23 Haziran 2018 Cumartesi

Voleybolun 10 Faydası


İster içeride, ister çim, ister sahilde oynayın, voleybol sağlıklı ve formda kalmak için harika bir yol olabilir. Ayrıca, tek bir ortakla veya tüm ekiple birlikte oynanabileceğinden, sosyal etkinliklere katılmanın harika bir yoludur. Ayrıca Amazon'dan bazı voleybol ekipmanları için aşağıdaki resimlere tıklayabilirsiniz.İşte Sağlık Fitness Devriminden İlk 10 ve ReSYNC Your Life Samir Becic kitabının yazarı:

Kalori ve yağ yanıkları: Voleybolun temel faydalarından biri, kilo kaybı veya bakım programının önemli bir bileşeni olan kalori yakmanıza yardımcı olmasıdır. Harvard Tıp Okulu, bir kişinin bir kişinin ağırlığına bağlı olarak yarışma dışı, plaj voleybolu olmayan yarım saatlik bir oyun sırasında 90 ila 133 kalori yakabileceğini bildirirken, voleybolun rekabetçi spor salonu oyunu 120 ila 178 kalori arasında yanıyor. Kumun çok daha az sabit olan zemininde bir saatlik bir voleybol oyunu, 480 kaloriye kadar yakabilir.
Gövde tonları ve şekilleri: Voleybol oynamaya dahil olan fiziksel aktiviteler, üst vücut, kollar ve omuzlar ile alt bedenin kaslarını güçlendirir. Voleybol oynamak da kardiyovasküler ve solunum sistemini geliştirir.
Metabolik hızı artırır: Voleybol oynamak, enerji düzeyinizi arttırır ve diğer spor ve antrenmanlarda genel performansınızı artırır.
El-göz koordinasyonunu geliştirir: Voleybol tüm el-göz koordinasyonu ile ilgilidir. Hizmet ettiğinizde, topu gözlerinizle takip etmeli ve topu doğru noktada vurmalısınız. Savunma konusunda, topun nereye gittiğine tepki vermeli ve oyun oynamak için pozisyon almalısınız. Ayar yaparken, el-göz koordinasyonu, iyi bir set verdiğinizden emin olmak için vurucunuzun nerede olduğunu görmenize yardımcı olur.
Çeviklik, koordinasyon, hız ve denge kurar: Hız ve tempoda hızlı değişimleri nedeniyle voleybol, bir oyuncunun teknik ve fiziksel becerilerine çok sayıda talep verir. Oyun sırasında, oyuncuların topa hizmet etmek, geçmek, ayarlamak, saldırmak, bloklamak ve kazmak zorundadır. Bu beceriler etkili bir şekilde oynanabilmesi için esneklik, iyi denge, üst ve alt vücut gücü ve hız gerektirir.
Sağlıklı kalp: Kalp atış hızınızı yükselterek, vücudunuz genel olarak daha fazla kan ve besin sağlayarak genel sağlığınızı iyileştirir.
Kas gücü oluşturur: Voleybol neredeyse her oyun için güçlü bir göğüs ve çekirdek kas gerektirir. Geçtiğinizde, bir çömelme taklit edersiniz ve güç üretmek için bacaklarınızı kullanmalısınız. Ayarladığınızda kollarınızı, bacaklarınızı ve ellerinizi, özellikle de uyluklarınızı kullanmalısınız. Top size geldiğinde, bacaklarınızı ve kollarınızı yüklemeniz ve yukarı itmeniz gerekir. Yaralanmaları önlemek için ellerinizin güçlü olması gerekir.
Aerobik kabiliyeti arttırır: Well Source’un Aerobik Mile Grafiğine göre, aynı miktarda enerji harcayarak, 20 dakika boyunca bir mil hızla koşarken, kolay ve yavaş bir voleybol maçı yaparsınız. Güçlü bir 12 dakikalık voleybol oyunu oynayarak bir kilometrede koşarken harcadığınız enerjiyi harcıyorsunuz.
Kişilerarası becerileri geliştirir: Voleybol, takım arkadaşlarının işbirliği içinde ve hızlı bir şekilde çalışmasını gerektirir. Düzenli takım sporlarıyla uğraşan yetişkin erkeklere yönelik Haziran 2008'de yapılan bir çalışmada, takım üyelerinin, takım sporlarına daha az dahil olan erkeklere göre daha iyi ağ oluşturma becerileri geliştirdiği görülmüştür. Liderlik ve işbirliği becerileri ile pratik kazanç ve kayıplar, diğer pek çok durumda başkalarıyla ilgilenmek için aktarılan değerli özellikleri uygun şekilde sağlar.
Ruh halini hızlandırır ve sürücünün başarısını artırır: Voleybolda yer almanız ruh halinizi geliştirebilir, stresi azaltabilir ve başarılarınızda bir takım üyesi olarak gurur duyabilirsiniz. Etkinlik, özgüveninizi, benlik saygınızı, beden imajınızı geliştirebilir ve genel olarak yaşam hakkında daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Voleybola katılım, motivasyonunuzu ve başarma yeteneğini de artırabilir. Bir takım oyuncusu olarak, kooperatif çabalarınız takımın başarısı veya başarısızlığına yol açar. Takım üyeleri, pratikte ve oyunda birbirlerini teşvik etmek için herkese, kazanmak için gerekli becerileri ustalaşmaya ve mükemmelleştirmeye devam etme konusunda güven duymalarını sağlar.