26 Haziran 2018 Salı

BillGates Ne Kadar Para Kazanıyor?

Bill Gates, geçtiğimiz yıl Bloomberg raporlarının Gates'in sahip olduğu paradan daha fazla para kazandığı Amazon’un Jeff Bezos'la geçtiğimiz yıl dünyanın en zengin kişisi değil.

Ancak 2 numaralı numara, özellikle de 94 milyar dolara yaklaştığınız zaman için kötü bir yer değil.

Bugün, Gates bu servetin çoğunu hayırseverlik için kullanıyor. Kendisi, servetlerinin çoğunu vereceğine söz veren bir grup küresel megarich olan Giving Pledge üyesiydi ve Alzheimer ve demans gibi hastalıklara yönelik yenilikçi tedavileri araştırmak için milyonlarca yatırım yaptı.

Zenginliğini Phoenix yakınlarındaki akıllı bir şehir olan “Belmont” gibi projeler için de kullanıyor. Gates geçtiğimiz günlerde 24.800 dönümlük bir kalkınmada 80 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.

İnovasyon, elbette, Gates'in 20. yüzyılın ikinci yarısının en başarılı teknoloji şirketlerinden biri haline gelmesiyle birlikte, Gates'in dünyanın en zengin kişisi haline gelmesini zorladı.

Bill Gates ve Microsoft Bugün
Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates, 28 Temmuz'da Ottawa'daki Carleton Üniversitesi'nde bir bilgisayar kampına katılanlara hitap ediyor.
Microsoft Başkanı Bill Gates, Ottawa'da 28 Temmuz'da Carleton Üniversitesi'nde bir bilgisayar kampına katılanlara hitap ediyor. Peter Jones-Reuters
2000 yılında Gates, Microsoft'un CEO'su olarak - Paul Allen ile birlikte kurduğu şirket - Steve Ballmer'a olan rolünü bıraktı. Gates Microsoft’un başkanı olarak kaldı.


Satya Nadella, 2014 yılında Microsoft'un CEO'su oldu. Aynı dönemde Gates, şirketin teknoloji danışmanı olmak için başkan olarak görev yapacağını açıkladı.

Wall Street Journal röportajına göre Gates bugün neredeyse sadece ürün stratejisine odaklanan bir danışman olarak kaldı. Ancak Gates, tam anlamıyla faaliyetlerine büyük ölçüde kulak veriyor; Twitter hesabı, şirketteki gelişmelere nadiren değiniyor; bunun yerine, vakfının küresel yoksulluk ve hastalıkları hafifletme çalışmalarına odaklanıyor.

Bill Gates’in Evi
Bill Gates'in palacial bölgesi
Bill Gates'in palacial sitesi Mike Siegel - LIFE görüntüleri koleksiyonu / Getty Images
Gates, Xanadu 2.0 olarak adlandırılan bir evde yaşıyor. 90'lı yıllarda inşa edildi ve 1997'de ABD Haberleri ve Dünya Raporu tarafından kapsamlı bir şekilde belgelendi. Washington Post'a göre, Seattle Gölü kıyısındaki 44.000 metrekarelik tesis, 60 milyon dolar karşılığında satın alındı.

Tamamlandığında mülkün özellikleri arasında:

Evdeki odaların her birinin müzik, film, sanat ve sıcaklıktaki zevkine uyum sağlamasına olanak veren özel bir pim. Bir odadan diğerine geçtiyseniz, dinlediğiniz film veya şarkı sizinle birlikte hareket eder. Bir telefon görüşmeniz varsa, yalnızca bulunduğunuz odadaki telefonlar çalardı.
ABD'den çıkan haberlere göre, asırlık Douglas köknar ağacı yakındaki bir kereste fabrikasından “özenle zımparalanmış ve bir satine parıltıya kadar işlenmiş” bir kereste fabrikasını ele geçirdi.
92 metre uzunluğunda ve 63 metre yüksekliğinde büyük bir merdiven.
Sualtı müzik sistemi ile 60 metrelik bir yüzme havuzu.
20 fit tavana sahip bir trambolin odası.
İki gizli döner kitaplıklı bir kütüphane, biri bir bar saklıyor. Kütüphane aynı zamanda Leonardo da Vinci'nin 16. yüzyıldan kalma dizüstü bilgisayarına da ev sahipliği yapıyor. Gates, Gates'in 30 milyon dolardan fazla satın aldığı Codex Leicester.
Kütüphanenin kubbesinin tabanında yer alan The Great Gatsby'den bir satır şöyle yazılmıştır: “Bu mavi çimlere çok uzun bir yol kat etmişti ve hayali o kadar yakın görünüyordu ki, onu kavramak neredeyse imkansızdı.”

Gates'in evine yaptığı herhangi bir yenilemenin ne olduğu bilinmemektedir. Bir Zillow tahminine göre Xanadu 2.0, yaklaşık 172 milyon dolar değerinde.

Bir araya getirilen rehberli tur kapıları sayesinde evinin içinden geçebilirsiniz:


Bill Gates ve Otomobiller
Gates Porsches'i sever. Aslında, onun meşhur genç mugshot, New Mexico'da Porsche 911 pervasızca sürmek için atıfta bulunulmasının sonucudur.

Melinda Gates and her husband Bill Gates
“Microsoft, Albuquerque, N.M.'de ilk yıllarında, bir Porsche 911 satın aldı ve onu çölde yarıştı; Paul Allen, bir gece yarısı kaçağından sonra onu hapisten kurtarmak zorunda kaldı, ”yazarı Walter Isaacson 1997'de TIME'de yazdı.


Wikimedia Commons
Gates artık o Porsche'ye sahip değil.

Fakat Porsches'i o kadar çok seviyordu ki, Kongresi, Alman otomobil üreticisinin ABD makamlarına çarpışma modelleri göndermeyi reddetmesi nedeniyle ABD'den yasaklanmış olan Porsche’in 959'unu sürmesine izin veren bir yasayı değiştirmesi için başarılı bir şekilde lobi yaptı.

USA Today'e göre, Gates'in yıllar içinde bir Lexus, Ferrari ve en az bir ya da iki Porsches'i de içeren bir “spor otomobil koleksiyonu” var.

Bill ve Melinda Gates Vakfı
Melinda Gates ve kocası Bill Gates
Melinda Gates ve kocası Bill Gates Seth Wenig — AP
Bugün Gates, zamanının ve kaynaklarının çoğunu 2000 yılında karısı Melinda ile kurduğu vakfa harcıyor. 2016 yılı sonunda finansal kayıtlara göre 41 milyar dolar değerinde varlıklar vardı.


Vakfın çalışmalarının çoğu azgelişmiş ülkelerde ortaya çıkmakta ve kaynakları malar gibi bulaşıcı hastalıkların hafifletilmesi için harcanmaktadır.