25 Haziran 2018 Pazartesi

Microsoft Ne Kadar Para Kazanıyor?

microsoft ile ilgili görsel sonucu


Microsoft nasıl para kazanıyor? Microsoft iş modelini anlama


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş


Bu yazı, Microsoft'un nasıl para kazandığıyla ilgilidir. İlk olarak, Microsoft iş modelinin temel unsurlarını açıklıyoruz. Ardından, 2015 mali yılı için Microsoft'un gelirlerini, kârlarını ve kar marjlarını (Haziran 2015'te sona eren mali yıl) sağlıyoruz. Ardından, Microsoft iş segmentleri hakkında bilgi veriyoruz. Son olarak, 2015 yılı için iş segmentleri ve önemli ürün gruplarına Microsoft gelirleri sağlıyoruz.

Microsoft Hakkında
Microsoft, dünyanın lider teknoloji şirketidir. Microsoft çok çeşitli yazılım ürünleri, servisler ve cihazlar sunmaktadır. Microsoft şunları sunar:

Hesaplama cihazları, sunucular, telefonlar ve diğer akıllı cihazlar için işletim sistemleri dahil olmak üzere yazılım ürünleri; Dağıtılmış bilgi işlem ortamları için sunucu uygulamaları; Cihazlar arası verimlilik uygulamaları; İş çözümleri uygulamaları; Masaüstü ve sunucu yönetim araçları; Yazılım geliştirme araçları; Video oyunları; ve Çevrimiçi reklamcılık.
PC'ler, Tabletler, Oyun ve eğlence konsolları, Telefonlar, Diğer akıllı cihazlar ve İlgili aksesuarlar dahil olmak üzere donanım ürünleri.
Bulut tabanlı çözümler.
Danışmanlık ve ürün çözümü destek hizmetleri.
Eğitim ve sertifikasyon hizmetleri.
Microsoft Business Modelinin Temel Öğeleri
Microsoft, bulut tabanlı hizmetlerle entegre olan cihazları tasarlayarak, üreterek ve satarak, tüketicilere ve işletmelere bulut tabanlı hizmetler de dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunarak, çok çeşitli yazılım ürünlerini geliştirerek, lisanslayarak ve destekleyerek gelir üretir. ve küresel bir kitleye alakalı çevrimiçi reklamları sunarak.

Microsoft müşterileri bireysel tüketicileri, kuruluşları, OEM'leri (orijinal ekipman üreticileri) ve uygulama geliştiricilerini içerir.

Bireysel tüketiciler işte veya evde kullandıkları cihazlar için kendi satın alma kararlarını alırlar. Microsoft ürünlerini distribütörler, satıcılar ve OEM'ler aracılığıyla elde ederler. Microsoft, Office Tüketici, Aygıtlar, Oyun ve Windows işletim sisteminin topluca lisanslanması yoluyla bireysel tüketicilerin gelirlerini üretir.

Office Tüketici, perakende veya bir Office 365 Tüketici aboneliği aracılığıyla satılan Microsoft Office uygulamalarını içerir. Office Tüketici hizmetleri arasında Outlook.com, OneDrive ve tüketici Skype hizmetleri bulunur.
Cihazlar Lumia ve diğer Lumia olmayan telefonlar, Yüzey cihazları ve aksesuarları ve Microsoft PC aksesuarları içerir.
Oyun Xbox donanımı ve Xbox Live içerir. Microsoft, işlemler, abonelikler ve reklamcılık yoluyla Xbox Live'dan gelir üretir. Microsoft ayrıca, ilk parti video oyunları ve üçüncü taraf video oyunu telif haklarının satışı yoluyla gelir kazanmaktadır.
Microsoft, büyük küresel işletmeler, küçük ve orta ölçekli kuruluşlar (KOBİ'ler), kamu sektörü kurumları, İnternet servis sağlayıcıları ve Akademik kurumlar dahil olmak üzere farklı büyüklükteki kuruluşlara hizmet vermektedir. Şirket, organizasyonlara özel lisans programları, kurumsal çapta destek, danışmanlık hizmetleri ve diğer özel hizmetler sunmaktadır. Microsoft, Office Commercial, Windows işletim sisteminin toplu lisanslanması, Microsoft Dynamics iş çözümleri, sunucu ürünleri ve hizmetleri, kurumsal hizmetler ve reklamcılık yoluyla kurumlardan gelir üretir.

Office Commercial, Office 365 Ticari ve abonelikler için Microsoft Office'e toplu lisans ve Microsoft Office, Exchange, SharePoint ve Skype Kurumsal, ve ilgili İstemci Erişim Lisansları (“CAL'ler”) gibi hizmetler içerir.
Microsoft Dynamics iş çözümleri arasında Dynamics ERP ürünleri, Dynamics CRM şirket içi ve Dynamics CRM Online (“Microsoft Dynamics”) bulunmaktadır.
Sunucu ürünleri ve hizmetleri arasında Windows Server, Microsoft SQL Server, Visual Studio, System Center ve ilgili CAL'lar ile Microsoft Azure bulunur.
Kurumsal Hizmetler, Premier Destek Hizmetleri ve Microsoft Danışmanlık Hizmetlerini içerir.
Reklam, MSN Görüntülü reklamcılığı ve Bing Arama Reklamcılığını içerir.
Microsoft, yazılımları yeni PC'lerde, tabletlerde, sunucularda, telefonlarda ve sattıkları diğer akıllı cihazlarda önceden yükleyen OEM'ler aracılığıyla dağıtır. OEM işinin en büyük bileşeni, bilgisayar aygıtlarında önceden yüklenmiş olan Windows işletim sistemidir. Windows OEM lisansı (“Windows OEM”) ile birlikte Microsoft, Windows Phone lisanslama, patent lisanslama ve Windows Embedded aracılığıyla da gelir üretir.

Microsoft, iki geniş OEM kategorisine hizmet vermektedir. Acer, ASUSTek, Dell, Fujitsu, Hewlett-Packard, Lenovo, Samsung ve Toshiba gibi “Doğrudan OEM'ler” vardır. Microsoft, bu OEM'lerle doğrudan bir anlaşma yoluyla ilişkiyi yönetir. Daha sonra, Microsoft yazılımı ile Microsoft ile doğrudan bir anlaşma yapmak yerine, Microsoft dağıtıcı kanalı başta olmak üzere, kurulum öncesi ve yerel dağıtım için Microsoft yazılımı üreten daha düşük PC üreticileri vardır.

Şirket ayrıca geliştirici araçlarından, geliştiricilerinden eğitim ve sertifikasyon yoluyla gelir elde ediyor


çeşitli Microsoft ürünleri. Güçlü bir geliştirici topluluğu oluşturmak, Microsoft iş modelinin önemli bir unsurudur. Bu, kullanıcılar ve uygulama geliştiricileri arasında aynı taraf ve çapraz ağ etkilerinden yararlanabilecek platform tabanlı ekosistemler yaratmalarına yardımcı olur. Ağ etkileri büyümeyi hızlandırmaya ve güçlü bir rekabet avantajı yaratmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki şema Microsoft iş modelinin temel öğelerini göstermektedir. Paranın farklı müşteri segmentlerinden nasıl aktığını ve paranın aktığı anahtar maliyet unsurlarını gösterir.

Microsoft İş Modeli FY15

Microsoft’un en önemli harcamaları, çalışanlarını tazmin etmek, ürün ve hizmetlerini tasarlamak, üretmek, pazarlamak ve satmak, bulut tabanlı hizmetleri desteklemek için veri merkezi maliyetleri ve gelir vergileri ile ilgilidir. Anahtar maliyet unsurlarının detayları aşağıdaki gibidir:

Gelirin maliyeti şunları içerir:

satılan ürünler ve lisanslı programlar için üretim ve dağıtım maliyetleri;
Ürün destek servis merkezleri ve ürün dağıtım merkezleri ile ilgili işletme maliyetleri;
OEM'lerin sattığı PC'lere yazılım eklemek ve web sitelerine trafik çekmek için katlanılan maliyetler;
veri merkezi maliyetleri ve telif hakları dahil olmak üzere İnternet tabanlı ürün ve hizmetleri desteklemek ve sürdürmek için katlanılan maliyetler;
garanti masrafları;
stok değerleme düzeltmeleri;
danışmanlık hizmetlerinin sunulması ile ilgili maliyetler;
büyük harfli yazılım geliştirme maliyetlerinin amortismanı.
Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) giderleri şunları içerir:

bordro, çalışanlara sağlanan faydalar, hisse bazlı tazminat gideri ve ürün geliştirmeyle ilişkili diğer personel giderleri ile ilgili masraflar;
üçüncü taraf geliştirme ve programlama maliyetleri;
yazılımı uluslararası pazarlara çevirmek için yapılan yerelleştirme maliyetleri;
satın alınan yazılım kodunun amortismanı.
Satış ve pazarlama (S & M) giderleri şunları içerir:

satış ve pazarlama personeli ile ilişkili bordro, çalışanlara sağlanan faydalar, hisse bazlı tazminat gideri ve diğer personel giderleri ile ilgili masraflar;
Reklam, promosyon, fuar, seminer ve diğer programların maliyeti.
Genel ve idari (G & A) harcamalar şunları içerir:

bordro, çalışanlara sağlanan faydalar, borca ​​dayalı tazminat gideri, kıdem tazminatı giderleri ve finans, hukuki, tesisler, belirli insan kaynakları ve diğer idari personel ile ilgili personel giderleri ile ilgili diğer masraflar;
belirli vergiler, yasal ve diğer idari ücretler.
Değer düşüklüğü, bütünleşme ve yeniden yapılandırma giderleri aşağıdakileri içerir:

Microsoft’un Telefon Donanımı işiyle ilgili iyi niyet ve maddi olmayan varlıkların değer düşüklüğüne ilişkin maliyetler;
yeniden yapılanma faaliyetlerine ilişkin tesislerin ve imalat işlemlerinin konsolidasyonu ile ilgili çalışanın kıdem tazminatı giderleri ve maliyetleri;
Nokia Aygıtları ve Hizmetleri (NDS) işinin Microsoft tarafından edinilmesiyle ilişkili sistem konsolidasyonu ve diğer iş entegrasyon harcamaları.
Microsoft kar ve kar marjları FY 2015
FY’15’de (30 Haziran 2015’te sona eren mali yıl) 93.6 milyar dolarlık Microsoft’a ait toplam gelirlerden 33,0 milyar dolar gelir elde etti. Böylece 60,5 milyar dolar brüt kar ve brüt kar marjı% 64,7 oldu. Microsoft'un diğer işletme maliyetleri 42.4 milyar dolardı. Bunlar araştırma ve geliştirme, satış ve pazarlama, genel ve idari ve değer düşüklüğü, entegrasyon ve yeniden yapılanma giderlerini içerir. Bu, 18,2 milyar dolarlık faaliyet karı ve% 19,4'lük bir faaliyet marjı ile sonuçlandı. Faiz ve diğer faaliyet dışı gelir ve giderler ile gelir vergisinden sonra Microsoft'un net karı 12,2 milyar ABD doları ve net kâr marjı% 13,0 olmuştur.

Microsoft Karları ve Kar Payları FY15

Microsoft İş Segmentleri
Son mali yılına (30 Haziran 2015'te sona eren FY) kadar Microsoft'un iki iş grubu olmak üzere altı iş bölümü vardı: Cihazlar ve Tüketici (“D & C”) ve Ticari. Aygıtlar ve Tüketici (“D & C”) segmentleri, D & C Lisanslama, Bilgi İşlem ve Oyun Donanımı, Telefon Donanımı ve D & C Diğerini içermektedir. Ticari bölümler Ticari Lisans ve Ticari Diğerleri içermektedir. Bu iş bölümleri aşağıdaki şemada gösterilmiştir.

Microsoft Business Segmentleri OLD FY15

Microsoft, 28 Eylül 2015 tarihinde finansal sonuçlarının rapor edilmesinde değişiklik yaptı. Microsoft, altı işletim segmentini üçte birleştirdi. Yeni segmentler: Verimlilik ve İş Süreçleri, Akıllı Bulut ve Daha Kişisel Bilgisayar. Farklı ürün grupları, üç raporlama segmentinin altına sığacak şekilde taşındı. Aynı ürün gruplarına sahip yeni yapı aşağıdaki şemada gösterilmiştir:

Microsoft İş Segmentleri YENİ FY15

Aşağıda, Microsoft’un yeni finansal raporlama yapısının ve bunların içindeki ürün gruplarının basitleştirilmiş bir sürümü bulunmaktadır.

Microsoft İş Segmentleri YENİ Basitleştirilmiş Görünüm

Microsoft FY 2015 İş Segmentlerine Göre Gelirler - Eski Finansal Raporlama Yapısına Göre
FY’15'teki toplam 93,6 milyar dolarlık gelirden, Microsoft

15.0 milyar dolar gelir, toplamın% 16.0'ı

Bilgi İşlem ve Oyun Donanımı segmentinden toplam 10,2 milyar dolar gelir elde ediyor.
Telefon Donanımı segmentinden toplam 7,5 milyar dolar gelir.
D & C Diğer segmentinden toplam 8,8 milyar dolar gelir, toplamın% 9.4'ü.
Ticari Lisanslama segmentindeki toplam gelirlerin% 43.9'u olan 41,0 milyar dolar gelir.
Ticari Diğer segmentten toplam 10.8 milyar dolar gelir elde edildi.
Microsoft OLD Segment Gelirleri FY15

Microsoft FY 2015 İş Segmentlerine Göre Gelirler - Yeni Finansal Raporlama Yapısına Göre
FY’15'teki toplam 93,6 milyar dolarlık gelirden, Microsoft

Verimlilik ve İş Süreçleri segmentindeki toplam gelirlerin% 28.2'si 26,4 milyar dolar oldu.
Akıllı Bulut segmentinden elde edilen toplam tutarın% 25.3'ü olan 23,7 milyar dolar.
Daha Kişisel Bilgi İşlem bölümünden 43.0 milyar dolarlık gelir, toplamın% 45,9'u.
Microsoft YENİ Segmentler Gelirleri FY15

Microsoft FY 2015 Temel Ürün Gruplarına Göre Gelirler
FY’15'teki toplam 93,6 milyar dolarlık gelirden, Microsoft

Microsoft Office Sisteminden toplam 23,5 milyar dolar gelir elde ediyor.
Sunucu Ürünleri ve Araçları'ndan toplam 18,6 milyar dolar gelir, toplamın% 19,9'u.
Windows PC İşletim Sisteminden toplam 14,8 milyar dolarlık gelir, toplamın% 15,8'i.
Xbox işinden toplam 9,1 milyar dolar gelir elde ediyor.
Telefon işinden toplam 7,7 milyar dolar gelir elde etti.
Danışmanlık ve Ürün Destek Hizmetleri işinden toplam 5.1 milyar dolar gelir elde etti.
Reklam işinden toplam 4.6 milyar dolar gelir elde edildi.
Yüzey cihazları işinden toplamda 3,9 milyar dolar, toplamın yüzde 4,2'si gelir.
Diğer ürünlerden toplam 6,2 milyar dolar gelir elde edildi.
Microsoft Temel Ürün Grupları Gelirleri FY15