14 Temmuz 2018 Cumartesi

2868/5000 Facebook, Google'dan Chip Geliştirme Başkanı OlduFacebook, Google'dan Chip Geliştirme Başkanı Oldu


Facebook Inc., kendi yarı yongalarını oluşturma konusunda ciddi bir sinyal daha gönderdi, Apple Inc., Alphabet Inc.’in Google’ına ve Amazon.com Inc.’e kendi özel yongalarını yapmaya çalışıyor.

Bu ayki sosyal ağ devi Shahriar Rabii'yi başkan yardımcısı ve onun silikon başkanı olarak işe aldı. Rabii daha önce Google'da çalışmıştır. Burada, LinkedIn profiline göre Pixel akıllı telefonun özel Visual Core çipi de dahil olmak üzere şirketin cihazları için yonga oluşturma görevini üstlenmeye yardımcı olmuştur. Konuyu bilen insanlara göre, şirketin sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik şefi Andrew Bosworth altında çalışacak.

Facebook ve Google’ın sözcüleri, Rabii’nin hareketine dair yorum yapmayı reddetti.

Bloomberg News'in Nisan ayında bildirdiğine göre, Facebook bu yılın başlarında fiş tasarımında bir ekip oluşturmaya başladı. The Menlo Park, California merkezli şirket, geniş veri merkezleri ve yapay zeka çalışmaları için bilgi işlemek de dahil olmak üzere çeşitli farklı çabalar için yararlı olabilecek yarı iletkenler üzerinde çalışıyor.

Google, gelecekteki cihazları için daha fazla çip geliştirdi. Bu yılın ilerleyen zamanlarında, Kaliforniya'da bulunan Mountain View adlı devi, Mayıs ayında bildirilen Bloomberg News adlı yeni büyük modelde yeni Pixel telefonlarını yükseltilmiş kameralar ve uçtan uca bir ekranla piyasaya sürmeyi planlıyor.


Facebook ve Google'ın hareketleri, teknoloji şirketlerinin kendilerini yarı iletkenler ile tedarik etmeye çalıştıkları ve Intel Corp. ve Qualcomm Inc. gibi yonga yapımcılarına olan bağımlılıklarını azalttıkları bir trendin bir parçası. Apple 2010'dan beri iPad ve iPhone'larda kendi özel ana işlemcilerini gönderiyor. Bluetooth'u kontrol etmek, resim çekmek ve makine öğrenimi görevlerini yerine getirmek için bir dizi özel çip oluşturdu. 2020'ye gelindiğinde, iPhone üreticisi Mac'leri kendi ana işlemcileriyle göndermeye başlamayı umuyor.

Facebook, Oculus sanal gerçeklik bölümü ve Bina 8 donanım bölümleri aracılığıyla, gelecekteki birçok cihaz üzerinde çalışıyor. Bu yılın başlarında, şirket Qualcomm akıllı telefon çipi ile Oculus Go bağımsız sanal gerçeklik kulaklığı başlattı. Facebook aynı zamanda ilk markalı donanımı üzerinde çalışıyor: görüntülü sohbetler için de kullanılabilen geniş dokunmatik ekranlı bir dizi akıllı hoparlör.

Bu cihazların gelecek nesiller, özel işlemciler tarafından geliştirilebilir. Facebook, kendi çipleriyle, ürün geliştirme üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olacak ve yazılım ve donanımlarını daha iyi bir şekilde birbirine bağlayabilecektir.

Özel talaşlar da şirketin yapay zeka çabalarını artırabilir. Facebook, sosyal medyada yayınladığı içeriklerin doğasını daha iyi anlamak için AI'yı kullanmak için çalışıyor, böylece nefret söylemini, sahte hesapları ve şiddetin canlı videolarını hızla geri alabiliyor. Ancak şimdiye kadar, insan moderatörler bile içeriği tutarlı bir şekilde yargılamakta zorluk çekiyorlar.