25 Temmuz 2017 Salı

Youtube'den Para Kazanmak | Bloğun Elli TonuYoutube'den Para Kazanmak

Youtube bir çok kişinin video yüklediği ve insanların bazen eğlenmek için bazen ise bilgilenmek için girip video izlediği bir platform. Youtube'da düzenli video yükleyen insanlar kendi kitlelerini oluşturmak için çaba gösterirler. Bu düzenli video yükleyen kişilere ise "Youtuber" deniliyor. Youtuberlar'ın hepsi kendi kitlesini oluşturmak için aylarını hatta yıllarını ortaya koyarlar. Ancak tabii ki Youtube hatta Google tarafından bunun bir karşılığı olacaktır.

 Tüm Youtuberlar Google'ın ürünü olan Adsense ile para kazanmaya başlarlar. Aslında mantık çok basittir. İlk önce hesabınızı Adsense ile ilişkilendirirsiniz ve daha sonra yüklediğiniz videoların bazı kısımlarına reklamları koyarsınız. Sizi takip eden kitle de bu çıkan reklamlara tıkladığında size para kazandırmış olur. Fakat sakın ne kadar reklam o kadar para diye düşünmeyin çünkü reklamlar bazen gerçekten de can sıkıcı hale geliyor ve fazla reklamlar kötü yorumlara sebep olabiliyor.

 Videoların ve reklamların kazandırdığı ücret değişkenlik gösterebilir. Bunun nedeni reklamların tıklanma başı verdiği ücretin reklamdan reklama değişmesi ve her reklamın o kadar da ilgi çekici olmaması. Ayrıca videonun içeriği de kazanılan paranın değerini belirleyen bir diğer faktör.

  Bazen yüklediğiniz bir video 1000 kere görüntülenip 20 TL kazandırırken bazen de 100.000 kere görüntülenen videonuz sadece 200 TL kazandırır.

 Fakat bunun dışında Youtube'dan para kazanmanın bir diğer yolu ise sponsorlardır. Size sponsorluk yapmak isteyen bir kişi bazı alacağınız eşyaları ücretsiz gönderir ve videonuzda reklam yapmanızı isterler. Ya da sponsor olmak yerine direk para vererek reklam yaptıran şirketler de var. Yani size çok izlenebileceğini düşündüğünüz bir video için para karşılığında tanıtım yapmanızı isteyebilirler.

 Örnek olarak çektiğiniz bir GTA V videosunun içinde herkesin rahatlıkla gelebileceği yani o noktaya kadar kolayca izleyebileceği bir yerde reklamını yapmanızı ister. Bunun için verilen ücretler de değişkenlik gösterecektir tabii. Çünkü burada devreye abone sayınız ve izlenme sayılarınız dikkate alınacaktır.

 Son olarak Youtube'da Adsense dışında biriyle çalışıp para kazanmak istiyorsanız "Partnerler" hakkında kısaca bilgi verelim. Eğer siz Adsense ile çalışırsanız Youtube ile iş ortağı olmuş olursunuz ancak partnerler ile çalışırsanız onlar ile iş ortağı olmuş olursunuz. Partnerlerin en iyi yanlarından bir kaç tanesi de Adsense kadar katı kurallara sahip olmamaları ve her an para kazanmak üzere hesabınızı aktif edip görüntülenmeden bile para kazandırmaları.