30 Mayıs 2018 Çarşamba

Girişimci Nedir? Kime Denir?Girişimi Nedir
   Girişimcinin sözlük anlamı bir işi yapmak üzere başlayan, bir işe girişen kişilere girişimci denir. Peki girişimci tam olarak nedir diye soracak olursanız hemen ondanda bahsedeyim, yapacağı gireşeceği işten para kazanmak için sermaya yatırıp, tüm riskleri göze alarak kazanmayı hedeflemektir. Başlangıçta ortaya koyduğu sermaya ilerde batabilir ve başlangıçtaki parasını kaybederek zarar edebilir. Yinede bunu göze alarak işe başlayan kişilere girişimci denir.

Bir Girişimci Nasıl Olmalı
 Hedefinki işi kurma, bir işe başlama konusunda cesur olmalı. Kendisinin hakim olduğu konularda iş kurmalı, farklı yollar denemeli ve bazen en baştan başlamalı. Karakter olarak bahsedecek olursak, girişimci; liderlik özelliğine sahip bir karakteri olmalı, takım arkadaşlarını, ailesini veya kendisini daima motive edebilmeli. Hiçbir zaman ben yapamam diyip kenara çekilmemeli sorumluluk almayı bilmeli.

Nasıl Çalışırlar
   Bu kişiler kimseye bağımlı olmadan tam bağımsız olmak isterler, kendi işlerinin her birini kendileri yapmalı kimsenin sorumluluğu altında olmadan kendi sorumluluğunu üstlenmek isterler. Yapacakları işte piyasa araştırması yapıp toplumun temel, genel veyahut özel ihtiyaçlarını karşılayacak bir girişim bularak işe atılırlar. Ellerinde olanı kaybetme duygusunu çoktan yenmişlerdir. Kaybetmek onlar için bir başlangıçtır. Kaybettiklerinde en baştan tekrar başlarlar ve asla pes etmezler.