28 Temmuz 2017 Cuma

Anahtar Kelime Nedir? Ne İşe Yarar?


Anahtar Kelime Nedir?

 Anahtar kelime bir web sitesinin her şeyidir. Çünkü anahtar kelime, web sitenize girdiğiniz içeriğinizin özetlenmiş halidir. İçeriğinize bir veya birden çok anahtar kelime eklemeniz mümkündür.
 Mesela online oyunlar hakkında bir siteniz var ve bu oyunlar hakkında içerikler ekliyorsunuz. Ancak bir gün online oyunlar dışında çevrimdışı da oynanabilen oyunlar hakkında içerik ekleme kararı aldınız. İlk yazacağınız makalenin konusu da “Çevrimdışı Oynanan Aksiyon Oyunları” olsun. Makalenizi yazdıktan sonra sıra geldi anahtar kelime seçmeye fakat hangi anahtar kelimeleri seçmeniz daha uygun? Acaba; çevrimdışı oyunlar mı, aksiyon oyunları mı yoksa çevrimdışı aksiyon oyunları mı? Ya da bunların hepsi mi? Hadi hep beraber bakalım.

Anahtar Kelimesi Nasıl Seçilmelidir?
 Gelelim anahtar kelimeler konusunun en önemli bölümü olan “Anahtar Kelime Nasıl Seçilir”. Anahtar kelimelerimizi seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kullanacağımız kelimeler hakkında araştırma yapmaktır. Kelimeler hakkında nasıl bir araştırma yapılabilir ki? Kelimelerin gerçek anlamlarına falan mı bakacağız? Tabii ki hayır, kelimelerin aranma hacminden bahsediyoruz.
Anahtar kelime hacimlerini yani kaç kişinin hangi kelimeyi ne kadar aradığını, Google anahtar kelime planlayıcısı ile öğrenebilirsiniz. Aslında bu hizmeti çok başarılı bir şekilde sunan onlarca farklı firma var ancak Google anahtar kelime planlayıcısı tamamen ücretsiz.
 Google’a ait bu aracı kullanacaksanız, bir konuya dikkat etmeniz gerekir. Google, bu aracı AdWords reklamları için sunmakta dolayısıyla yaptığınız aramalar yoğun reklam verilebilecek kelimeler değilse, karşınıza çıkan sonuçlar yetersiz olabilir.

Aranma Hacimlerinde Yapılan Bir Hata!
  Kullanacağınız kelime hakkında yeterli araştırmayı yaptığınızı düşünebilirsiniz ancak yapılan büyük bir hataya parmak basmak istiyoruz. Diyelim ki çevrimiçi ve çevrimdışı kelimeleri hakkında büyük bir araştırma yaptınız ve çevrimiçi kelimesinin daha çok aranma hacminin olduğu kanısına vardınız. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.
 Kullanacağınız anahtar kelimenin hemen ardından gelen kelimelerle oluşturduğu yeni anahtar kelimelerin aranma hacmi de oldukça önemlidir. Yani çevrimiçi oyunlar, çevrimiçi neler yapılır gibi anahtar kelimelerinin aranma hacimleri de önemlidir ve hesaplama yaparken bunları da dikkate almanız gerekir.