23 Temmuz 2017 Pazar

Makale Yazarlığı Yaparak Para Kazanmak
 21.yy'ın en büyük icadı olarak kabul edilen internet, bizlere sunduğu kolaylıkların yanında para kazanmak isteyen kişiler için de iyi bir ortam oldu. İnternetten farklı yollarla (anket doldurmak, sosyal medya danışmanlığı yapmak, bir şeyler satmak...) iyi para kazanmak isteyenler için bir diğer seçenek ise "Makale Yazarlığı". Bu saydığımız para kazanma türlerinden belki de en kolay gözükeni olan makale yazarlığı aslında içine girdiğimizde en zorlarından bir tanesine dönüşüyor. Bunun nedeni bazen günlük 10-15+ makale yazmanız gerekmekte olabiliyor.

 Makale yazarlığında iki tür para kazanma şekli bulunmakta. Bunlardan birinicisi, kendi kurduğunuz bir siteye siteile ilişkili makaleler yazarak Adsense alıp para kazanmak; ikincisi ise başka sitelere 100 kelimesi X TL'den makale yazıp satmak. Genelde bu X TL, Türkçe makalelerde en az 1, en fazla ise 2 TL oluyor. Ancak eğer Yabancı dilinize güveniyorsanız kesinlikle Yabancı dilde yazılan makaleler size daha çok para kazandıracaktır.

 Makale yazmaya ilk önce Google'ın ürünü olan Blogger'da başlayabilirsiniz. Hiç bir para ödemenize gerek kalmadan kolayca kendi sitenizi kurabilir ve hemen makale yazmaya  başlayabilirsiniz. Ancak Adsense hemen sitenizi onaylamaz. Bunun için sitenizin ve yazdığınız makalelerin içeriği çok önemlidir. Her makalenin en az 250 kelime olması Adsense
tarafından olumlu karşılanacaktır.

 Blogger'da hiçbir şey ile uğraşmanıza gerek yoktur. Fakat şunu söylemeliyim ki bir sitenin en önemli unsurlarındanbiri de görünüştür. Görünüşü değiştirmek için isterseniz Blogger'ın içerisinde bulunan temalardan birini kullanabilir,  isterseniz de harici olarak internetten bulduğunuz bir temayı rahatlıkla ekleyip kullanabilirsiniz.

 Bu arada akılda şöyle bir soru kalıyor. Kaç tane yazı yazarsam Adsense onaylanır. Aslında tam olarak böyle bir sayı belirlemek mümkün değil fakat siz her gün düzenli olarak en az 2-3 tane ve en az 250 kelimelik makaleler girerseniz para kazanmaya başlama olasılığınız artacaktır.

Makale yazarlığında en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi makalelerin özgünlüğüdür. İnternette bulmuş olduğunuz yazılardan tabii ki yararlanmanız doğaldır ancak makale yazarken kesinlikle özgün olmaya dikkat edin. Bu hem sizin için (emek hırsızlığı) hem de siteniz için (Google tarafından spam site olarak algılanma) hiç
iyi olmayacaktır.