19 Temmuz 2017 Çarşamba

Sporda FAIR PLAY Nedir
Sporda Faır Play kelimesi nedir ve ne anlama gelir diye merak ediyorsanız bu makalemiz sizler için hazırlanmış demektir. 


SPORDA FAIR PLAY

   Fair play İngilizce bir kelime olmakla birlikte, Türkçesi adil oyundur. Spor terimi olan Fair Play ise dürüst oyun veya dürüst davranış anlamına gelmektedir. Bu doğru ve uygun davranışlara verilen genel isim ise etik davranıştır. Fair playin yaygın olduğu bir toplumda asla ama asla çıkar veya hırs söz konusu olmaz.
 
Türkiye’de Fair Play
   Türkiye’de de fair play’e gayet önem veriliyor. Tam olarak amacına ulaşamasa da fair play ülkemizde gayet yaygın durumda. Ülkemizde verilen çalışmaların en başında gelen, ÖTÜKEN yayınlara ait Fair Play adlı kitaptır. Avrupa Fair Play 2. Başkanı Erdoğan Arıpınar ve Dünya Fair Play Konsey Üyesi’nin de katkılarıyla hazırlanan kitap Avrupa, Türkiye ve dünyadaki çalışmaların tümünü içermektedir.
                                               
Fair Play Neden Önemli?

   Tarih boyunca  sportif yarışmalar aracılığı ile farklı kültürler bir araya gelmiştir ve sporcular birbirleriyle mücadele ederken gerek fiziksel saldırılarda gerekse psikolojik (özellikle satranç) saldırılarda bulunmuştur. Ancak bu saldırılar oldukça yersiz ve yanlıştır. Rakibin üzerine baskı yaparak onu korkutmaya çalışmak,sırf sinirlendiği için ayağına kaymak oldukça hatalı davranışlardır.
   Bugün özellikle futbol maçlarında gördüğümüz bazı olaylar spordan uzak , basit ve zavallı mücadeleleri dönüşmektedir. Hakemlere karşı yapılan saldırılar ve seyircilerin sahaya madde fırlatması gibi davranışlar fair play’e aykırıdır. Unutmamalıyız ki spor insanların birbirini ezdiği bir etkinlik olmamalıdır. Kaybetmekte en az kazanmak kadar önemlidir, ve unutmayalım ki insan saygıyı hakeden bir varlıktır. Böyle basit olaylar için insanları kırmaya değmez.