23 Haziran 2018 Cumartesi

Facebook Ne Kadar Para Kazanıyor?

facebook wallpaper ile ilgili görsel sonucu


Facebook sadece sizin tarafınızdan gönderilen mesajlarda gezinmek ve eski durum güncellemelerinden nefret etmenizi sağlayacak bir yer değil. Pazarlamacılar için bir altın madenidir ve bu da veri güvenliği konusunda endişe duyan kişiler için sorunlara yol açabilir.

Facebook, 1.4 milyar günlük kullanıcısını büyük ölçüde kâr ediyor: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı son başvurulara göre, 2017 yılında kullanıcı başına ortalama gelir 20.21 $ (sadece dördüncü çeyrekte 6.18 dolar) oldu. ABD ve Kanada'daki kullanıcılar, pazarların ne kadar büyük olduğu için daha da değerliydi.

Syracuse Üniversitesi'nde iletişim ve sosyal medya uzmanı yardımcısı Jennifer M. Grygiel, “Facebook için ücret almıyorlar, ancak platformu nasıl kullandığımıza ve daha sonra pazarlamacılara nasıl hizmet ettiğine bağlı olarak fikirlerini satabiliyorlar” diyor. . “Kulağa çok basit geliyor, ancak pazarlamacılar, spor ayakkabıları reklamdan siyasete yönelik reklamlara kadar reklamları stratejik olarak yerleştirmeye istekli.”


Facebook'un kullanıcılarının üzerinde topladığı çok miktarda veri etkileyici. 2016 yılında, Washington Post, sitenin yaş, cinsiyet, okul, evlerin kare görüntüleri, ilişki durumu, politik eğilme, birisinin nerede olunduğu, olimpiyatlardan hoşlanıyorlarsa ve bir motosiklete sahip olup olmadığı gibi reklamları hedeflemek için kullandığı 98 veri noktasını belirledi. .

Facebook, bilgilerinizi doğrudan satmasa da, reklamcılık eğitim portalı açıkladığı gibi, "işletmelerin ve kuruluşların, ürün ve hizmetleriyle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilerle bağlantı kurmasını" sağlar. Bu tür veriler, yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgisini almadan kişisel bilgilerini alan bir U.K. şirketi olan Cambridge Analytica'yı çevreleyen devam eden skandalın merkezinde yer alıyor. Cambridge Analytica, gizli olarak toplanan bilgilere uygunsuz bir şekilde erişmekten ve daha sonra bunları (Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasına dahil olan veya içermeyen) seçmenlerin içgörüsü geliştirmek için kullanmakla suçlanıyor.

REKLAM


Facebook, Cambridge Analytica debacle'ının teknik olarak bir ihlal olmadığını, çünkü hiç kimsenin şifre kırmadığını ve çalmadığını iddia etti - kullanıcıların küçük bir alt kümesi, bir sınav programı aracılığıyla toplanan verilere razı oldu ve uygulama arkadaşlarının bilgilerine erişti. Facebook’un eski reklam başkan yardımcısı Andrew “Boz” Bosworth, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, topluluğunu ve verilerini korumak konusunda ciddi olduğunu bildirdi.

“Bu bir veri ihlali olmasa da, bunun bir güven ihlali olduğunu kabul ediyorum” diye yazdı.

Ama bazı insanlar zaten üzgün ve yanıt olarak Facebook hesaplarını silme başladı.


Indiana Üniversitesi'nde Siber Güvenlik ve İnternet Yönetişimi Üzerine Ostrom Atölye Programı Müdürü Scott Shackelford, bazı kullanıcılara Facebook'tan diğerlerinden daha değerli olduklarını söyleyen MONEY'e, örneğin arkadaşlarıyla birlikte daha büyük bir ağa sahip olduklarını ve bu nedenle daha fazla fırsat sağladığını anlatıyor. - Ama #DeleteFacebook hareketi yeterli miktarda buhar kazanırsa, şirketin alt çizgisine zarar verebilir.