.
Dikkat: wordpress internet sitenize ücretsiz eklentileri hemen kullanmayın, öncelikle araştırma yapın, eklenti yapımcısına ve eklentinin puanlamasına dikkat edin.

Wordpress /wp-login.Php giriş sayfaları güvenliği
3. Hesap güvenliği şifre ve kullanıcı adı
 5 adımda wordpress güvenilirğini arttırın
Hesap güvenliği şifre ve kullanıcı adı, görsel: google.Com.Tr
Wordpress web sitesi giriş sayfası her vakit kötü niyetli kişiler tarafından hedef olarak görülür; bu yüzden, saldırganları engellemek için önlem almazsanız sitenizin güvenilirğini tehlikeye atabilirsiniz. önlemler:
Yönetici gibi kullanıcı isimlerini kullanmayın; güçlü bir kullanıcı adı seçmelisiniz.
Gerçek adınızı, sözlük kelimelerinizi yada 123456 şeklinde sayıları şifreniz olarak kullanmayın.
Internet sitenize giriş yapmayı sınırlandırın örnek olarak 3 giriş sonrası ip adresini engellemesi şeklinde.
Yukarıdaki yöntemler etkili olmaz ise, tanımlı telefon numaranıza güvenlik kodu göndere bilirsiniz bu yöntem emniyet açısından size faydalı olabilir.

Wordpress dosya izinleri iyi mi olmalıdır
4. Veri tabanı ve dosya izni
 5 ismimda wordpress güvenilirğini arttırın
Veri tabanı ve dosya izni, görsel: google.Com.Tr
Fazladan koruma tabakaı olarak çalışmak için wordpress emniyet anahtarlarını ilave edin.
Wordpress dizinlerinize şifre ekleyin: bunu, herhangi cpanel paneli aracılığı ile yapa bilirsiniz. Dilediğiniz zaman aça anımsar dilediğinizde şifreleye bilirsiniz.
 Güvenli ftp kullan: sftp, bir bilgisayar korsanının wordpress’inizde değişim yapmış olduktan sonra internet sunucunuza gönderdiği dosyaları kesip işleyebilme şansını azaltır.
Doğru dosya izni kullanın: wordpress veritabanınıza ve dosyalarınıza sunucunuzdan erişmek mümkündür. Aynı sunucuyu öteki birden çok kullanıcıyla paylaşıyorsanız, bu kullanıcılar da hesabınıza sunucudan erişebilir. Bu nedenle, dosyalarınızı korumada doğru dosya iznini kullanmanız icap eder.
Kurulumu ve etken basit htaccess koruması kullanın:

.Htaccess kuralları web sitenizin eminğini sertleştirin
.Htaccess kullanarak kötü botları ve örümcekleri engelle
Xmlhpc ddos wordpress attack ile .Htaccess çözümleniyor
Wordpress, yedeklemenin önemi
5. Güncelleme ve yedekleme
 5 ismimda wordpress güvenliğini arttırın
Güncelleme ve yedekleme ,görsel: google.Com.Tr
Wordpress güncelliğinin önemi, emniyet açıklarına karşı korumasız olacağı. Ayrıca, wordpress web sitenizi korumak için elinizden geleni yapmanıza karşın, beklenmedik durumlara hazır olmak için wordpress’i de yedeklemeniz gerekiyor. Taarruzlardan zarar görseniz bile kısa zamanda yedekleri yükleyerek eski haline döndüre bilir yolunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
Wordpress sitenizi güncellemeleri takip ederek güncel tuta bilirsiniz wordpress neden güncel tutulmalıdır yazımı okuyarak neden güncel kalması hakkında bilgi edine bilirsiniz.
Wordpress eminğini geliştirmek ve güvenlik tehditlerinden korumak için yukarıdaki ipuçlarını uygulayarak, kötü niyetli kişileri sitenizden uzak tuta bilirsiniz. Wordpress eminği hakkında daha çok bilgiye ihtiyacınız varsa, daha çok malumat için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiyelerim.
Hosting
Hosting mevzusunda kendini kanıtlamış firmalardan narinhostin.Com tavsiyelerim arasındadır.
Wordpress hosting

Kullanıcı adı ve şifreler için seçilmesi gerekenler
K.Adı: admin yada isminiz yerine (apran09/+a) kullanıcı adı sizi koruyacaktır.
K.şifre: şifrelerinizi, 123456 yerine (@13ad79ab/+zx) şifreleri tercih edebilirsiniz.
Not: kullanıcı adı ve şifre ne olursa olsun örnek verilmiştir.